Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X

Pomysł na pierwsze urodziny dziecka

Od narodzin Twojego malucha minął już rok? Trzeba to uczcić! Podpowiadamy co zrobić, by ten dzień nabrał uroczystego wymiaru.

poniedziałek, 22.01.2018

Pierwsze urodziny to wyjątkowe wydarzenie w życiu niemowląt i ich rodziców. Od tej chwili nie liczymy już swojego wieku w miesiącach, ale w latach. Przeważająca część niemowląt ma już za sobą pierwszy kroczek, pierwsze słowo, pierwszy ząbek, czas zatem na pierwszą tortową świeczkę! Nawet, jeśli dziecko nie rozumie jeszcze znaczenia tego „święta” (bo nie zna pojęcia upływającego czasu), z pomocą małych drobiazgów możesz sprawić, by poczuło tę wyjątkową atmosferę.  

Co zrobić, by pierwsze urodziny dziecka były udane?

  • Goście

Roczniak zazwyczaj jeszcze nie jest gotowy na wielkie przyjęcie lub zabawę dla dzieci w centrum rozrywki. Na to wszystko jeszcze przyjdzie czas, a teraz najbardziej ucieszy się z niewielkiego spotkania w gronie dobrze znanych mu osób w domowym zaciszu. To bardzo ważne w budowaniu jego tożsamości rodzinnej – w ten sposób maluch zdaje sobie sprawę, że jest pełnoprawną częścią rodziny.

  • Dekoracje

Bez uroczystej atmosfery nie ma mowy o udanych urodzinach. Dlatego też przygotuj kolorowy i niecodziennie udekorowany stół. Dziecięca dekoracja, balony, łańcuchy i inne ozdoby na pewno ucieszą jubilata.

  • Tort

Przy przygotowywaniu tortu dla roczniaka, należy brać pod uwagę, że potrzeby żywieniowe niemowląt w dalszym ciągu różnią się od potrzeb żywieniowych dorosłych. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie ciasta w domu, z użyciem składników, które będą odpowiednie dla rocznego dziecka. Odradzamy stosowanie polew z barwnikami i ciężkich kremów. Delikatny biszkopt z owocami i galaretką wydaje się najbezpieczniejszym rozwiązaniem i bez obaw będzie mógł spróbować go główny bohater wieczoru (pod warunkiem, że nie stwierdzono u niego alergii na żaden ze składników). Tort nie tylko powinien być smaczny, ale przede wszystkim piękny i zwracający uwagę. Nie zapomnij o ozdobnej świeczce (np. w kształcie zwierzątek). Licz się z tym, że przy jej zdmuchnięciu będzie potrzebna maluchowi Twoja pomoc!

  • Przebrania

Które dziecko nie lubi zabawnych przebrań? Kojarzone z postaciami z bajek, mogą okazać się idealnym dopełnieniem urodzinowego przyjęcia. Już niewielki element wystarczy, by wprowadzić nieco zabawy. Tatusiu, załóż nos klauna, który po dotknięciu wydaje zabawny dźwięk. Dobra zabawa i śmiech dziecka gwarantowane!

  • Prezenty

Pierwsze urodziny nie mogą obyć się bez prezentu! Nie musi to być koszyk zabawek. Jeden przedmiot sprawi, że dziecko na długo zapamięta ten dzień. Pamiętaj, że najlepszym prezentem dla malucha jest sam fakt zorganizowania mu przyjęcia urodzinowego w gronie najbliższych.

Co zmienia się w diecie roczniaka?

Dziecko, które ukończyło rok, powinno zjadać pięć posiłków dziennie: śniadanie, drugie śniadanie, obiad (z dwóch dań), podwieczorek i kolację. Jeśli do tej pory Twoja pociecha nie jadała o stałych porach, ale karmiłaś ją na żądanie, teraz jest najlepszy moment na to, by wyregulować liczbę i pory podawania posiłków. Początkowo maluch może się buntować przeciwko zmianom, ale się nie poddawaj. Nie zmuszaj go do zjadania całego posiłku – kilka łyżek zupy i zajmij dziecko zabawą, by poczekało do drugiego dania. Nie zgadzaj się na podjadanie między posiłkami, bo nigdy nie uda Ci się wprowadzić nowego trybu karmienia, a przy okazji nauczysz dziecko, że można sięgać po przekąski między posiłkami, co jest złym nawykiem żywieniowym.

Po 1. roku życia rozszerza się asortyment produktów, które można podawać maluchowi. Jednakże jego dieta powinna być nadal komponowana ze szczególną uwagą. Dowiedz się więcej o diecie juniora!

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Mamy oceniają tę treść na 5/5

Pierwsze urodziny

Super wskazówki z których na pewno skorzystam. Już zaczęłam przygotowania do wielkiego dnia i powiem szczerze że jestem bardzo podekscytowana i nie mogę się już doczekać.

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.