Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

CSS - Kalendarz rozwoju dziecka

Article - udostępnij
X

9. miesiąc życia dziecka

Gdy Twoje dziecko jest w wieku 9 miesięcy, wszędzie go pełno! Co więcej, jego ruchy znacznie przyspieszyły zapewne raczkuje teraz naprawdę sprawnie i szybko. Maluszek też coraz więcej rozumie, dalej wyraża własne zdanie i jest bardzo emocjonalny w okazywaniu Ci miłości, czułości i przywiązania. To bardzo wzruszające momenty dla każdej mamy!

wtorek, 23.07.2019

Dzieci w 9. miesiącu zazwyczaj wzmacniają umiejętności ruchowe opanowane w poprzednich miesiącach takie jak siadanie czy raczkowanie. Twój maluszek ma coraz silniejsze nóżki, toteż może już nawet próbować stawać. Coraz więcej działań podejmuje celowo, z wyraźną świadomością tego, co chce nimi osiągnąć. Towarzyszy temu początek rozumowania dedukcyjnego opartego na wyciąganiu wniosków. To bardzo cenny etap w rozwoju psychicznym dziecka!

rozwój dziecka 9 miesiąc

Rozwój fizyczny

dziecko 9 miesiąc
W 9. miesiącu niemowlę zwykle przemieszcza się we wręcz zaskakującym tempie. Zaczyna też próbować podciągnąć się w górę, do stania, trzymając się przy tym np. mebli, poręczy, ramy łóżeczka. Dlatego jeśli jeszcze nie obniżałaś poziomu materaca w łóżeczku, teraz powinnaś to zrobić! Maluszek może bowiem nagle zaskoczyć Cię nowymi umiejętnościami, a musisz oczywiście zapewnić mu pełne bezpieczeństwo. Dziecko znacznie rozwija też technikę chwytu potrafi wziąć przedmioty do ręki, używając tylko dwóch paluszków, co pozwala mu na bardzo precyzyjne ruchy. Zadbaj więc także o porządek w otoczeniu, aby uchronić swoją pociechę od wzięcia w rączki niepowołanych przedmiotów!

Pod koniec 9. miesiąca dziecko zazwyczaj:

podnosi się do siedzenia zarówno z leżenia na plecach (wcześniej jednak musi najpierw obrócić się na boczek), jak i z pozycji do raczkowania; gdy lekko traci równowagę, potrafi się podeprzeć rączkami

doskonali raczkowanie robi to coraz szybciej (choć bywają też niemowlęta, które zupełnie pomijają ten etap)

trzymając się np. za poręcz łóżeczka czy brzeg kanapy, próbuje stanąć na szeroko rozstawionych nogach

gdy uda mu się stanąć, nie potrafi z tej pozycji samo usiąść trzeba mu w tym pomóc!

dzięki rozwojowi koordynacji wzrokowo-ruchowej chwyta rzeczy kciukiem i palcem wskazującym, co pozwala mu podnieść np. okruszki lub zdjąć sobie czapkę

używa palca wskazującego zgodnie z jego głównym przeznaczeniem gestem obrazuje, czego chce, lub np. pokazuje detale przedmiotów


Rozwój psychiczny

dziecko w 9 miesiącu życia
Dziecko w 9. miesiącu zaczyna być prawdziwym melomanem! Możesz zaobserwować, że ma już swoje ulubione piosenki, do których zaczyna rytmicznie się poruszać. Uwielbia też zabawki, które wydają rozmaite dźwięki na tym etapie zmysł słuchu bardzo zyskuje na znaczeniu. Nade wszystko jednak dalej uwielbia swoją mamę. Maluszek wyraźnie zachęca Cię do wspólnych zabaw, jest spragniony Twojej uwagi i uznania z powodu nowo opanowanych umiejętności. Na Twoje zainteresowanie odpowie najpiękniej, jak potrafi okaże Ci miłość, przytulając Cię i dając słodkie buziaki.

Pod koniec 9. miesiąca dziecko zazwyczaj:

jest bardzo wyczulone na świat dźwięku uwielbia grające zabawki, grzechotki i piszczałki, bardzo chętnie słucha różnych melodii i piosenek

zaczyna myśleć dedukcyjnie, np. ciągnie za kraniec kocyka, żeby przysunąć sobie znajdującą się na nim zabawkę

rozumie pierwsze słowa i polecenia te najczęściej przy nim powtarzane ale jeszcze nie zaczyna samo ich używać

zaczyna mieć świadomość swego ciała w ramach zabawy może np. zakrywać sobie rączkami oczy lub buzię

intensywnie okazuje Ci swoje uczucia całuje Cię, przytula, łapie za rękę

zaczyna przewidywać czyjeś oczekiwania, np. „popisuje się” swoimi umiejętnościami, bo wie, że to zwraca uwagę innych, i bardzo oczekuje wtedy reakcji otoczenia


Żywienie

Niemowlę w 9. miesiącu życia dalej powinno być karmione piersią lub dobrym dla niego mlekiem następnym. Możliwe jest także łączenie tych dwóch sposobów żywienia, czyli dokarmianie mlekiem modyfikowanym dziecka karmionego piersią (tzw. karmienie mieszane).

Na obiadek powinnaś serwować dania i zupki z kawałeczkami wymagającymi gryzienia i żucia. Nie tylko bowiem wpływa to na doskonalenie tych umiejętności, lecz także stymuluje mięśnie twarzy maluszka i przekłada się na rozwój mowy. To bardzo ważne na tym etapie, ponieważ dziecko coraz chętniej i wyraźniej wypowiada sylaby należy je w tym wspierać!

Z kolei produkty zbożowe podawane np. na śniadanie lub kolację pomogą zagwarantować dziecku odpowiednią ilość węglowodanów złożonych, które dodadzą mu energii do odkrywania świata na cały dzień. Uwzględniaj w diecie dziecka różne zboża, ponieważ tylko urozmaicona dieta zaspokaja jego potrzeby żywieniowe. Niektóre kaszki zbożowe są też w diecie dziecka źródłem żelaza. Dziecko w 9. miesiącu życia może też skosztować pierwszych herbatniczków zbożowych są pyszne i doskonale trenują technikę gryzienia! Ponadto jeśli podasz je dziecku do rączki, wesprzesz rozwój jego samodzielności.

Nie zapomnij o podawaniu maluszkowi deserków mlecznych z jogurtem czy twarożkiem pomogą dostarczyć dziecku w ciągu dnia odpowiednią ilość produktów mlecznych, dostosowanych do jego wieku.

żywienie 9 miesięcznego dziecka

produkty dla 9 miesięcznego dziecka

 

Badania

Niektórzy lekarze zalecają, aby w 9. miesiącu życia dziecka wykonać tzw. bilans jego rozwoju. Pediatra przeprowadzi wówczas ogólne badanie maluszka – sprawdzi m.in. jego masę ciała, wzrost, wzrok i słuch, obejrzy też ciemiączko i jamę ustną. Ponadto lekarz oceni stan rozwoju ruchowego dziecka. Jeśli szykujesz się do takiej wizyty, dobrze jest przed nią spisać ewentualne wątpliwości dotyczące np. żywienia maluszka – jest to dobra okazja, by skonsultować je ze specjalistą!

Wspieranie rozwoju dziecka - 9. miesiąc

Jeśli Twój maluszek podejmuje próby stawania z podparciem, to oczywiście mu na to pozwól. Jednak nie zachęcaj go do stawiania pierwszych kroczków, ponieważ dziecko zwykle nie jest jeszcze na to gotowe. Samo znajdzie odpowiedni moment, by stanąć na własnych nogach! Pamiętaj też o tym, aby przy takich pierwszych próbach zapewnić maluszkowi dobrą asekurację. Gdy udaje mu się stanąć, trzyma się mocno podparcia, ale jednocześnie możesz mieć wrażenie, że bardzo się chwieje i nie panuje do końca nad swoim ciałem. To prawda! Dziecko opanowuje bowiem zupełnie nową dla siebie postawę ciała i próbuje znaleźć środek ciężkości, niezbędny do jej utrzymania. Nie zapomnij też o tym, aby pomóc maluszkowi usiąść z pozycji stojącej niemowlęta na tym etapie rozwoju ruchowego zwykle jeszcze tego nie potrafią.

Skoro dziecko jest zafascynowane muzyką, spraw mu przyjemność i zapewnij jak najczęstszy kontakt z różnymi piosenkami. Pokazuj mu też, że cały świat jest wypełniony dźwiękami. Naśladuj odgłosy zwierząt, daj maluszkowi posłuchać tykania zegara czy śpiewu ptaków. Cały czas tłumacz, co w danym momencie dziecko słyszy nazywaj konkretne przedmioty, zjawiska, czynności. Ważne jest to, aby dziecko jak najczęściej słyszało te słowa i powoli uczyło się je powiązać ze zdarzeniami czy obiektami z otoczenia. A poza tym… po prostu daj się porwać zabawie z maluszkiem! Jeśli widzisz, że zachęca Cię do wspólnych aktywności, okaż mu zainteresowanie. Dzięki temu będzie wiedział, że jest dla Ciebie ważny, a to da mu poczucie bezpieczeństwa.

Warto wiedzieć!

 

Gdy maluszek staje się na co dzień tak aktywny jak teraz, często zaczyna mu bardzo przeszkadzać krępująca nieco ruchy pieluszka. Przy przewijaniu z kolei dziecko jest bardzo ruchliwe, więc wykonanie tej misji z sukcesem wymaga czasem nie lada starań. Jeśli tylko temperatura w domu na to pozwala, rozważ puszczenie maluszka na chwilę bez pieluszki i umożliwienie mu wtedy kolejnych ćwiczeń ruchowych. Oczywiście niemowlę nie jest jeszcze gotowe do odpieluchowania, ponieważ nie kontroluje do tego stopnia swoich potrzeb fizjologicznych. Jednak chwila takiej aktywności bez pieluszki może mu się bardzo spodobać i pozwoli udoskonalić jego umiejętności. A gdy potem będziesz już z powrotem zakładać pieluszkę, daj dziecku do rączki ciekawą zabawkę, która skupi jego uwagę. Umożliwi Ci to sprawne przewinięcie maluszka!

 

 

 

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.