Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
smaki-od-a-do-z

Jak mądrze i zdrowo rozszerzać dietę niemowlaka

Etap rozszerzania diety niemowlaka jest bardzo ważny. Kiedy i od czego zacząć rozszerzanie diety dziecka? Dowiedz się, kiedy maluch powinien poznać nowe smaki.

czwartek, 29.09.2016

Rozszerzenie diety niemowlaka – warunek prawidłowego rozwoju dziecka

W życiu każdego niemowlęcia przychodzi moment na rozszerzenie diety, który wiąże się z poznawaniem nowych, innych niż mleko, smaków. Odbywa się to równolegle z nabywaniem nowych umiejętności w zakresie karmienia (tj. żucie, gryzienie). Rosnące dziecko potrzebuje więcej energii i różnorodnych substancji odżywczych, dlatego proces rozszerzenia diety niemowlaka jest bardzo ważnym etapem dla jego prawidłowego rozwoju. Okres przechodzenia z posiłków wyłącznie mlecznych na pokarmy stałe nazywamy rozszerzaniem lub urozmaicaniem diety. Rozszerzanie diety niemowlaka to bardzo ważny i niecierpliwie wyczekiwany przez rodziców moment w życiu dziecka - maluch zaczyna odkrywać nowe, nieznane mu dotąd smaki.

 

Kiedy rozszerzyć dietę niemowlakowi?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Jednak, po konsultacji z pediatrą, można zacząć rozszerzać dietę niemowlakowi i podawać niewielkie ilości nowych pokarmów już po ukończeniu 4. miesiąca życia. Pomiędzy 17. a 26. tygodniem życia występuje bowiem tzw. okno tolerancji. W tym czasie organizm dziecka łatwiej akceptuje nowe składniki.

 

Schemat żywienia niemowląt

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, od jakich pokarmów rozpocząć przygodę z rozszerzaniem diety niemowlaka? Który moment jest najbardziej odpowiedni? Jakie ilości i konsystencja pokarmów są na danym etapie wskazane? Przewodnikiem po sposobie żywienia małych dzieci jest schemat żywienia niemowląt. Przedstawia on zalecenia dotyczące właściwego rozszerzania diety niemowląt i ich jadłospisu. Zalecenia te dotyczą zarówno żywienia dzieci karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Informacje zawarte w schemacie pomogą rodzicom w ułożeniu diety wspierającej prawidłowy rozwój i wzrost malucha oraz unikanie błędów dietetycznych. Rozszerzanie diety, zgodnie ze schematem żywienia niemowląt, to gwarancja właściwego wprowadzania nowych pokarmów do diety dziecka.

 

Obejrzyj film i dowiedz się, jak prawidłowo rozszerzać dietę dziecka w odpowiedniej kolejności:

 

 

Po czym poznać, że maluch jest gotowy na nowe posiłki i smaki?

  • interesuje się jedzeniem
  • wodzi wzrokiem za rodzicem, który je
  • chętnie, choć jeszcze bez wprawy, zjada pokarm z łyżeczki


Pamiętaj, aby zacząć rozszerzanie diety najpóźniej w 6. miesiącu życia, gdyż w tym okresie samo mleko nie jest w stanie zaspokoić szybko rosnących potrzeb żywieniowych Twojego dziecka. Zbyt późne lub niewłaściwe rozszerzanie diety niemowlaka może być przyczyną niedostatecznego przyrostu masy ciała, spowolnienia rozwoju, a nawet spadku odporności. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wprowadzania nowych pokarmów do diety niemowlaka, możesz przedyskutować je ze swoim lekarzem.Obejrzyj film i dowiedz się, jakie przykładowe dania można podać dziecku na początek nauki smaków:

 

Rozszerzanie diety dziecka krok po kroku

Jeśli uważasz, że Twój maluszek jest gotowy na nowe doznania i smaki, sprawdź koniecznie, w jakiej kolejności poszczególne produkty powinny być wprowadzane do diety dziecka. Pamiętaj, że rozszerzając dietę niemowlakowi, nowe smaki należy wprowadzać stopniowo, w kilkudniowych odstępach. W trakcie rozszerzania diety wprowadzamy do diety dziecka 6 grup produktów:

Skorzystaj z Elementarza Smaków i naucz swoje dziecko smaków od A do Z.

elementarz-smaków

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Mamy oceniają tę treść na 4.8/5

Rozszerzanie diety - właśnie tego szukałam

Doskonały artykuł. Właśnie takiego szukałam - krótko, zwięźle i na temat. Już wiem wszystko, czego chciałam się dowiedzieć. Dziękuję!

bardzo przydatny artykuł

bardzo przydatny artykuł

pomocny artykuł

pomocny artykuł

Interesujący

Bardzo fajny artykuł . :)

extra

Bardzo przydatny i fajnie opisany artykuł :D

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.