Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
wcześniak
Kluczowa rola kwasu DHA w rozwoju mózgu i wzroku dziecka

Prawidłowa dieta wcześniaka – jak powinna wyglądać?

Dieta każdego dziecka powinna zawierać składniki odżywcze niezbędne do jego prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dzieci, które przyszły na świat przed 37. tygodniem ciąży, wymagają specjalistycznej opieki. Wyjaśniamy, jak powinien wyglądać sposób żywienia maluszka.

sobota, 01.10.2016

Kluczowa rola kwasu DHA w rozwoju mózgu i wzroku dziecka

Brzuszek mamy jest dla dziecka najbezpieczniejszym miejscem. W okresie ciąży w naturalny sposób zaopatruje ona maluszka w składniki odżywcze potrzebne do jego rozwoju. Jednak kiedy dziecko jest już na świecie, wciąż potrzebuje najwyższej jakości pokarmu. Szczególnie wrażliwy na ich niedobory jest organizm wcześniaczka. Właściwa dieta dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych i pozwoli rosnąć w odpowiednim tempie.

Rozwój wcześniaka

Wcześniaki, czyli dzieci, które przyszły na świat przed 37. tygodniem ciąży, wymagają specjalistycznej opieki żywieniowej. Są mniejsze niż dzieci urodzone w terminie, a ich organy często nie są jeszcze w pełni rozwinięte. To dlatego dostarczanie im wszystkich niezbędnych składników odżywczych jest tak istotne.

Karmienie wcześniaka

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią ilość białka i energii – są one potrzebne do wzrostu i rozwoju wcześniaczka i mają bezpośredni wpływ na zwiększenie objętości mózgu oraz poprawę funkcji poznawczych. Niewystarczające spożycie protein czy kalorii w pierwszych tygodniach życia maluszka urodzonego przed terminem może skutkować spowolnieniem rozwoju funkcji poznawczych.

Po pierwsze, białko

Najważniejszym celem żywienia wcześniaka jest dostarczenie mu wszystkich składników odżywczych, które otrzymywał w brzuchu mamy. Są one niezbędne do prawidłowego wzrostu dziecka. Poziom wykorzystania białka przez organizm dzieci urodzonych przedwcześnie jest wyższy niż u maluszków) urodzonych w terminie oraz u dzieci starszych.

Czy wiesz, że...

Jakość spożywanego przez wcześniaki białka jest równie ważna jak jego ilość. Dzieci urodzone w terminie posiadają zdolność produkowania części aminokwasów (jednostek budujących białko). Organizm wcześniaczka nie jest w stanie samodzielnie ich wyprodukować, dlatego muszą zostać dostarczone wraz z pożywieniem.

Pełnowartościowe białko w diecie wcześniaka

Dostarczanie maluszkom urodzonym przedwcześnie białka wysokiej jakości pozwoli im odpowiednio zwiększać masę ciała. Mleko mamy wzbogacone białkiem serwatkowym to najlepszy pokarm, będący dla wcześniaczka optymalnym źródłem białka. Karmienie noworodka mlekiem mamy jest niezwykle ważne, jednak należy pamiętać o odpowiedniej suplementacji białka. Takie żywienie wcześniaków jest niezbędne, by zapewnić im właściwy wzrost, podobny do tego u dzieci urodzonych w terminie. Jest odpowiednie dla małych, wrażliwych brzuszków. Pamiętaj, że nawet jeśli Twój maluszek jest wcześniakiem, możesz wspomóc jego prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny, zapewniając mu odpowiednią ilość białka.

mleko dla wcześniaka

 

Pomożemy Ci zapamiętać ważne szczegóły, które dotyczą żywienia maluszka. Ściągnij harmonogram z logo Baby&me i zaznaczaj w nim m.in. daty i godziny karmień. Te ważne informacje mogą przydać się podczas wizyty u pediatry.

 

Pobierz plan karmienia

 

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.