MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Seks po porodzie

0
0 opinie

Powrót do seksu po ciąży może Ci się wydawać sporym wyzwaniem. Być może odczuwasz lęk przed zbliżeniem lub czujesz się niepewna co do swojej atrakcyjności. Przekonaj się, jak sprawić, aby powrót do współżycia po porodzie okazał się dla Ciebie bezpieczny i przyjemny.

4min. czytania Sty 15, 2024

Większość mam – niezależnie od sposobu, w jaki rodziły dzieci – czuje obawę przed pierwszym seksem po ciąży. Bywa to nawet nazywane „powtórną inicjacją” – z uwagi na to, że poród stanowi tak duży przełom w życiu seksualnym kobiety. Młoda mama boi się bólu oraz tego, czy partner będzie zadowolony przy ponownym kontakcie z jej zmienionym pod wpływem ciąży ciałem. Jeśli jednak czujesz się już gotowa na zbliżenie, warto go nie odwlekać. Należy tylko odpowiednio się do tego przygotować.

Kiedy po porodzie można się kochać?

Czas rozpoczęcia współżycia po ciąży to sprawa bardzo indywidualna. Jeśli chodzi o aspekt fizyczny, to uważa się, że z seksem po cesarskim cięciu należy odczekać minimum 4 tygodnie, a po porodzie siłami natury – co najmniej 6 tygodni. Jest to umowny czas, w którym goi się rana po łożysku w macicy oraz – w przypadku porodu naturalnego – pochwa wraca do swego naturalnego stanu. Aby pochwa po porodzie szybciej odzyskała swoją elastyczność, warto ją wspomóc, wykonując trening mięśni Kegla.

 

when sex after childbirth

 

To jednak tylko teoria. Znacznie ważniejszy jest bowiem psychiczny aspekt decyzji o powrocie do współżycia po porodzie. Kobieta musi po prostu być na to gotowa i naprawdę tego chcieć. Jeśli jeszcze nie czujesz się przekonana, to odłóż ten moment na później. Porozmawiaj z partnerem o swoich oczekiwaniach czy lękach. Poproś go o wyrozumiałość i dużą dozę delikatności. Jeśli mimo wszystko przez ponad pół roku od porodu wciąż odczuwasz lęk przed powrotem do współżycia, rozważ konsultację z lekarzem. Może się okazać, że będziesz potrzebować wsparcia psychologicznego, aby poradzić sobie z zaistniałymi zmianami.

Jak się przygotować do pierwszego seksu po ciąży?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że abyś miała ochotę na zabawy w sypialni, musisz być w odpowiednim nastroju. Postaraj się wcześniej wypocząć i się odprężyć. Być może dobrze zrobi Ci również zadbanie o różne zabiegi pielęgnacyjne, które pozwolą Ci poczuć się piękniej we własnym ciele. Niektóre młode mamy martwią się bowiem o to, że ich zmienione po ciąży ciało może wydać się partnerowi nieatrakcyjne. Warto jednak zaakceptować zmiany, które w Tobie zaszły, i uwierzyć, że Twój mężczyzna także je akceptuje. Z pewnością oboje jesteście spragnieni bliskości i czułości – powrót do nich może znacznie wpłynąć na Wasze relacje.

 

first childbirth intercourse

 

Zadbajcie o odpowiednią, romantyczną atmosferę. Wybierzcie moment, w którym macie trochę czasu dla siebie – na przykład gdy wiecie, że dziecko o danej porze zwykle się nie budzi. Nie śpieszcie się i nie miejcie wobec siebie zbyt wygórowanych oczekiwań. Może się okazać, że ta „powtórna inicjacja” będzie wiązała się z poczuciem pewnego dyskomfortu lub nawet okaże się lekko bolesna. Niemniej nie obawiaj się – to z czasem minie i już wkrótce znów będziesz w pełni cieszyć się Waszym życiem seksualnym.

Ważne

Wiele młodych mam uskarża się na suchość pochwy po porodzie. Problem ten jest częstszy wśród kobiet karmiących piersią, ponieważ za brak odpowiedniego nawilżenia odpowiadają hormony – m.in. związana z laktacją prolaktyna. Aby poradzić sobie z suchością pochwy, warto sięgnąć po rozmaite lubrykanty. Do wspierania naturalnej flory bakteryjnej pochwy używa się też specjalnych globulek dopochwowych czy płynów nawilżających z pałeczkami kwasu mlekowego. Niektóre specyfiki są dostępne bez recepty, inne zaś wymagają konsultacji z ginekologiem. Nie bój się z nim o tym porozmawiać – to powszechny problem, a odpowiednie preparaty pomogą Ci ograniczyć stres związany z podjęciem współżycia po ciąży.

Antykoncepcja po porodzie

Jeżeli na razie nie planujecie rodzeństwa dla Waszego maluszka, powinniście przed podjęciem współżycia wybrać odpowiednią antykoncepcję. W sytuacji gdy nie karmisz piersią, wybór metody antykoncepcyjnej jest nieograniczony. Jeśli zaś jesteś mamą karmiącą piersią, powinnaś unikać środków zawierających estrogen. Należą do nich między innymi popularne tabletki dwuskładnikowe. Do wyboru pozostaje Ci jednak sporo metod pozwalających uniknąć zajścia w ciążę, a jednocześnie bezpiecznych w okresie karmienia piersią. Są to na przykład prezerwatywy, tabletka jednoskładnikowa (progesteronowa), implant lub zastrzyk antykoncepcyjny oraz wkładka domaciczna, czyli tzw. spirala (hormonalna lub bez hormonów). Możesz też spytać lekarza, czy w Twoim aktualnym stanie zaleca się już stosowanie metod naturalnego planowania rodziny. Porozmawiaj ze swoim ginekologiem, aby wybrać antykoncepcję najlepiej dostosowaną do Twojego organizmu.

 

contraception after childbirth

 

strefa taty
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    0
  • 4 star
    0
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.