MyFeed Personalized Content
7 - 8 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

7. miesiąc życia dziecka

W 7. miesiącu życia niemowlę może już zaczynać samo siadać oraz raczkować. Niektóre dzieci opanowują te umiejętności nieco później – nie należy się tym jednak martwić, ponieważ zależy to od indywidualnego rozwoju Twojego maluszka. W tym wieku bobas zaczyna mieć już swoje zdanie – i nie waha się go okazywać!

7 min. czytania Maj 6, 2024

Dziecko 7-miesięczne angażuje zapewne całą Twoją uwagę. Możesz mieć wrażenie, że wszędzie jest go pełno – próbuje siadać, pełza po podłodze, przewraca się z boczku na bok, może też raczkować. Gdy akurat się nie przemieszcza, to silnie zaznacza swoją obecność głosem. Maluszek w tym wieku bowiem intensywnie gaworzy i „śpiewa”, w rozmaity sposób modulując swój głos. Może też krzyczeć, gdy chce okazać niezadowolenie, oraz śmiać się w głos, kiedy ma powody do radości.

baby little steps 7 month

Rozwój fizyczny
baby little steps 7 month

7. miesięczne dziecko dalej rozwija umiejętności opanowane w poprzednich miesiącach. Rozwój ruchowy stopniowo zmierza oczywiście do postawienia pierwszych kroczków. Jednak zanim się to stanie, dziecko zazwyczaj zaczyna raczkować. Położone na brzuszku, unosi tułów i próbuje siadać lub przybiera pozycję czworaczą – tzn. mocno opiera się na nóżkach i rączkach. Gdy maluszek leży na pleckach, może już natomiast nieco się nudzić. Będzie wówczas dalej bawił się swoimi stópkami, ale może to już nie być dla niego wystarczająco absorbujące – dziecko chce poznawać świat dookoła. Maluszek chętnie sięga po rozmaite przedmioty leżące w zasięgu jego rączek. Potrafi je już pewnie chwycić w trzy palce (kciuk oraz palce wskazujący i środkowy) i skupić uwagę na detalach danej rzeczy. Z przedmiotem trzymanym w rączce dziecko śmiało już się przemieszcza. Umie nawet pełzać, mając po jednej zabawce w każdej dłoni!

Pod koniec 7. miesiąca dziecko zazwyczaj:

 step1energicznie turla się po podłodze we wszystkie strony i pełza – także do tyłu!

 step2raczkuje lub przyjmuje pozycję czworaczą i w niej kołysze się w przód i tył

 step3może już samodzielnie siadać z podparciem się rączkami i przez jakiś czas utrzymuje się wtedy w pozycji siedzącej

 step4precyzyjnie sięga po przedmioty i bierze je do rączek – także drobniejsze rzeczy, które musi chwytać paluszkami

Rozwój psychiczny
baby eat

Gdy dziecko jest w 7. miesiącu życia, nieźle radzi już sobie z odróżnianiem dobrze znanych mu osób (mamy, taty, dziadków) od obcych. Na bliskich reaguje z entuzjazmem i radością, chętnie okazując te uczucia. Z kolei wobec nieznajomych może zacząć odczuwać lęk. W takiej sytuacji maluszek kurczowo chwyta bliską osobę, marudzi albo wybucha płaczem. Dostrzeżesz też u swojego dziecka pierwsze oznaki własnej woli. Gdy np. nie chce jeść, zaciśnie usta i zdecydowanie odwróci buzię od łyżeczki.

Pod koniec 7. miesiąca dziecko zazwyczaj:

 step1okazuje uczucia i przywiązanie bliskim osobom – głównie mamie, która jest teraz dla niego najważniejszą osobą

 step2wyraża własną wolę oraz swoje sympatie i antypatie – poprzez odpowiednią mimikę, ruchy i dźwięki

 step3intensywnie gaworzy, próbuje też naśladować dźwięki wydawane przez Ciebie

 step4reaguje lękiem na obce osoby i ucieka w ramiona bliskich

 step5zaczyna mieć poczucie rytmu i powtarzalności w zabawie – może np. uczyć się już rytmicznie klaskać w dłonie

Żywienie

W 7. miesiącu życia dziecka podstawą diety wciąż jest mleko mamy. Jeśli zdecydujecie się zakończyć karmienie piersią lub wprowadzić karmienie mieszane (pierś + butelka), zadbajcie o wybór odpowiedniego produktu, który będzie wspierał wzrost i rozwój dziecka. Mleko następne (bo o nim mowa) musi zawierać ważne składniki odżywcze, wśród nich żelazo, wapń i witaminę D. Dzięki nim zapewnisz dziecku wsparcie w rozwoju.

Mleko to jednak oczywiście nie wszystko – dalej rozszerzaj dietę maluszka o kolejne składniki. Wciąż niezwykle ważne są ugotowane, przetarte warzywa i owoce. Zamiast gładkiego purée możesz już jednak zacząć podawać posiłki z niewielkimi cząstkami. Pomoże to dziecku uczyć się żuć i gryźć. Jeśli korzystasz z zupek i innych gotowych dań dla niemowląt, nie musisz martwić się już o konsystencję – została dobrana odpowiednio do wieku dziecka. W obiadkach mogą pojawiać się już, poza mięskiem, także ryby. W menu możesz uwzględniać też rozdrobnione surowe warzywa i owoce. Do rączki maluszek może dostawać również cząstki owoców oraz ugotowane i pokrojone w słupki (lub podzielone na różyczki) kawałki warzyw. To element tzw. metody BLW. Owoce i warzywa możesz podawać także w postaci soków przecierowych.

Sięgaj też koniecznie po kaszki zbożowe mleczne i bezmleczne. Wybieraj te, które dostarczą maluszkowi ważnych składników, m.in. żelaza. Jeśli wcześniej w jadłospisie nie pojawiły się produkty glutenowe, np. kaszki na bazie owsa czy pszenicy, możesz je teraz wprowadzić.

Na II śniadanie lub podwieczorek sprawdzą się owocowe musy (te zapakowane w wygodne tubki możecie zabrać ze sobą na spacer) lub deserki mleczne stworzone specjalnie dla niemowląt.

Szczepienia i badania

Zaleca się, aby w 7. miesiącu życia dziecka wykonać trzecią dawkę szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (tzw. WZW B). Kalendarz przewiduje, że jest to ostatnie szczepienie w 1. roku życia dziecka (następne sugeruje się wykonać dopiero w 13. miesiącu). Na tej wizycie ustal więc z lekarzem pediatrą, kiedy powinniście umówić się na następne spotkanie. Może on zaproponować, by kolejna wizyta odbyła się dopiero z okazji tzw. bilansu roczniaka, lub zasugerować, żebyś pokazała maluszka do kontroli jeszcze przed tym zdarzeniem.

Wspieranie rozwoju dziecka - 7. miesiąc

Tak jak w poprzednich miesiącach, dalej często kładź maluszka na podłodze i pozwól mu rozwijać zdolności ruchowe. Staraj się np. położyć atrakcyjną zabawkę w pewnej odległości od niego, tak aby musiał się przemieścić, żeby po nią sięgnąć. Możesz też sama usiąść na podłodze w pewnym oddaleniu i wołając imię dziecka oraz wyciągając do niego ręce, zachęcać go do przybliżenia się do Ciebie.

Niemowlę w tym wieku jest zwykle zafascynowane światem zewnętrznym, więc jak najczęściej zabieraj je na spacer. Staraj się przy tym zadbać o zróżnicowane otoczenie; niech to będzie np. raz park, innym razem zoo, jeszcze innym – wyprawa nad rzekę, do lasu czy ogrodu botanicznego. Dużo bawcie się w zabawy uczące powtarzalności, takie jak „kosi kosi” i rytmiczne klaskanie dłońmi. Na tym etapie bardzo ważne jest też to, abyś jak najczęściej zwracała się do dziecka po imieniu. Dzięki temu maluszek zacznie rozumieć, że odnosi się ono właśnie do niego, i budować poczucie swojej tożsamości – co jest ważne dla jego rozwoju psychicznego. Pamiętaj, by zapewniać niemowlęciu dużo bliskości i czułości. Jesteś teraz dla niego najważniejszą osobą na świecie! Jeśli maluszek zaczyna bać się obcych, daj mu wsparcie – pokaż, że jesteś blisko i że nie jest sam.

Warto wiedzieć!

Między 7. a 9. miesiącem życia dziecka pojawia się często tzw. lęk separacyjny. W ten sposób określa się naturalną obawę maluszka przed rozłąką z mamą – która aktualnie jest dla niego „całym światem” i do której jest on już niesłychanie przywiązany. Dziecko nie rozumie jeszcze, że mimo iż nie widzi mamy, to ona dalej istnieje. Jej zniknięcie odbiera więc jak utratę mamy na zawsze. Jest to naturalny etap rozwoju, który u poszczególnych niemowląt zachodzi z różnym nasileniem. Lęk separacyjny objawia się zwykle intensywnym wybuchem płaczu dziecka, gdy tylko mama znika mu z zasięgu wzroku. Jeśli Twój maluszek reaguje w ten sposób, przede wszystkim staraj się zbudować w nim poczucie bezpieczeństwa. Wspieraj nawiązywanie przez niego kontaktu także z innymi osobami, w których towarzystwie będzie dobrze się czuł. Często bawcie się też w chowanie zabawek i ich późniejsze szukanie. Dzięki temu dziecko szybciej zrozumie, że mamę, która znika, również można potem odnaleźć.

question mark  Pytania i odpowiedzi

 

1. Co może jeść 7-miesięczne dziecko?
Niemowlę, które jest w 7. miesiącu życia, wciąż może być karmione mlekiem mamy. Jeśli jednak zdecydowałaś się wprowadzić karmienie mieszane lub odstawić dziecko od piersi, wybierz dla maluszka odpowiednie mleko następne. W diecie niemowlaka powinny też pojawiać się pokarmy stałe w postaci przetartych warzyw i owoców, kaszek zbożowych, deserków i soków przecierowych. Posiłki mogą już mieć małe cząstki, aby dziecko mogło ćwiczyć gryzienie.

2. Co potrafi 7-miesięczne dziecko?
Niemowlę w 7. miesiącu życia doskonali umiejętności, których się nauczyło w poprzednich miesiącach. Dziecko w tym wieku zazwyczaj podejmuje pierwsze próby raczkowania, które polegają na unoszeniu tułowia, gdy leży na brzuszku. Szkrab energicznie turla się po podłodze i coraz bardziej jest zainteresowany otaczającym go światem, precyzyjnie chwyta przedmioty, a także okazuje uczucia bliskim. Dodatkowo intensywnie gaworzy oraz ćwiczy mimikę. 

3. Ile powinno ważyć 7-miesięczne dziecko?
Maluszek w tym wieku waży średnio 6,7 – 10,5 kg. Dziecko przybiera na wadze średnio 100 g w ciągu tygodnia. 

4. Ile powinno jeść 7-miesięczne dziecko?
Dziecko w tym wieku powinno jeść posiłki o wielkości około 170 – 180 ml. Oprócz mleka mamy lub mleka modyfikowanego maluszek może już spożywać nawet kilkuskładnikowe dania – np. zupki dopasowane do wieku dziecka. 

5. Ile śpi 7-miesięczne dziecko?
Niemowlę w 7. miesiącu życia przesypia w ciągu doby nawet 14 godzin. W ciągu dnia maluszki mają zazwyczaj krótkie drzemki, a w nocy śpią po 9 – 10 godzin. 

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.