MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Alergia pokarmowa u dziecka a karmienie piersią

Lekarz zdiagnozował u maluszka alergię pokarmową? Dowiedz się, na czym polega bilansowanie diety eliminacyjnej i jakie są jej zasady, których powinnaś się trzymać. Podpowiemy Ci też, co uczula niemowlęta karmione piersią i jakie są najczęstsze objawy alergiczne u najmłodszych.

4min. czytania Sty 15, 2024

To, że lekarz zdiagnozował u Twojego dziecka alergię pokarmową, absolutnie nie oznacza, że będziesz musiała zrezygnować z karmienia piersią. Przyczyną alergii nie jest bowiem Twoje mleko, ale jakiś produkt z Twojego jadłospisu. Najlepszym sposobem na złagodzenie dokuczliwych objawów alergii będzie ścisłe unikanie kontaktu dziecka z alergenem, dlatego Twoim najważniejszym zadaniem jest wytropienie go, a następnie wyeliminowanie z diety. Sprawdź też, jak mogą wyglądać alergie pokarmowe u niemowląt karmionych piersią.

Alergia a karmienie piersią

Alergia przy karmieniu piersią może przydarzyć się także Wam. Jednak nie ma powodów do paniki i przesłanek co do tego, aby w takiej sytuacji rezygnować z przystawiania maluszka do piersi. Wykrycie substancji uczulającej dziecko czasami to nie lada wyzwanie i niekiedy wymaga nieco czasu. W niektórych przypadkach objawy alergii pokarmowej u niemowląt karmionych piersią są widoczne natychmiast po spożyciu mleka mamy.

Ważne

Objawy alergii pokarmowej u dziecka powinien potwierdzić lekarz alergolog po zebraniu szczegółowego wywiadu. To on decyduje o tym, co należy zrobić przy alergii maluszka podczas karmienia piersią i czy powinnaś wprowadzić dietę eliminacyjną. Po namierzeniu alergenu specjalista prawdopodobnie zaproponuje, żebyś wyłączyła z diety określone pokarmy, początkowo na próbę. Jeżeli nastąpi poprawa, będzie po kolei wprowadzał z powrotem do Twojego jadłospisu produkty zawierające alergen, aby sprawdzić, czy objawy powrócą. Pamiętaj, nie eliminuj produktów z jadłospisu na własną rękę, gdyż może to doprowadzić do niedoborów witamin i składników mineralnych. 

Niestety reakcja alergiczna u niemowlaka nie zawsze pojawia się tuż po jego nakarmieniu. Czasami alergen daje o sobie znać z opóźnieniem i wywołuje u dziecka różne dolegliwości (np. wysypkę, problemy układu oddechowego lub pokarmowego) nawet po 2 dniach od przyjęcia przez mamę uczulającego pokarmu. Dopiero jeśli prowadzone obserwacje potwierdzą, że dany produkt rzeczywiście uczula maluszka, lekarz zaleci Ci stosowanie przez określony czas diety eliminacyjnej. Może się zdarzyć, że z biegiem miesięcy alergia pokarmowa minie, a wykluczone wcześniej produkty będą mogły wrócić do Twojego jadłospisu. 

Alergia pokarmowa: karmienie piersią a dieta mamy małego alergika

Dieta eliminacyjna mamy karmiącej piersią polega na tymczasowym wyłączeniu z jadłospisu produktu lub grupy produktów podejrzewanych o wywoływanie alergii. Wycofany produkt należy zastąpić jednak innymi, tak aby jadłospis dostarczał wszystkich ważnych składników odżywczych zarówno Tobie, jak i maleństwu. Warto zasięgnąć porady lekarza lub dietetyka i w razie potrzeby włączyć odpowiednią suplementację. Ważne, byś zrezygnowała nie tylko z głównego alergenu, ale też z produktów, które go zawierają, gdyż nawet śladowe ilości alergizującego pokarmu mogą wywołać objawy uczulenia.

Przykładowo, jeśli istnieją podstawy, by podejrzewać, że uczulenie powodują białka mleka krowiego, należy wycofać z diety nie tylko mleko, ale też wszystkie produkty, w których znajduje się ten alergen, np. produkty mleczne, ale też często drożdżówki, ciastka czy nawet parówki. Nieocenioną pomocą w identyfikacji alergenów będzie czytanie etykiet i dokładna analiza składu spożywanych przez Ciebie produktów.

Co uczula niemowlęta karmione piersią?

Mamy karmiące naturalnie wycofują ze swojego jadłospisu potencjalnie uczulające produkty zazwyczaj w dobrej wierze, ale nie zawsze robią to w odpowiedni sposób. Powszechnym bowiem błędem jest eliminowanie z diety „podejrzanych” składników na zbyt krótki czas. Inny błąd to wycofywanie ze swojego jadłospisu kilku potencjalnie uczulających produktów jednocześnie (np. produkty zawierające białka mleka krowiego, jaja, ryby, gluten). W takim przypadku lekarzowi bardzo trudno może być coś wywnioskować.

NAJCZĘSTSZE ALERGENY POKARMOWE, KTÓRE UCZULAJĄ NIEMOWLĘTA I MAŁE DZIECI:

 • mleko i przetwory mleczne
 • zboża zawierające gluten
 • jaja
 • ryby i owoce morza
 • orzechy (zwłaszcza ziemne)
 • soja
 • seler

 

dieta eliminacyjna karmiącej mamy

 

Karmienie piersią a alergia u dziecka contra dieta eliminacyjna przy rozszerzaniu diety

Stosowanie diety eliminacyjnej ma uzasadnienie tylko w przypadku rozpoznanej alergii pokarmowej u Twojego dziecka. Jeśli Twój maluszek jest karmiony piersią i jednocześnie zaczęłaś mu już wprowadzać produkty uzupełniające dietę, pamiętaj, że profilaktyczne usunięcie potencjalnych alergenów z diety szkraba nie ma żadnego uzasadnienia. Wykluczanie niektórych produktów z jadłospisu „na wszelki wypadek” nie uchroni dziecka przed alergią, a może doprowadzić do niedoboru składników odżywczych. Dopiero wtedy, gdy zauważysz u maluszka niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem i pozwól mu zadecydować, czy powinnaś wprowadzić dziecku dietę eliminacyjną.

Zapamiętaj!

 • Jeżeli zauważysz u swojego maleństwa objawy alergii pokarmowej, najpierw skonsultuj się z lekarzem w celu zidentyfikowania jej przyczyny.
 • Jedynym skutecznym sposobem wyciszenia objawów alergicznych jest zastosowanie tymczasowej diety eliminacyjnej, ale tylko pod okiem lekarza.
 • Dieta eliminacyjna powinna być odpowiednio zbilansowana przez dietetyka, aby uniknąć potencjalnych niedoborów pokarmowych.
 • Alergia pokarmowa często jest przejściowa, co można zweryfikować po określonym okresie eliminacji z diety danego alergenu. Wykorzystuje się do tego tzw. próbę prowokacji danym produktem, czyli ponownie wprowadza się go do diety.
 • Nie ma potrzeby eliminowania produktów potencjalnie alergizujących, jeśli alergia nie została zdiagnozowana, a maluszek nie wykazuje objawów alergicznych.
Strefa eksperta
Masz pytanie?

Napisz do ekspertów Nestlé Baby&me!

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.