Rozszerzenie diety niemowlaka – warunek prawidłowego rozwoju dziecka
W życiu każdego niemowlęcia przychodzi moment na rozszerzenie diety, który wiąże się z poznawaniem nowych, innych niż mleko, smaków. Odbywa się to równolegle z nabywaniem nowych umiejętności w zakresie karmienia (tj. żucie, gryzienie). Rosnące dziecko potrzebuje więcej energii i różnorodnych substancji odżywczych, dlatego proces rozszerzenia diety niemowlaka jest bardzo ważnym etapem dla jego prawidłowego rozwoju. Okres przechodzenia z posiłków wyłącznie mlecznych na pokarmy stałe nazywamy rozszerzaniem lub urozmaicaniem diety. Rozszerzanie diety niemowlaka to bardzo ważny i niecierpliwie wyczekiwany przez rodziców moment w życiu dziecka - maluch zaczyna odkrywać nowe, nieznane mu dotąd smaki.
Kiedy rozszerzyć dietę niemowlakowi?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Jednak, po konsultacji z pediatrą, można zacząć rozszerzać dietę niemowlakowi i podawać niewielkie ilości nowych pokarmów już po ukończeniu 4. miesiąca życia. Pomiędzy 17. a 26. tygodniem życia występuje bowiem tzw. okno tolerancji. W tym czasie organizm dziecka łatwiej akceptuje nowe składniki.
Schemat żywienia niemowląt
Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, od jakich pokarmów rozpocząć przygodę z rozszerzaniem diety niemowlaka? Który moment jest najbardziej odpowiedni? Jakie ilości i konsystencja pokarmów są na danym etapie wskazane? Przewodnikiem po sposobie żywienia małych dzieci jest schemat żywienia niemowląt. Przedstawia on zalecenia dotyczące właściwego rozszerzania diety niemowląt i ich jadłospisu. Zalecenia te dotyczą zarówno żywienia dzieci karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Informacje zawarte w schemacie pomogą rodzicom w ułożeniu diety wspierającej prawidłowy rozwój i wzrost malucha oraz unikanie błędów dietetycznych. Rozszerzanie diety, zgodnie ze schematem żywienia niemowląt, to gwarancja właściwego wprowadzania nowych pokarmów do diety dziecka.
Obejrzyj film i dowiedz się, jak prawidłowo rozszerzać dietę dziecka w odpowiedniej kolejności:
Po czym poznać, że maluch jest gotowy na nowe posiłki i smaki?
- interesuje się jedzeniem
- wodzi wzrokiem za rodzicem, który je
- chętnie, choć jeszcze bez wprawy, zjada pokarm z łyżeczki

Pamiętaj, aby zacząć rozszerzanie diety najpóźniej w 6. miesiącu życia, gdyż w tym okresie samo mleko nie jest w stanie zaspokoić szybko rosnących potrzeb żywieniowych Twojego dziecka. Zbyt późne lub niewłaściwe rozszerzanie diety niemowlaka może być przyczyną niedostatecznego przyrostu masy ciała, spowolnienia rozwoju, a nawet spadku odporności. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wprowadzania nowych pokarmów do diety niemowlaka, możesz przedyskutować je ze swoim lekarzem.
Obejrzyj film i dowiedz się, jakie przykładowe dania można podać dziecku na początek nauki smaków:
Rozszerzanie diety dziecka krok po kroku
Jeśli uważasz, że Twój maluszek jest gotowy na nowe doznania i smaki, sprawdź koniecznie, w jakiej kolejności poszczególne produkty powinny być wprowadzane do diety dziecka. Pamiętaj, że rozszerzając dietę niemowlakowi, nowe smaki należy wprowadzać stopniowo, w kilkudniowych odstępach. W trakcie rozszerzania diety wprowadzamy do diety dziecka 6 grup produktów:
Skorzystaj z Elementarza Smaków i naucz swoje dziecko smaków od A do Z.
