Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
R jak ryby
Gerber Rybka z marchewką, groszkiem i kluseczkami

R jak Ryby

Czy wiesz, że dania z rybką mogą być ciekawym sposobem urozmaicenia menu Twojego dziecka? Pozwól zatem maluszkowi odkryć smak delikatnego łososia czy mintaja – zamknęliśmy je w gotowych obiadkach Gerber. Poznaj kilka rybnych pomysłów na posiłek dla małego smakosza!

poniedziałek, 03.10.2016

Gerber Rybka z marchewką, groszkiem i kluseczkami

Tłuste ryby morskie (takie jak mintaj czy łosoś) są źródłem długołańcuchowych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, a przede wszystkim DHA – składnika ważnego dla rozwoju mózgu dziecka. Nie powinno więc ich zabraknąć w diecie Twojego maluszka. Ryby w formie delikatnej, gładkiej papki pierwszy raz możesz podać dziecku już po 6. miesiącu życia. Dobrze jest nie zwlekać zbyt długo z wprowadzaniem tego składnika do menu szkraba.

Ryby w diecie niemowlaka

Rybka dla dziecka, czyli nowy posiłek w menu

Ryba powinna zagościć w diecie dziecka dopiero, gdy pozna już ono warzywa, owoce i mięso. Rybny smak jest czymś nowym dla maluszka. Gdy zaczynasz rozszerzać dietę niemowlaka o ten składnik, nie zniechęcaj się, jeśli pierwsze porcje przygotowanego posiłku wylądują na śliniaczku. Być może Twoje dziecko będzie potrzebowało więcej czasu, aby zaakceptować nieznany mu dotąd posiłek.
 

Jakie ryby są odpowiednie dla maluszka?

Wybieraj przede wszystkim ryby, które żyją w morzach i oceanach. Jeśli samodzielnie przygotowujesz dziecku obiadki, kupuj ryby świeże, których pochodzenie jest jasno określone. Instytut Żywności i Żywienia zaleca spożywanie zwłaszcza łososia norweskiego hodowlanego, szprota, sardynek, suma, pstrąga hodowlanego, flądry, dorsza, ryby maślanej, makreli atlantyckiej i morszczuka.

Unikaj ryb drapieżnych, a także ryb z puszki, w marynatach, ryb wędzonych i paluszków rybnych. Nie podawaj dziecku surowych ani marynowanych produktów rybnych, które nie były poddane obróbce termicznej. Do gatunków niezalecanych przez Instytut Żywności i Żywienia należą: miecznik, rekin, makrela królewska, tuńczyk, węgorz amerykański, płytecznik, łosoś bałtycki wędzony, szprotki wędzone, śledź bałtycki wędzony, szczupak, panga, tilapia oraz gardłosz atlantycki. Ryby dopuszczalne do spożycia w ilości maks. 1 porcja na tydzień to: karp, halibut, marlin, okoń, żabnica, makrela hiszpańska i śledź.
Dorsz, łosoś i mintaj w diecie niemowlaka

Ile rybki podawać dziecku?

Ryby serwuj początkowo nie częściej niż raz w tygodniu, bacznie obserwując reakcję dziecka. Jeśli maluszek dobrze toleruje rybę i nie ma objawów alergii, postaraj się, aby stała się ona składnikiem jego obiadków 1-2 razy w tygodniu. Komponując dietę, zwróć też uwagę na ilość białka i np. tego dnia nie podawaj już dziecku do jedzenia mięsa ani wędlin. Zawsze pamiętaj o odpowiedniej porcji warzyw i owoców. Wprowadzając rybę do diety niemowlaka, podobnie jak w wypadku innych nowych składników zacznij od niewielkiej ilości, np. jednej łyżeczki. Z czasem, gdy dziecko przyzwyczai się do nowego pokarmu, próbuj zwiększać porcje. Pod koniec 1. roku życia możesz już serwować np. 1 łyżkę stołową.

Słoiczki Gerber z dodatkiem ryby

Ryba zmiksowana i w małych kawałkach

Wprowadzanie ryby do jadłospisu maluszka możesz rozpocząć od ugotowania jej w wodzie lub na parze. Pamiętaj, aby usunąć z ryby wszystkie ości i dokładnie ją zmiksować. Wraz z nabywaniem przez dziecko umiejętności żucia i gryzienia, możesz zacząć podawać drobno posiekaną rybę. Można ją np. upiec w folii, aby nie straciła swojego smaku i soczystości. Dobrym pomysłem jest dodawanie takich kawałków ryby do warzywnego obiadku lub zupki.

Czy wiesz, że...

Do posiłków Gerber dodawane jest jedynie mięso żyjących na wolności łososi i mintajów z północnych rejonów Oceanu Spokojnego. Zanim mięso trafi do słoiczka, przechodzi wiele kontroli i testów. Wszystko po to, by rodzice mieli pewność, że podają maluchom odpowiednie produkty.

Szlachetny łosoś czy delikatny mintaj?

W ofercie Gerber znajdziesz różnorodne posiłki z rybką. Możesz skorzystać z nich, planując menu dla swojego maluszka. Wybierając gotowy słoiczek Gerber, zwróć uwagę na wskazanie wiekowe, które znajdziesz na opakowaniu, aby mieć pewność, że podajesz dziecku to, co dla niego odpowiednie.
 

Wybierz obiadek z łososiem lub mintajem dopasowany do wieku Twojego dziecka!

Obiadek z łososiem po 5. miesiącu życia:
Gerber Jarzynki z łososiem

Dania rybne Gerber dla dzieci po 5. miesiącu

Obiadek z mintajem po 6. miesiącu życia:
Gerber Bukiet warzyw z łososiem w sosie pomidorowym
Dania rybne Gerber dla dzieci po 6. miesiącu

Obiadek z mintajem po 8. miesiącu życia:
Gerber Mintaj z warzywami

 

Obejrzyj film i dowiedz się, jak odróżnić żywność dla niemowląt od żywności dla dorosłych!

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

  • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
  • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
  • weź udział w konkursach i wygrywaj
  • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 5/5
avatar
avatar

gryfka

My akurat zaczęliśmy z rybkami od łososia. Raz-dwa na tydzień łosoś z ziemniaczkami i marchewką tak ok. 7 miesiąca (też słoiczek tylko, że hippa bio). Wcześniej od tego samego producenta była sama marchewka, potem marchewka z ziemniaczkami, więc jeden smak córeczka poznawała w oparciu o ten poznany wcześniej. To bardzo ułatwiało rozszerzanie.

avatar

smakowita rybka w warzywach to ulubiony słoiczek mojego synka

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.