MyFeed Personalized Content
7 - 8 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

R jak Ryby

Czy wiesz, że dania z rybką mogą być ciekawym sposobem urozmaicenia menu Twojego dziecka? Pozwól zatem maluszkowi odkryć smak delikatnego łososia czy mintaja – zamknęliśmy je w gotowych obiadkach Gerber. Poznaj kilka rybnych pomysłów na posiłek dla małego smakosza!

3min. czytania Czer 12, 2024

Tłuste ryby morskie (takie jak mintaj czy łosoś) są źródłem długołańcuchowych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, a przede wszystkim DHA – składnika ważnego dla rozwoju mózgu dziecka. Nie powinno więc ich zabraknąć w diecie Twojego maluszka. Ryby w formie delikatnej, gładkiej papki pierwszy raz możesz podać dziecku już po 6. miesiącu życia. Dobrze jest nie zwlekać zbyt długo z wprowadzaniem tego składnika do menu szkraba.

 

ryby w diecie niemowlaka

 

Rybka dla dziecka, czyli nowy posiłek w menu

Ryba powinna zagościć w diecie dziecka dopiero, gdy pozna już ono warzywa, owoce i mięso. Rybny smak jest czymś nowym dla maluszka. Gdy zaczynasz rozszerzać dietę niemowlaka o ten składnik, nie zniechęcaj się, jeśli pierwsze porcje przygotowanego posiłku wylądują na śliniaczku. Być może Twoje dziecko będzie potrzebowało więcej czasu, aby zaakceptować nieznany mu dotąd posiłek.

Jakie ryby są odpowiednie dla maluszka?

r jak rybkaikonaWybieraj przede wszystkim ryby, które żyją w morzach i oceanach. Jeśli samodzielnie przygotowujesz dziecku obiadki, kupuj ryby świeże, których pochodzenie jest jasno określone. Instytut Żywności i Żywienia zaleca spożywanie zwłaszcza łososia norweskiego hodowlanego, szprota, sardynek, suma, pstrąga hodowlanego, flądry, dorsza, ryby maślanej, makreli atlantyckiej i morszczuka.

r-jak-rybkaikona-2Unikaj ryb drapieżnych, a także ryb z puszki, w marynatach, ryb wędzonych i paluszków rybnych. Nie podawaj dziecku surowych ani marynowanych produktów rybnych, które nie były poddane obróbce termicznej. Do gatunków niezalecanych przez Instytut Żywności i Żywienia należą: miecznik, rekin, makrela królewska, tuńczyk, węgorz amerykański, płytecznik, łosoś bałtycki wędzony, szprotki wędzone, śledź bałtycki wędzony, szczupak, panga, tilapia oraz gardłosz atlantycki. Ryby dopuszczalne do spożycia w ilości maks. 1 porcja na tydzień to: karp, halibut, marlin, okoń, żabnica, makrela hiszpańska i śledź.

 

dorsz losos i mintaj w diecie niemowlaka

Ile rybki podawać dziecku?

Ryby serwuj początkowo nie częściej niż raz w tygodniu, bacznie obserwując reakcję dziecka. Jeśli maluszek dobrze toleruje rybę i nie ma objawów alergii, postaraj się, aby stała się ona składnikiem jego obiadków 1-2 razy w tygodniu. Komponując dietę, zwróć też uwagę na ilość białka i np. tego dnia nie podawaj już dziecku do jedzenia mięsa ani wędlin. Zawsze pamiętaj o odpowiedniej porcji warzyw i owoców. Wprowadzając rybę do diety niemowlaka, podobnie jak w wypadku innych nowych składników zacznij od niewielkiej ilości, np. jednej łyżeczki. Z czasem, gdy dziecko przyzwyczai się do nowego pokarmu, próbuj zwiększać porcje. Pod koniec 1. roku życia możesz już serwować np. 1 łyżkę stołową.

Dania rybne Gerber

Ryba zmiksowana i w małych kawałkach

Wprowadzanie ryby do jadłospisu maluszka możesz rozpocząć od ugotowania jej w wodzie lub na parze. Pamiętaj, aby usunąć z ryby wszystkie ości i dokładnie ją zmiksować. Wraz z nabywaniem przez dziecko umiejętności żucia i gryzienia, możesz zacząć podawać drobno posiekaną rybę. Można ją np. upiec w folii, aby nie straciła swojego smaku i soczystości. Dobrym pomysłem jest dodawanie takich kawałków ryby do warzywnego obiadku lub zupki.

Czy wiesz, że...

Do posiłków Gerber dodawane jest jedynie mięso żyjących na wolności łososi i mintajów z północnych rejonów Oceanu Spokojnego. Zanim mięso trafi do słoiczka, przechodzi wiele kontroli i testów. Wszystko po to, by rodzice mieli pewność, że podają maluchom odpowiednie produkty.

Szlachetny łosoś czy delikatny mintaj?

W ofercie Gerber znajdziesz różnorodne posiłki z rybką. Możesz skorzystać z nich, planując menu dla swojego maluszka. Wybierając gotowy słoiczek Gerber, zwróć uwagę na wskazanie wiekowe, które znajdziesz na opakowaniu, aby mieć pewność, że podajesz dziecku to, co dla niego odpowiednie.
 

Wybierz obiadek z łososiem lub mintajem dopasowany do wieku Twojego dziecka!

Obiadek z łososiem po 5. miesiącu życia:
Gerber Jarzynki z łososiem

 

dania rybne dla dzieci powyzej 5. miesiecy


Obiadek z mintajem po 6. miesiącu życia:
Gerber Bukiet warzyw z łososiem w sosie pomidorowym

 

dania rybne dla dzieci powyzej 6. miesiecy


Obiadek z mintajem po 8. miesiącu życia:
Gerber Mintaj z warzywami

 

Danie rybne Gerber dla dzieci po 8. miesiącu
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.