5 - 6 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Dlaczego nie należy doprawiać posiłków dla dzieci?

3
2.6/5 174 opinie

Dzieci mają dużo więcej kubków smakowych od dorosłych, dlatego nie potrzebują intensywnego doprawiania potraw - smaki dań są dla nich wystarczająco wyraziste.

2min. czytania Paź 24, 2023

Spora grupa rodziców dosala lub dosładza posiłki przygotowywane dla niemowląt, po prostu, by „lepiej smakowały”. Tymczasem dzieci mają dużo więcej kubków smakowych i, co ciekawe, umiejscowione są one nie tylko w buzi, ale i na ustach. Skutkiem tego odczucia smaku dziecka są zupełnie inne niż Twoje. Dziecko nie potrzebuje intensywnego doprawiania potraw - smaki dań są dla niego wystarczająco wyraziste.

Słodkie bez cukru, słone bez soli

W diecie niemowląt i małych dzieci nie zaleca się dodawania soli do przygotowania posiłków. Zalecane dzienne spożycie sodu w diecie dziecka jest pokrywane przez produkty naturalnie zawierające ten pierwiastek. Podobnie rzecz ma się w przypadku cukru. Ilość naturalnie występujących cukrów prostych w produktach typu deserki owocowe w zupełności wystarcza małym brzuszkom. 

Dziecko to nie mały dorosły

Nie oceniajmy smaku dań dla dzieci przez pryzmat swoich preferencji smakowych, bo upodobania dziecka są zupełnie inne. To, co dla nas jest mdłe, dziecku smakuje. Raz poznany smak zostaje utrwalony na całe życie. Jedząc posiłki bez soli, cukru, przypraw i kostek rosołowych dziecko ma niepowtarzalną szansę poznać rzeczywisty smak produktu. Jeśli maluch zaakceptuje naturalny smak warzyw, owoców, mięsa, rybki czy kaszy, prawdopodobnie nie będzie miał problemu z ich akceptacją w wieku późniejszym.

Podawanie niesłodzonych i niesolonych pokarmów uzupełniających zaleca się nie tylko z powodu kształcenia właściwych przyzwyczajeń i preferencji żywieniowych, ale też z powodu wpływu na zdrowie dziecka. Sól obciąża niedojrzałe nerki maluszka, a podawanie dosładzanych potraw i słodyczy zmniejsza apetyt dziecka na wartościowe dania. W efekcie może to doprowadzić do próchnicy zębów, otyłości i innych chorób.

Nie przyprawiaj potraw ze słoiczków!

Receptura posiłków Gerber została opracowana przez specjalistów zajmujących się żywieniem małych dzieci. Wszystkie dania smakują tak, jak powinny smakować dania dla maluchów. Nie ma potrzeby ich doprawiania.

Dowiedz się więcej o zmyśle smaku u dziecka.

Benefity Nestle Baby&me
Dołącz do programu Nestlé Baby&Me!

Sprawdź, jak wiele korzyści dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

2.6
3
174 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  8
 • 4 star
  38
 • 3 star
  32
 • 2 star
  71
 • 1 star
  25

Dodaj nową opinię