Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
dziecko pije mleko z butelki

Mleko modyfikowane – obawy mam

Każda mama chce wybrać dla swojego dziecka najlepszy sposób żywienia. Jednak czasem, z różnych przyczyn mama nie może karmić piersią i zmuszona jest sięgnąć po mleko modyfikowane. 

piątek, 18.03.2016

Nic nie dorówna mleku matki i jego dobroczynnym skutkom, gdyż jest to unikalna substancja, której skład stale się zmienia w trakcie laktacji dostosowując do potrzeb i możliwości trawiennych dziecka, zapewniając mu zdrowy wzrost i rozwój. Zdarzają się jednak sytuacje, w których karmienie piersią nie jest możliwe  lub też przestaje być wystarczające. Według badania Millward Brown z 2013 roku, trzema głównymi kryteriami, którymi kierują się mamy przy wyborze mleka modyfikowanego są:  

 • tolerancja i komfort (50%)
 • wartość odżywcza (38%)
 • wspieranie odporności (22%)

Czym jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane to nic innego jak mleko krowie (ze ściśle kontrolowanych hodowli), którego skład zmodyfikowano tak, by maksymalne upodobnić go do mleka kobiecego. Na rynku dostępnych jest wiele zamienników mleka kobiecego. Oczywiście ich skład nie jest doskonały, ale wyprodukowanie identycznego z naturalnym mleka modyfikowanego jest wręcz niemożliwe, bo skład mleka kobiecego jest niepowtarzalny. Naukowcy Nestlé w nowoczesnych laboratoriach każdego dnia zgłębiają tajemnicę mleka matki (co zawiera i w jakich proporcjach) i dokonują wszelkich starań, aby zbliżyć formułę mleka modyfikowanego do mleka mamy.

<<Poznaj zadziwiające fakty o karmieniu piersią>>

Jak przebiega proces wprowadzenia mleka modyfikowanego?

Niestety, nie zawsze wprowadzenie mleka modyfikowanego do diety dziecka jest zwieńczone sukcesem. Odstawienie dziecka od piersi i przyzwyczajenie go do nowego sposobu karmienia (karmienia butelką) nie jest łatwe ani dla mamy, ani dla malucha. Zanim niemowlę przyzwyczai się do nowego smaku, może upłynąć trochę czasu. Jest to głównie kwestia dobrania odpowiedniej techniki karmienia, smoczka lub temperatury mleka. Ponadto, nie bez znaczenia są też względy emocjonalne. Trudno zapomnieć o karmieniu piersią, które było przedłużeniem okresu ciąży. Najlepiej, jeżeli odstawienie od piersi nie będzie gwałtowne i nie wydarzy się z dnia na dzień. Dobrze jest dać sobie i maluszkowi około dwóch tygodni. W ten sposób zarówno mama, jak i dziecko będą mieć czas przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Przecież smoczek nie jest tak delikatny i ciepły jak pierś matki. Co więcej, maluch musi się na nowo uczyć ssania oraz jedzenia już nie tylko w bezpiecznych ramionach mamy.

Przy przestawianiu dziecka z karmienia piersią na karmienie mlekiem modyfikowanym warto skorzystać z poniższych wskazówek:

 • zachowaj spokój
 • zadbaj o to, aby w pomieszczeniu, w którym karmisz, panowała cisza
 • nie przystawiaj butelki, kiedy dziecko jest w złym humorze, krzyczy lub płacze
 • przystaw butelkę wtedy, gdy dziecko jest już lekko głodne
 • kup smoczek, który kształtem przypomina brodawkę
 • przytul dziecko
 • nie pospieszaj dziecka, niech ssie w swoim rytmie
 • nawiązuj kontakt wzrokowy z dzieckiem
 • śpiewaj lub mów do dziecka w trakcie karmienia
 • nie kończ karmienia od razu po opróżnieniu przez dziecko butelki - pozwól mu spokojnie poleżeć i nacieszyć się Twoją bliskością

Oprócz wyzwania związanego z zaakceptowaniem przez dziecko nowego „atrybutu” do karmienia (butelki), większym problemem mogą okazać się problemy brzuszkowe (np. kolka). Obawy te często spędzają sen z powiek wielu mamom i mają swoje uzasadnienie. Zanim bowiem układ pokarmowy malucha uzyska pełną sprawność i przyzwyczai się do trawienia innego niż mleko mamy pokarmu, może zostać wylanych wiele łez. W początkowych miesiącach życia tylko w ten sposób dziecko może „powiedzieć” rodzicom o swoich potrzebach.

Problemy z brzuszkiem są przede wszystkim wynikiem wydłużonego procesu trawiennego przebiegającego w układzie pokarmowym, który nie zyskał jeszcze pełnej dojrzałości (mała objętość żołądka, słaba perystaltyka jelit i nierozwinięta flora jelitowa). W sytuacji, kiedy mama nie może karmić piersią, nadchodzi moment na wybór odpowiedniego mleka modyfikowanego. Wybór ten należy skonsultować z lekarzem.

Dodatkowo, aby uniknąć problemów brzuszkowych, poza wyborem odpowiedniego mleka modyfikowanego, duże znaczenie ma też skrupulatne przestrzeganie zalecanego przez producenta sposobu przygotowania mieszanki (proporcji mleka modyfikowanego do wody). Za sprawą odpowiedniego postępowania, większość dolegliwości minie z czasem – brzuszek będzie coraz sprawniejszy, a płacz odejdzie w niepamięć.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.