Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

CSS - Kalendarz rozwoju dziecka

Article - udostępnij
X
6. miesiąc życia dziecka

6. miesiąc życia dziecka

Dziecko w 6. miesiącu życia może Cię zadziwić tym, jak coraz sprawniej się przemieszcza. Bardzo szybko postępuje też jego rozwój psychiczny. Maluszek zaczyna już więcej pamiętać jego pamięć może sięgać aż 2 tygodnie wstecz!

poniedziałek, 22.07.2019

Można powiedzieć, że dzień 6-miesięcznego dziecka jest wypełniony aktywnością. W tym wieku maluszek zazwyczaj już pełza, stara się także przyjąć taką postawę ciała, która umożliwiłaby mu raczkowanie. Próby te jednak zwykle nie są jeszcze zakończone sukcesem. Dziecko w tym wieku zazwyczaj jeszcze samo nie siada i nie należy go do tego ponaglać. Możesz jednak usadowić maluszka w pozycji półleżącej u siebie na kolanach oczywiście otoczonego Twoimi ramionami, aby zapewnić mu pełne bezpieczeństwo.

Rozwój fizyczny

dziecko 6 miesiąc
W 6. miesiącu życia maluszka dostrzeżesz, że coraz lepiej idzie mu nauka przemieszczania się i samodzielnej zmiany pozycji. Ułożone na brzuszku, dziecko próbuje podnieść się do siedzenia, ale zwykle jeszcze mu się to nie udaje. Zupełnie się tym jednak nie przejmuj najwidoczniej potrzebuje na to troszkę więcej czasu! W pozycji na brzuszku półroczne dziecko zwykle dalej interesuje się swoimi stópkami. Łapie za nie, przyciąga je do buzi stymulując je do rozwoju. Chętnie też sięga do interesujących go zabawek, potrafi również zatrzymać wzrok w jednym punkcie na dłuższą chwilę.

Pod koniec 6. miesiąca dziecko zazwyczaj:

przybliża brodę do klatki piersiowej, gdy lekarz pediatra podciąga je za rączki do siedzenia w ramach tzw. próby trakcyjnej

chwyta przedmioty całą dłonią z wyprostowanym kciukiem i swobodnie przekłada rzeczy z rączki do rączki

w ułożeniu na brzuszku opiera się na wyprostowanych rączkach i kolanach, unosząc tułów to kolejny etap przygotowań do raczkowania

umie sięgać na wszystkie strony po przedmiot, który znajduje się obok maluszka, przed nim lub nad nim

coraz szybciej pełza, choć jego ruchy są jeszcze mało skoordynowane i nie ma wyczucia odległości, przez co może wpadać na ewentualne przeszkody


Rozwój psychiczny

dziecko w 6 miesiącu życia
Nie zdziw się, jeśli półroczne dziecko zacznie się rozglądać np. za zabawką, która zwykle leżała w konkretnym miejscu, a teraz zniknęła. Twój maluszek może bowiem już pamiętać rzeczy czy zdarzenia z ostatnich 2 tygodni. Na tym etapie zwykle też zaczyna żywo interesować się innymi niemowlętami. Coraz bardziej ćwiczy swoją mowę. Wypowiada długie ciągi sylab, wyraźnie też próbuje Ci „odpowiadać”, gdy coś do niego mówisz. A kiedy maluszek jest sam, chętnie zaczyna rozmawiać z samym sobą.

Pod koniec 6. miesiąca dziecko zazwyczaj:

wypowiada ciągi sylab, takich jak „ba”, „ga”, „da”, „ma”, „pa”, „ła” to już przejście do etapu gaworzenia

rozpoznaje humor otaczających go osób, rozróżnia płci i wie, kto do niego coś mówi

wie, że przedmioty mogą zniknąć i że należy wtedy spróbować je odnaleźć!

przywiązuje się do ukochanych zabawek, mogą one nawet stanowić dla niego ukojenie, gdy maluszek płacze

uczy się związków przyczynowo-skutkowych może już np. przewidzieć, jak się potoczy często powtarzana zabawa


Żywienie

Podstawę diety maluszka w 6. miesiącu życia stanowi dalej mleko mamy. Jego jadłospis jest już jednak stopniowo rozszerzany. Dziecko dalej poznaje smaki warzyw i owoców, jednak w jego menu często obecne są też produkty zbożowe. Nowe składniki diety wciąż wprowadzaj ostrożnie – po łyżeczce, systematycznie przez kilka dni. Jednocześnie uważnie obserwuj reakcje maluszka. Jeśli nie pojawiają się u niego żadne dolegliwości żołądkowe, możesz stopniowo zwiększać ilość danego produktu w diecie. Pamiętaj też, żeby zadbać o odpowiednią pozycję dziecka przy karmieniu. Ponieważ maluszek jeszcze sam nie siedzi, możesz go posadzić u siebie na kolanach.

Produkty po 6 miesiącu

 

 

Szczepienia i badania

W 5. lub 6. miesiącu życia dziecka (po 6–8 tygodniach od poprzedniego szczepienia) zaleca się wykonanie następujących szczepień ochronnych:

  • przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi (tzw. DTP) – trzecia dawka
  • przeciw bakterii Haemophilus influenzae typu B (tzw. Hib) – trzecia dawka
  • przeciw polio, czyli chorobie HeinegoMedina (tzw. IPV) – druga dawka

 

W 6. miesiącu powinno się wykonać badanie USG stawu biodrowego dziecka, aby sprawdzić, czy prawidłowo się rozwija. W tym celu powinniście umówić się na konsultację u lekarza ortopedy.

Wspieranie rozwoju dziecka - 6. miesiąc

Pamiętaj, żeby nie wymuszać na dziecku osiągania kolejnych etapów rozwoju ruchowego. Nie sadzaj maluszka, podpierając go z boków np. poduszkami. Zasada jest tu prosta: jeśli niemowlę jest już gotowe do siedzenia to usiądzie samo! Na razie jednak możesz wspierać jego rozwój poprzez jak najczęstsze układanie dziecka na brzuszku na podłodze. Maluszek wówczas sam ćwiczy swoje coraz silniejsze dzięki temu mięśnie i pobudza je do dalszego rozwoju. Nie obawiaj się, że przy próbach podniesienia się czasem straci równowagę i osunie się z powrotem na podłogę. Z pewnością za chwilę ponownie podejmie to wyzwanie!

Gdy maluszek powoli przechodzi do etapu gaworzenia, wydaje jeszcze przypadkowe dźwięki, ale są one już wyraźnie do Ciebie skierowane. Zadawaj mu więc często pytania, nawiązuj z nim pierwsze „rozmowy”. Spróbuj mu pokazywać, co oznaczają najprostsze zestawienia sylab, takie jak „ma-ma”, „ba-ba” czy „pa-pa”. Staraj się też często bawić w powtarzalne zabawy, takie jak „A kuku!” lub „Idzie raczek nieboraczek”. Pozwól również maluszkowi trenować odnajdywanie przedmiotów, które nagle zniknęły. Ukryj zabawkę np. pod kocykiem dziecka, a potem zachęć je do poszukiwań.

Warto wiedzieć!

 

Zaczęłaś rozszerzać dietę maluszka, ale niepokoisz się, dlaczego jego kupki zmieniły konsystencję i zapach? Spokojnie – to naturalna reakcja przewodu pokarmowego, który musi się dostosować do nowych rodzajów pożywienia. Początkowo w kupce możesz dostrzegać spore ilości niestrawionych resztek pokarmu, ale sytuacja pod tym względem stopniowo się unormuje. Kupka Twojego maluszka wyraźnie zmienia też zapach. Równocześnie powoli stabilizuje się częstość wypróżnień dziecka. Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia: w normie pozostaje zarówno kilka kupek dziennie, jak i jedna raz na parę dni. Zwracaj tylko uwagę na to, czy nie przybiera ona kształtu małych „bobków” i czy wypróżnianie nie jest dla maluszka bolesne. Może to bowiem być znak, że ma on zaparcie. Jeśli tak się zdarzy, należy dobrze poić dziecko, aby odpowiednio je nawodnić, oraz przez kilka dni unikać produktów zapierających, takich jak ryż czy banany.

 

 

 


Pytania i odpowiedzi

 

1. Co może jeść 6-miesięczne dziecko?
Maluszek w 6. miesiącu według zaleceń ekspertów ds. żywienia dzieci powinien być karmiony mlekiem mamy. W tym czasie jego dieta powinna być już stopniowo rozszerzana. W menu szkraba powinny pojawiać się pierwsze produkty stałe w postaci warzyw i owoców, mięska czy ryb. Niemowlę może też jeść kaszki zbożowe.

2. Co potrafi 6-miesięczne dziecko?
Dziecko, które ma 6 miesięcy, ćwiczy przemieszczanie się, by niedługo mogło zacząć raczkować. Najczęściej pełza wokół własnej osi, próbując sięgnąć po zabawkę. Niemowlę chwyta przedmioty całą dłonią, jest zainteresowane swoimi stópkami, a w leżeniu na brzuszku przybiera tzw. pozycję foki – ma wyprostowane rączki i uniesiony tułów. Dziecko zaczyna już wypowiadać ciągi pierwszych sylab.

3. Ile powinno ważyć 6-miesięczne dziecko?
Zazwyczaj maluszki w 6. miesiącu życia ważą około 6,3 kg – 10 kg. Szkrab powinien przybierać na wadze średnio 150 – 200 g na tydzień. 

4. Ile śpi 6-miesięczne dziecko?
To, ile śpi 6-miesięczne niemowlę, jest indywidualną kwestią. Zazwyczaj dzieci w tym wieku przesypiają około 12 – 15 godzin w ciągu doby, wliczając w to krótkie drzemki w ciągu dnia. 

5. Ile powinno jeść 6-miesięczne dziecko?
Dziecko w tym wieku powinno spożywać 4 posiłki mleczne po około 180 ml. Oprócz tego dietę dziecka powinny już wzbogacać pokarmy stałe. Może to być np. zupka jarzynowa z mięskiem lub rybą oraz przecier owocowy w ramach deserku. 

 

 

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

  • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
  • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
  • weź udział w konkursach i wygrywaj
  • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.