0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Karmienie wcześniaka w domu – jak powinna wyglądać dieta?

Dieta każdego dziecka powinna zawierać składniki odżywcze niezbędne do jego prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dzieci, które przyszły na świat przed 37. tygodniem ciąży, wymagają specjalistycznej opieki. Wyjaśniamy, jak powinna wyglądać dieta wcześniaka.

2min. czytania Paź 1, 2016

Brzuszek mamy jest dla dziecka najbezpieczniejszym miejscem. W okresie ciąży w naturalny sposób zaopatruje ona maluszka w składniki odżywcze potrzebne do jego rozwoju. Jednak kiedy dziecko jest już na świecie, wciąż potrzebuje najwyższej jakości pokarmu. Szczególnie wrażliwy na ich niedobory jest organizm wcześniaka. Właściwa dieta dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych i pozwoli rosnąć w odpowiednim tempie. Dowiedz się, jak karmić wcześniaka.

Żywienie wcześniaków a ich rozwój

Wcześniaki, czyli dzieci, które przyszły na świat przed 37. tygodniem ciąży, wymagają specjalistycznej opieki żywieniowej. Są mniejsze niż dzieci urodzone w terminie, a ich organy często nie są jeszcze w pełni rozwinięte. To dlatego dostarczanie im wszystkich niezbędnych składników odżywczych jest tak istotne.

Karmienie wcześniaka w domu

Jak karmić wcześniaka? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią ilość białka i energii – są one potrzebne do wzrostu i rozwoju dziecka i mają bezpośredni wpływ na zwiększenie objętości mózgu oraz poprawę funkcji poznawczych. Niewystarczające spożycie protein czy kalorii w pierwszych tygodniach życia maluszka urodzonego przed terminem może skutkować spowolnieniem rozwoju funkcji poznawczych.

Dieta wcześniaka – bogata w białko

Najważniejszym celem żywienia wcześniaka jest dostarczenie mu wszystkich składników odżywczych, jakie otrzymywał w brzuchu mamy. Są one niezbędne do prawidłowego wzrostu dziecka czy m.in. budowania odporności. Poziom wykorzystania białka przez organizm dzieci urodzonych przedwcześnie jest wyższy niż u maluszków urodzonych w terminie oraz u dzieci starszych.

Czy wiesz, że...

Jakość spożywanego przez wcześniaki białka jest równie ważna jak jego ilość. Dzieci urodzone w terminie posiadają zdolność produkowania części aminokwasów (jednostek budujących białko). Organizm wcześniaka nie jest w stanie samodzielnie ich wyprodukować, dlatego muszą zostać dostarczone wraz z pożywieniem.

Wcześniak a karmienie piersią

Dostarczanie maluszkom urodzonym przedwcześnie białka wysokiej jakości pozwoli im odpowiednio zwiększać masę ciała. Mleko mamy wzbogacone białkiem serwatkowym to najlepszy pokarm, będący dla noworodka optymalnym źródłem białka. Karmienie wcześniaka piersią jest niezwykle ważne, jednak należy pamiętać o odpowiedniej suplementacji białka. Takie żywienie wcześniaków jest niezbędne, by zapewnić im właściwy wzrost, podobny do tego u dzieci urodzonych w terminie. Jest odpowiednie dla małych, wrażliwych brzuszków. Pamiętaj, że nawet jeśli Twój maluszek jest wcześniakiem, możesz wspomóc jego prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny, zapewniając mu odpowiednią ilość białka.

premature baby feeding

 

Pomożemy Ci zapamiętać ważne szczegóły, które dotyczą żywienia maluszka. Ściągnij harmonogram z logo Baby&me i zaznaczaj w nim m.in. daty i godziny karmień. Te ważne informacje mogą przydać się podczas wizyty u pediatry.

Strefa Eksperta

Dołącz do programu i korzystaj z dodatkowych benefitów

MVP Logo

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • jadlopisy

  JADŁOSPISY

  Pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków.

 • darmowe_probki_ikona

  DARMOWE PRÓBKI

  Odbierz bezpłatne próbki NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO.

 • konkursy_ikona

  KONKURSY

  Weź udział w konkursach i wygrywaj nagrody.

 • testowania_produktów_ikona

  TESTOWANIA PRODUKTÓW

  Wypróbuj produkty Nestlé dla niemowląt
  i małych dzieci.

Search icon

Nie znalazłaś/eś potrzebnych informacji?

Wypróbuj naszą wyszukiwarkę