Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
dziecko-jedzące-posiłek.png

Początki rozszerzania diety – poznaj dania dla 7 miesięcznego dziecka

Przez pierwsze miesiące życia dziecka najlepszym pokarmem jest mleko matki. Zawiera wszystkie substancje odżywcze, które są niezbędne do rozwoju niemowlęcia. Wyłączne karmienie piersią jest zalecane przez pierwszych sześć miesięcy życia. Potem nadchodzi czas wprowadzania  nowych produktów do jadłospisu dziecka.

czwartek, 22.06.2017

Zgodnie ze schematem żywienia niemowląt dietę dzieci karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym, można rozszerzać już po ukończeniu 4. miesiąca życia. Pierwszymi podawanymi posiłkami mogą być gotowane miksowane warzywa lub owoce (np. marchew lub jabłko), mięso, jaja lub puree ziemniaczane, kaszki lub kleiki bezglutenowe.

Podawanie każdego nowego produktu należy zaczynać od małych ilości, 1-2 łyżeczki. Na początek zaleca się produkty jednoskładnikowe. Dietę malucha rozszerzamy cały czas, bacznie obserwując reakcje organizmu dziecka.

Z tygodnia na tydzień dieta może być wzbogacana o kolejne produkty. Przed mamą i dzieckiem otwierają się nieograniczone możliwości łączenia smaków. Z kombinacji różnych warzyw można przygotowywać smaczne i pożywne zupki.

Zupki dla niemowląt, przykładowe przepisy:

  • Zupka jarzynowa z dodatkiem masła

Składniki: ½ małej marchwi, ½ ziemniaka, 1 łyżeczka pokrojonego selera, ½ jabłka, 1 łyżeczka masła, 1 łyżeczka kleiku ryżowego, ½ szklanki wody.

Sposób przygotowania: Warzywa umyj dokładnie i obierz ze skóry.  Wodę zagotuj. Do wrzącej wody wrzuć pokrojone drobno warzywa i ugotuj do miękkości. Pod koniec dodaj jabłko. Zupkę zmiksuj lub przetrzyj przez sitko. Następnie dodaj kleik i masło. Po dokładnym wymieszaniu ponownie zagotuj.

  • Zupka marchwiowo-jabłkowa z indykiem

Składniki: ½ małej marchwi, 1 łyżeczka pokrojonej pietruszki, ½ jabłka, 1 ziemniak, 1 łyżeczka kleiku ryżowego, 20 g mięsa z piersi indyka, 1 łyżeczka oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, ½ szklanki wody.

Sposób przygotowania: Do wrzącej wody wrzuć umyte, obrane i pokrojone warzywa oraz mięso. Gotuj przez około 20 minut. Pod koniec dodaj starte jabłko. Warzywa i jabłko zmiksuj. Mięso rozdrobnij. Dodaj do zupy kleik i oliwę z oliwek. Dokładnie wymieszaj i ponownie zagotuj.

Od 7. miesiąca życia dietę dziecka można rozszerzać o posiekane surowe warzywa i owoce takie jak pomidor czy gruszka, miękkie cząstki warzyw, owoców lub mięsa podawane do ręki. Dania dla 7-miesięcznego dziecka mogą zawierać zmiksowane lub rozdrobnione mięso lub ryby. Można też podawać kasze i niewielkie ilości pieczywa, np.: przysłowiową skórkę od chleba.

Dania dla 7-miesięcznego dziecka przykładowe przepisy:

  • Buraczki z kurczakiem

Składniki: ½ małego buraka, ½ średniego ziemniaka, 20 g piersi z kurczaka, 1 łyżeczka oliwy z oliwek.

Sposób przygotowania: Buraka umyj i ugotuj do miękkości w skórce. Ziemniaka umyj, pokrój w kostkę, opłucz i razem z  mięsem ugotuj do miękkości. Ugotowanego buraka obierz ze skórki. Połowę buraka pokrój, dodaj do ziemniaka, a następnie zmiksuj. Dodaj rozdrobnione mięso i świeże masło. Ciągle mieszając, doprowadź potrawę do wrzenia.

  • Kaszka kukurydziana z jabłkiem

Składniki: 150 ml mleka następnego np.: NAN OPTIPRO 2, 2 łyżeczki kaszy kukurydzianej, 200 ml wody, ½ jabłka.

Sposób przygotowania: kaszkę kukurydzianą zalej wodą i pozostaw do nasiąknięcia. Następnie ugotuj ją na wolnym ogniu, stopniowo uzupełniając parującą wodę.  Jabłko zetrzyj na tarce. Mleko przygotuj zgodnie z przepisem na opakowaniu (4 miarki mleka + 120 ml letniej, przegotowanej wody). Do ugotowanej kaszki dodaj przygotowane wcześniej mleko i starte jabłko. Dokładnie wymieszaj. Doprowadź potrawę do wrzenia.

Przygotowując posiłki dla malucha, staraj się korzystać z surowców ze sprawdzonych źródeł. Jeśli nie masz zaufania do warzyw, owoców czy mięsa, możesz korzystać z posiłków i dań gotowych dla maluchów, np.: Gerber czy Bobofrut. Wszystkie surowce używane do ich produkcji przechodzą surowe kontrole dotyczące jakości, np.: dotyczące zawartości pestycydów czy metali ciężkich. Gotowe dania dla niemowląt to rozwiązanie pomocne także wtedy, gdy jesteś w podróży, na spacerze, czy brakuje Ci czasu na stworzenie posiłku od podstaw.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.