MyFeed Personalized Content
7 - 8 miesięcy
Rodzinna akademia zdrowia
Add this post to favorites

Atlas śpiących dzieciaków

0
0 opinie

„Jak uśpić malucha?” - to pytanie od pokoleń zaprząta myśli rodziców na całym świecie. Zobacz, jak radzą sobie z nim rodzice z różnych krajów.

4min. czytania Sty 15, 2024

Zajrzyj do sypialni dzieci w różnych zakątkach świata, a zobaczysz, że sen dzieci to kwestia bardzo zróżnicowana. Style snu mają swoją kulturową specyfikę, co wpływa na to, gdzie i jak śpią dzieci, o jakiej porze się kładą, oraz jakie czynności wykonują na dobranoc. Dobra wiadomość jest taka, że mimo różnych nawyków w obszarze snu, większość maluchów nadal przesypia zalecane 11-14 godzin na dobę, wliczając drzemki.

Twój maluch potrzebuje snu, by zdrowo rosnąć i się rozwijać – sen to czas na odpoczynek i regenerację. Niewłaściwej jakości sen może powodować spożywanie nadmiaru kalorii i zwiększać ryzyko nadwagi na późniejszych etapach życia.

Szykujemy się do spania

Badania wykazują, że przestrzeganie stałej rutyny na dobranoc pomaga dziecku łatwiej zasypiać. Jeśli jeszcze nie macie zestawu czynności, które zawsze wykonujecie przed snem, nigdy nie jest za późno, by to zmienić. Najnowsze badania wykazały, że wprowadzenie określonej rutyny na dobranoc, tj. przygotowanie ciepłej kąpieli, masażu i wyciszających czynności, poprawia jakość snu dzieci już po trzech nocach. Postaraj się, by każdy wieczór wyglądał podobnie tak, żeby Twój maluch wiedział, czego się spodziewać.

Pamiętaj, żeby podczas wyciszania przed snem dziecko nie miało kontaktu z ekranami. Oglądanie w tym czasie telewizji lub korzystanie z tabletu powoduje, że maluchy mogą spać krócej. Jedno z najnowszych badań udowadnia nawet, że każda godzina spędzona przed ekranem dotykowym skraca sen dzieci o 15 minut.

Style spania bez tajemnic

Przyjrzyj się, jak w różnych zakątkach świata dzieci śpią i przygotowują się do snu. Być może zainspiruje Cię to do wypróbowania nowych metod. Rodzice na całym świecie, bez względu na kraj pochodzenia, chcą przecież tego samego: by ich maluchy były szczęśliwe, zdrowe i wypoczęte.

 

Przesunięta pora nocnego odpoczynku

 

1.    Przesunięta pora nocnego odpoczynku

  • W krajach Bliskiego Wschodu mamy i maluchy chodzą spać około 23:00 i wstają o 9:00.
  • W Brazylii ich pora zasypiania wypada średnio około 22:00, a pobudka o 8:00.
  • Pomimo późnej pory zasypiania, maluchy na Bliskim Wschodzie śpią w sumie prawie 12 godzin na dobę, podobnie jak dzieci w Brazylii, które przesypiają nieco ponad 12 godzin w ciągu całego dnia, uwzględniając drzemki.

Czy to się sprawdzi w Twoim przypadku? Jeśli maluchy później chodzą spać i później wstają, nadal przesypiają w sumie tyle, ile powinny. Taki wzorzec snu może lepiej wpasować się w sposób funkcjonowania całej rodziny.

 

Drzemki w ciągu dnia

 

2.    Drzemki w ciągu dnia

  • Małe dzieci z Grecji śpią 9 godzin w nocy i 3 godziny w ciągu dnia.
  • Niemal wszystkie 18-miesięczne dzieci w Anglii nadal drzemią w ciągu dnia - średnio przesypiają prawie 13 godzin na dobę.
  • Drzemki zdarzają się wyjątkowo rzadko wśród maluchów z Korei Południowej, które mimo tego nadal śpią niewiele poniżej 12 godzin na dobę, czyli mieszcząc się w zalecanym zakresie 11-14 godzin.

Czy to się sprawdzi w Twoim przypadku? Drzemki to szansa na regenerację sił w ciągu dnia, dzięki czemu dzieciaki są gotowe do dalszych aktywności. To także czas dla Ciebie, żeby zająć się innymi sprawami!

 

3.	Wspólne spanie / wspólny  pokój

 

3.    Wspólne spanie / wspólny  pokój 

  • W Hong Kongu dzieci, które dzielą pokój lub łóżko z rodzicami, zwykle chodzą spać później niż te, które mają własne sypialnie. Mimo tego, nadal przesypiają zalecane 12 godzin na dobę, tak jak ich rówieśnicy we własnych łóżeczkach.
  • Na Bliskim Wschodzie niemal wszystkie rodziny śpią w pokoju z dziećmi, a prawie połowa współdzieli łóżko.

Czy to się sprawdzi w Twoim przypadku? Współdzielenie pokoju, a nawet łóżka z maluchem może być dobrym rozwiązaniem dla Was obojga. Tutaj nie ma złych decyzji, a wszystko zależy od tego, co uznacie za słuszne.

 

Samodzielne zasypianie

 

4.    Samodzielne zasypianie

  • Rodzice z Australii i Nowej Zelandii często zachęcają dzieci do samodzielnego zasypiania i uspokajania się. Maluchy przesypiają dziennie około 13 godzin, choć mimo tego aż 30% rodziców zgłasza, że ich dzieci mają problemy ze snem.
  • W Hong Kongu dzieci, które samodzielnie zasypiają, śpią dłużej i rzadziej się budzą.

Czy to się sprawdzi w Twoim przypadku? Nauka samodzielnego zasypiania w dłuższej perspektywie oznacza, że maluch będzie umiał sam uspokoić się i zasnąć, jeśli zdarzy mu się nocna pobudka.
Dzięki temu i Ty lepiej wypoczniesz.

 

Stała rutyna na dobranoc

 

5.    Stała rutyna na dobranoc

  • W Belgii prawie 40% dzieci w wieku od roku do czterech lat przestrzega stałej rutyny przed pójściem spać.
  • Z kolei w Holandii rutyna na dobranoc dotyczy prawie 50% maluchów w tym wieku.

Czy to się sprawdzi w Twoim przypadku? Istnieje szereg dowodów na to, że powtarzanie co wieczór stałych czynności przed pójściem spać sprawia, że maluchy śpią dłużej. Kąpiel i bajki na dobranoc to także przyjemny sposób na wzmacnianie Waszej więzi.

Nigdy nie jest za późno, żeby wprowadzić rutynę na dobranoc. Obejrzyj nasze nagranie pt. „Czas spać” i poznaj pięć prostych sposobów, by pomóc maluchowi - i sobie - lepiej przesypiać noce.

Źródła

  • Ahn YM, Williamson AA, Seo H, et al. Sleep patterns among South Korean infants and toddlers: Global comparison. J Korean Med Sci 2016; 31:261-9.

  • Fisher A, McDonald L, van Jaarsveld CH et al. Sleep and energy intake in early childhood. Int J Obes 2014; 38(7):926- 9.

  • Blair PS, Humphreys JS, Gringras P, et al. Childhood sleep duration and associated demographic characteristics in an English cohort. Sleep 2012; 35(3):353-60.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    0
  • 4 star
    0
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.