MyFeed Personalized Content
7 - 8 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Początki rozszerzania diety – poznaj dania dla 7-miesięcznego dziecka

Dobrze wiecie, że przez pierwsze miesiące życia dziecka najlepszym pokarmem jest mleko mamy. Znajdują się w nim wszystkie substancje odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju niemowlęcia. Po tym okresie nadchodzi czas na zmiany i rozszerzanie diety. Jesteście na tym etapie? W takim razie poznajcie przepisy dla dzieci – idealne na poznawanie nowych smaków.

4 min. czytania Maj 17, 2024

Zgodnie ze schematem żywienia niemowląt, dzieci należy karmić wyłącznie piersią przez pierwsze 6. miesięcy życia. Po ukończeniu 17. tygodnia życia do diety dziecka można zacząć wprowadzać produkty uzupełniające. Proces ten nie może jednak rozpocząć się później niż w 26. tygodniu życia. Dzięki temu układ pokarmowy dziecka ma szansę odpowiednio się rozwinąć i przygotować na trawienie nowych produktów o nieznanej dotąd konsystencji. A od czego warto zacząć poznawanie nowych smaków?

A od czego warto zacząć poznawanie nowych smaków

 

Pierwsze próby poznawania nowych smaków są bardzo ważne. Właśnie tak budujecie nawyki żywieniowe maluszka, które mogą z nim zostać w przyszłości. Dlatego podejdźcie do tego z pomysłem i konsekwencją.

O czym pamiętać przy rozszerzaniu diety?

  1. Zaczynajcie od małych porcji – na start wystarczą 1–2 łyżeczki nowego produktu/posiłku.
  2. Postawcie na produkty jednoskładnikowe – dzięki temu będziecie mieć pełną kontrolę nad nauką nowych smaków.
  3. Obserwujcie reakcje maluszka – i dowiedzcie się, jak brzuszek Waszej pociechy reaguje na nowe dania.

 

O czym pamiętać przy rozszerzaniu diety?

 

Przepisy dla dzieci – te dania przygotujecie sami!

Z tygodnia na tydzień wzbogacajcie dietę o kolejne produkty. Po 6. miesiącu życia otwierają się przed Wami nieograniczone możliwości łączenia smaków. Kombinujcie i eksperymentujcie – dzięki temu z pewnością przygotujecie różnorodne i pożywne zupki dla niemowląt i dania dla dzieci.

Zupki dla niemowląt – przykładowe przepisy

 

Zupki dla niemowląt – przykładowe przepisy

 

Składniki:

  • ½ małej marchwi
  • ½ ziemniaka
  • 1 łyżeczka pokrojonego selera
  • ½ jabłka
  • 1 łyżeczka masła
  • 1 łyżeczka kleiku ryżowego
  • ½ szklanki wody

Sposób przygotowania:

Warzywa umyj dokładnie i obierz ze skóry. Wodę zagotuj. Do wrzącej wody wrzuć pokrojone drobno warzywa i ugotuj do miękkości. Pod koniec dodaj jabłko. Zupkę zmiksuj lub przetrzyj przez sitko. Następnie dodaj kleik i masło. Po dokładnym wymieszaniu ponownie zagotuj.

 

Warzywa umyj dokładnie i obierz ze skóry

 

Składniki:

  • ½ małej marchwi
  • 1 łyżeczka pokrojonej pietruszki
  • ½ jabłka
  • 1 ziemniak
  • 1 łyżeczka kleiku ryżowego
  • 20 g mięsa z piersi indyka
  • 1 łyżeczka oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
  • ½ szklanki wody

Sposób przygotowania:

Do wrzącej wody wrzuć umyte, obrane i pokrojone warzywa oraz mięso. Gotuj przez około 20 minut. Pod koniec dodaj starte jabłko. Warzywa i jabłko zmiksuj. Mięso rozdrobnij. Dodaj do zupy kleik i oliwę z oliwek. Dokładnie wymieszaj i ponownie zagotuj.

Czy wiesz, że...

Od 7. miesiąca życia dietę dziecka można rozszerzać o posiekane surowe warzywa i owoce takie jak pomidor czy gruszka, miękkie cząstki warzyw, owoców lub mięsa podawane do ręki.

Dania dla 7-miesięcznego dziecka mogą zawierać zmiksowane lub rozdrobnione mięso oraz ryby. Takiemu maluszkowi możesz też podawać kasze i niewielkie ilości pieczywa, np. przysłowiową skórkę od chleba.

Dania dla 7-miesięcznego dziecka – przykładowe przepisy

 

Dania dla 7-miesięcznego dziecka – przykładowe przepisy

 

Składniki:

  • ½ małego buraka
  • ½ średniego ziemniaka
  • 20 g piersi z kurczaka
  • 1 łyżeczka oliwy z oliwek

Sposób przygotowania:

Buraka umyj i ugotuj do miękkości w skórce. Ziemniaka umyj, pokrój w kostkę, opłucz i razem z mięsem ugotuj do miękkości. Ugotowanego buraka obierz ze skórki. Połowę buraka pokrój, dodaj do ziemniaka, a następnie zmiksuj. Dodaj rozdrobnione mięso i oliwę z oliwek. Ciągle mieszając, doprowadź potrawę do wrzenia.

 

Kaszkę kukurydzianą zalej wodą i pozostaw do nasiąknięcia

 

Składniki:

Sposób przygotowania:

Kaszkę kukurydzianą zalej wodą i pozostaw do nasiąknięcia. Następnie ugotuj ją na wolnym ogniu, stopniowo uzupełniając parującą wodę. Jabłko zetrzyj na tarce. Mleko przygotuj zgodnie z przepisem na opakowaniu (4 miarki mleka + 120 ml letniej, przegotowanej wody). Do ugotowanej kaszki dodaj przygotowane wcześniej mleko i starte jabłko. Dokładnie wymieszaj.

Obiad dla 7-miesięcznego dziecka i nie tylko – o czym pamiętać?

Przygotowując posiłki dla maluszka, staraj się korzystać z produktów ze sprawdzonych źródeł. Jeśli nie masz zaufania do warzyw, owoców czy mięsa, możesz korzystać z posiłków i dań gotowych dla maluchów, np.: Gerber czy BOBO FRUT. Do ich produkcji używamy jedynie tych składników, które przejdą surowe kontrole dotyczące jakości, np. dotyczące zawartości pestycydów czy metali ciężkich. Gotowe dania dla niemowląt świetnie sprawdzą się podczas podróży, na spacerze lub po prostu na co dzień – kiedy brakuje Ci czasu na samodzielne przygotowanie obiadku. 

 

Produkty Gerber
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.