MyFeed Personalized Content
7 - 8 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Karmienie mlekiem modyfikowanym a dolegliwości u maluszka

Twój maluszek skończył już 6 miesięcy, a Ty chciałabyś zakończyć karmienie piersią i zacząć podawać mu mleko modyfikowane? Obawiasz się jednak, że po takiej zmianie pojawią się u dziecka nieprzyjemne dolegliwości? Dowiedz się, jak sobie radzić z różnymi możliwymi problemami. Uzbrojona w taką wiedzę, nie będziesz martwiła się na zapas.

6 min. czytania Czer 13, 2024

Być może obawiasz się sięgnąć po mleko modyfikowane, bo słyszałaś, że u niektórych dzieci mogą pojawić się po nim różne dolegliwości pokarmowe. To naturalne, że masz obawy z tym związane – w końcu swojemu dziecku pragniesz zapewnić wszystko, co najlepsze. Podpowiemy Ci, jak poradzić sobie z najczęściej występującymi dolegliwościami trawiennymi u maluszka karmionego mlekiem modyfikowanym – biegunką, ulewaniem, kolką czy zaparciami. W naszym artykule znajdziesz również pomocne e-booki do pobrania.

Problem: Biegunka po mleku modyfikowanym

Biegunka u niemowlaka to bardzo często występujący problem. Mamy z nią do czynienia w sytuacji, gdy maluszek robi kupki znacznie częściej niż dotąd i są one luźne. Zdarza się też, że można w nich dostrzec śluz, krew lub ropę. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Występowaniu biegunek sprzyjają rozmaite infekcje – wirusowe lub bakteryjne – ale ich powodem bywa też alergia pokarmowa (np. na białko mleka krowiego) lub nietolerancja, m.in. glutenu czy laktozy.

  • Skonsultuj się z lekarzem – być może zleci on wykonanie odpowiednich badań, które pozwolą wykluczyć ewentualne infekcje lub stany chorobowe.
  • Sprawdź, czy dziecko nie ząbkuje – temu procesowi mogą towarzyszyć biegunki. Jeśli istotnie tak jest, postaraj się przynieść ulgę ząbkującemu maluszkowi – podając mu schłodzony w lodówce gryzaczek lub wykonując masaż obolałych dziąseł.
  • Zadbaj o to, aby dziecko często dostawało płyny, głównie wodę. Dzięki temu unikniesz odwodnienia organizmu maluszka, do którego w wieku niemowlęcym może dojść w szybkim tempie.
  • Jeśli dziecko jest już na etapie rozszerzania diety, podawaj mu lekkostrawne posiłki o działaniu lekko zapierającym, takie jak kleik ryżowy czy gotowana marchewka. Unikaj natomiast surowych owoców i potraw na bazie nabiału czy jajek.
  • Jeśli lekarz podejrzewa, że biegunki mogą być związane z nietolerancją laktozy, zapytaj o preparat, który nie zawiera tego składnika.
mama karmi dziecko mlekiem modyfikowanym

 

Problem: Ulewanie po mleku modyfikowanym

Ulewanie po posiłku zdarza się bardzo wielu maluszkom, nie tylko tym karmionym mlekiem modyfikowanym. Dzieje się tak zazwyczaj z powodu niedojrzałego układu pokarmowego, a szczególnie nie w pełni jeszcze sprawnego zwieracza przełyku. Pewne znaczenie mogą też mieć: nieprawidłowa technika karmienia butelką, za duży strumień mleka przepuszczany przez smoczek lub zbyt łapczywe jedzenie przez dziecko. Maluszek przełyka wtedy zbyt duże ilości powietrza. Gdy dziecko ulewa po mleku modyfikowanym, zazwyczaj nie ma powodów do niepokoju – niemniej dobrze jest skorzystać z kilku wskazówek.

  • Karm częściej, ale mniejszymi porcjami mleka – dzięki temu unikniesz sytuacji, w której niemowlę robi się tak głodne, iż niemal „rzuca się” na butelkę i je zbyt szybko.
  • Wypróbuj inne smoczki do butelki. Być może ten, którego teraz używasz do karmienia maluszka, ma zbyt dużą przepustowość i przez to mleko zbyt szybko wpływa do buzi dziecka.
  • Bezpośrednio po karmieniu zadbaj o odbijanie maluszka. Dzięki temu dziecko wypuści nadmiar połkniętego powietrza, co może je uchronić przed ulewaniem.
  • Jeśli Twoje dziecko wykazuje silną tendencję do ulewania, nie kładź go po karmieniu do łóżeczka na wznak. Jeśli maluszek będzie leżeć na boczku, mniejsze będzie ryzyko, że zakrztusi się wracającą treścią pokarmową.
  • W przypadku ulewań lekarz może zalecić zmianę aktualnie stosowanego mleka modyfikowanego na specjalny preparat do postępowania dietetycznego w przypadku ulewań.
  • Jeżeli zwracana treść pokarmowa ma zabarwienie brązowe lub żółte bądź maluszek zbyt mało przybiera na wadze, wówczas należy skonsultować tę sytuację z lekarzem pediatrą. Pamiętaj, że w domu prawidłowy przyrost masy ciała dziecka możesz sprawdzić na siatkach centylowych).

Problem: Kolki po mleku modyfikowanym

Występowanie kolek u niemowląt to dość częste zjawisko, ale problem ten mija zwykle po kilku pierwszych miesiącach. Powody powstawania kolek nie są do końca jasne – wśród nich wymienia się m.in.: niedojrzałość układu pokarmowego i nerwowego, zbyt szybkie wypływanie mleka przez smoczek, podenerwowanie dziecka i jego przekarmianie. Napady kolek zdarzają się zwykle po południu i wieczorem. Objawiają się intensywnym płaczem maluszka, czemu towarzyszą: prężenie ciała z jednoczesnym podkurczeniem nóżek oraz wzdęty brzuszek i głośne oddawanie gazów. Zwykle po napadzie kolki występuje przerwa, w trakcie której dziecko nie odczuwa bólu.

 

mama karmi dziecko butelką

 

Zawsze trzymaj się zaleceń zawartych w tabeli karmienia na opakowaniu mleka modyfikowanego, którym karmisz dziecko. Nie zmieniaj proporcji proszku i wody, aby uniknąć ewentualnego przekarmiania maluszka.

  • Wypróbuj butelkę antykolkową ze specjalnym smoczkiem zatrzymującym powietrze, które dzięki temu nie będzie połykane przez niemowlę podczas jedzenia.
  • Po karmieniu potrzymaj maluszka w pionie, aby dać mu czas na odbicie po jedzeniu.
  • Przytul dziecko, połóż je na sobie, zrób mu masaż brzuszka – czułość, ciepło Twojego ciała i odpowiednie relaksujące ruchy dłoni na skórze maluszka uspokoją go, dadzą mu poczucie bezpieczeństwa i złagodzą odczuwany ból.
  • Często kładź dziecko na brzuszku. Jest mu wówczas łatwiej oddawać gazy (ich nagromadzenie może stanowić przyczynę kolki), a ponadto w tej pozycji maluszek sam masuje sobie brzuszek. Skonsultuj się z lekarzem, aby wykluczył choroby, które mogą dawać podobne objawy jak kolki – takie jak np. zakażenie układu moczowego.
  • Jeśli Twój maluszek zmaga się z kolkami, możesz porozmawiać z lekarzem o zmianie aktualnie stosowanego mleka modyfikowanego na specjalny preparat do postępowania dietetycznego w przypadku zaburzeń trawiennych, w tym kolek.

Problem: Zaparcia po mleku modyfikowanym

Zaparcia to także częsta dolegliwość u niemowląt. Gdy dziecko cierpi na zatwardzenie, rzadziej się wypróżnia i towarzyszy temu duży wysiłek, a nawet ból. Kupki nie mają wtedy prawidłowego wyglądu – są zbite, twarde i suche. Mogą temu towarzyszyć: brak apetytu, niepokój czy wzdęcia. Gdy problem zaparć co jakiś czas powraca, może się to wiązać z niedojrzałością układu trawiennego. Bywa też, że zatwardzenie pojawia się po przebytej biegunce lub gdy maluszek nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów i produktów bogatych w błonnik. Często występują one również na początku rozszerzania diety, ponieważ układ trawienny musi się przystosować do nowo spożywanych produktów. Problemy z kupką pojawiają się też niekiedy w efekcie stresujących dla maluszka zdarzeń.

  • Jeśli dziecko jest już na etapie rozszerzania diety, przyjrzyj się dokładnie jego jadłospisowi lub skonsultuj go z lekarzem pediatrą. Upewnij się, czy podajesz wystarczającą ilość produktów zawierających błonnik. Sprawdź też, czy maluszek nie dostaje za dużo bananów – mają one bowiem właściwości zapierające. Możesz natomiast podać mu gotowane warzywa (poza marchewką).
  • Gdy maluszek spożywa jeszcze tylko mleko modyfikowane, a ma tendencję do zaparć, wówczas dopajaj go wodą. W przypadku starszych dzieci także zadbaj o to, aby dostawały odpowiednią ilość płynów. Upewnij się również, czy przyrządzasz mleko modyfikowane zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu – zawsze trzymaj się proporcji podanych w tabeli karmienia.
  • Dziecku cierpiącemu na zaparcie zrób delikatny masaż brzuszka, który pomoże ukoić odczuwane dolegliwości. Dobrze działa także delikatna gimnastyka ciałka niemowlęcia. Lekko przyciągnij jego ugięte kolanka do brzuszka, a następnie powoli wyprostuj mu nóżki. Taki ruch pobudza perystaltykę jelit i pozwala uporać się z zaparciami.
  • Jeśli Twoje dziecko cierpi na zaparcia, możesz skonsultować się z lekarzem odnośnie zmiany aktualnie stosowanego mleka modyfikowanego na specjalny preparat do postępowania dietetycznego w przypadku zaburzeń trawiennych, w tym zaparć.

Jeśli któraś z opisanych dolegliwości pojawia się u Twojego maluszka, zachowaj spokój. Pamiętaj, że organizm niemowlaka wciąż się rozwija i nie działa jeszcze z pełną sprawnością. Dziecko potrzebuje też czasu, aby przyzwyczaić się do mleka modyfikowanego – tak jak do wszelkich innych nowo wprowadzanych produktów. Nie poddawaj się więc, obserwuj reakcję szkraba i staraj się ograniczyć nieprzyjemne objawy związane z problemami trawiennymi. Mamy nadzieję, że dzięki Twojej uwadze i opiece oraz konsultacjom z lekarzem szybko uda Wam się pokonać przykre dolegliwości!

Ważne

Decyzję o podawaniu mleka modyfikowanego należy zawsze skonsultować z lekarzem pediatrą. Pamiętaj też, że proces odstawiania od piersi i wprowadzenia mleka modyfikowanego powinien przebiegać stopniowo. Jeśli masz jakieś wątpliwości w tym zakresie, również omów je z pediatrą. Gdy zaczniesz już podawać maluszkowi mleko modyfikowane i zaobserwujesz u niego nawracające dolegliwości, powinnaś także zasięgnąć porady medycznej na ten temat. Większość problemów trawiennych u niemowląt jest związanych z niedojrzałością układu pokarmowego i może minąć samoistnie. Jednak warto trzymać rękę na pulsie, by w razie potrzeby szybko zareagować!

Konsultacja merytoryczna:

Dr n. med. Justyna Tołłoczko


Specjalista pediatrii i neonatologii

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.