MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Karmienie wcześniaka w domu – jak powinna wyglądać dieta?

Jadłospis każdego dziecka powinien zawierać składniki odżywcze niezbędne do jego prawidłowego wzrostu i rozwoju. Maluszki, które przyszły na świat przed 37. tygodniem ciąży, wymagają specjalistycznej opieki. Wyjaśniamy, jak komponować menu takiego szkraba, a także dietę matki karmiącej piersią wcześniaka

5 min. czytania Czer 13, 2024

Z artykułu dowiesz się:

Dlaczego żywienie jest ważne dla rozwoju dziecka?

Jak wygląda karmienie wcześniaka w domu?

Jaka jest rola białka w diecie maluszka?

Dlaczego karmienie piersią jest istotne dla rozwoju Twojej pociechy?

Jak powinna wyglądać dieta matki karmiącej piersią wcześniaka?

Kiedy można zacząć rozszerzać dietę dziecku urodzonemu przedwcześnie?
 

Brzuszek mamy jest dla dziecka najbezpieczniejszym miejscem. W okresie ciąży w naturalny sposób zaopatruje ona maluszka w składniki odżywcze potrzebne do jego rozwoju. Jednak kiedy dziecko jest już na świecie, wciąż potrzebuje najwyższej jakości pokarmu. Szczególnie wrażliwy na niedobory jest organizm wcześniaka. Właściwa dieta dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych i pozwoli rosnąć w odpowiednim tempie. Dowiedz się, jak żywić wcześniaka i czy mama, która karmi piersią, powinna mieć jakąś specjalną dietę.

Żywienie wcześniaków a ich rozwój

Wcześniaki, czyli dzieci, które przyszły na świat przed 37. tygodniem ciąży, wymagają specjalistycznej opieki żywieniowej. Są mniejsze niż dzieci urodzone w terminie, a ich organy często nie są jeszcze w pełni rozwinięte. To dlatego dostarczanie im wszystkich niezbędnych składników odżywczych jest tak istotne.

Karmienie wcześniaka w domu

Jak karmić wcześniaka? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią ilość białka i energii – są one potrzebne do wzrostu i rozwoju dziecka oraz mają bezpośredni wpływ na zwiększenie objętości mózgu oraz poprawę funkcji poznawczych. Niewystarczające spożycie protein czy kalorii w pierwszych tygodniach życia dziecka może skutkować spowolnieniem rozwoju funkcji poznawczych.

Dieta wcześniaka – bogata w białko

Najważniejszym celem żywienia wcześniaka jest dostarczenie mu wszystkich składników odżywczych, jakie otrzymywał w brzuchu mamy. Są one niezbędne do prawidłowego wzrostu dziecka i m.in. budowania odporności. Warto też dodać, że wcześniaki potrzebują znacznie więcej białka niż maluszki urodzone po 37. tygodniu czy też starsze dzieci.

Dodatkowo, jakość tego składnika jest równie ważna jak jego ilość. Dzieci urodzone w terminie potrafią samodzielnie wytwarzać w organizmie część aminokwasów, czyli jednostek budujących białko. Organizm wcześniaka nie jest w stanie sam ich wyprodukować, dlatego muszą one zostać dostarczone wraz z pożywieniem.

Wcześniak a karmienie piersią

Pamiętaj, że nawet jeśli Twój maluszek jest wcześniakiem, możesz wspomóc jego prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny. Dostarczanie maluszkom urodzonym przedwcześnie białka wysokiej jakości pozwoli im odpowiednio zwiększać masę ciała. Mleko mamy ewentualnie wzmocnione białkiem serwatkowym to najlepszy pokarm. Jest również najlepsze dla małych, wrażliwych brzuszków.

Nie zawsze można od razu przystawić maluszka urodzonego przedwcześnie do piersi. Czasami bywa tak, że najpierw szkrab karmiony jest pozajelitowo i dojelitowo, a dopiero później wdrażane jest karmienie doustne. Zdarza się, że standardowe karmienie piersią jest wspierane przez karmienie wcześniaka butelką (np. kiedy mama już wychodzi ze szpitala, a przedwcześnie urodzony szkrab zostaje jeszcze pod obserwacją). W takich sytuacjach jest ona używana terapeutycznie (by nauczyć dziecko ssać), a także pomaga odmierzyć dokładną ilość odciągniętego pokarmu mamy i np. wzmacniacza mleka.

 

Karmienie wcześniaka

 

Dieta matki karmiącej piersią wcześniaka

Codzienne posiłki, które spożywa mama karmiąca piersią wcześniaka, powinny być zdrowe i przemyślane. To, czym żywi się kobieta po porodzie, może mieć bowiem wpływ na jakość pokarmu, jakie wytwarza dla maluszka. W zbilansowanej diecie nie może zabraknąć pełnowartościowych produktów ze wszystkich grup spożywczych. Najlepiej, aby jadłospis składał się z 5 regularnych posiłków w ciągu dnia, był urozmaicony i zawierał:

  • warzywa (także te zielone) i owoce (szczególnie sezonowe),
  • produkty zbożowe z pełnego przemiału (kasze, ryż, makaron, otręby pszenne, makaron razowy, brązowy ryż),
  • produkty mleczne (jogurty, kefiry, maślanki, sery żółte i chude sery twarogowe),
  • chude mięso, ryby i jaja,
  • zdrowe tłuszcze (oleje roślinne, orzechy).

W diecie warto ograniczyć niezdrowe produkty, które zawierają cukier czy niezdrowe tłuszcze. Warto, aby mama wcześniaka zamieniła smażenie na gotowanie na parze, duszenie lub pieczenie. Dobrze też unikać produktów ciężkostrawnych, które mogą długo zalegać w żołądku i powodować niestrawność oraz nadmierne wydzielanie soku żołądkowego. Nie ma potrzeby, aby z diety eliminować potencjalne pokarmy alergizujące, bowiem może to doprowadzić do niedoborów pokarmowych u mamy. Podczas karmienia piersią mama powinna dostarczać do swojego organizmu 500 kcal więcej niż przed ciążą, czyli spożywać w przybliżeniu jeden dodatkowy posiłek. Wynika to ze zwiększonego zapotrzebowania energetycznego związanego z wytwarzaniem mleka.

Ważne jest również odpowiednie nawodnienie – należy pić przynajmniej 2 litry płynów na dobę. Najlepsza będzie niegazowana woda mineralna. Mama karmiąca piersią nie musi rezygnować z picia kawy czy herbaty. Warto jednak pić te płyny w ograniczonej ilości. Najlepiej spożywać do 300 mg kofeiny dziennie oraz unikać alkoholu, gazowanych napojów kolorowych i tzw. energetyków.

Kiedy zacząć rozszerzać dietę wcześniakowi?

Zarówno zbyt wczesne jak i zbyt późne rozszerzanie diety nie jest dobre dla maluszka – ani tego urodzonego w terminie ani tego, który przyszedł na świat przedwcześnie. Nie warto więc zbyt spieszyć się z rozszerzaniem diety, ale też zbytnio z tym zwlekać - przyjmuje się, że między 5. a 8. miesiącem życia wieku urodzeniowego większość wcześniaków jest gotowa, by zacząć poznawać nowe smaki i konsystencje. Jednocześnie jednak zaleca się, aby z wprowadzaniem pokarmów uzupełniających czekać co najmniej do ukończenia 3. miesiąca korygowanego.

Z pewnością w tej kwestii bardzo ważna jest obserwacja dziecka i wypatrywanie u niego pewnych sygnałów mówiących o tym, że jest ono gotowe na rozszerzanie diety (stabilność trzymania główki, zainteresowanie jedzeniem i wyciąganie rączek w kierunku pokarmu, zdolność do chwytania przedmiotów, utrzymanie pozycji siedzącej z niewielką pomocą). Pamiętaj, że każdy maluszek, który urodził się przedwcześnie, jest inny, dlatego zamiast polegać na opiniach innych rodziców zaufaj sobie, swojemu dziecku i radom Waszego lekarza.

Karmisz wcześniaka piersią? Pomożemy Ci zapamiętać ważne szczegóły, które dotyczą żywienia maluszka. Ściągnij nasz harmonogram i zaznaczaj w nim m.in. daty i godziny karmień. Te ważne informacje mogą przydać się podczas wizyty u pediatry.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.