MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Jak dbać o planetę i uczyć dziecko dbałości o środowisko? Checklista

Żyjecie w duchu eko, ale boicie się, że przyjście na świat Waszego potomka może to nieco zmienić? A może chcecie spróbować dołączyć do osób, które szczególnie dbają o losy naszej planety? Jeśli takie refleksje choćby czasem chodzą Wam po głowie, dowiedzcie się więcej na temat tego, jak możecie dbać o Ziemię i wychować w tym duchu młodego, świadomego obywatela. To prawda – dzieci to istotki generujące wokół siebie mnóstwo chaosu, a ich „obsługa” często wymaga masy różnych sprzętów, jednak wcale nie oznacza to, że należy się pożegnać z ekologią!

4min. czytania Sty 15, 2024

Być może słyszeliście opinie, że małe dziecko generuje sporo odpadów, jak również znacznie zwiększa zużycie mediów w domu. Oczywiście nie można powiedzieć, że to kompletna nieprawda. Jednak nie jest też prawdą stwierdzenie, że po urodzeniu dziecka nie da się już żyć z dbałością o naturę. Niewątpliwie wiele tu zależy od indywidualnych warunków każdej rodziny – dostępu do różnych rozwiązań ekologicznych, ale i możliwości finansowych. Dlatego postaraliśmy się zebrać w jednym miejscu nasze propozycje działań przyjaznych środowisku. Oto 17 pomysłów – wybierzcie z nich te, które chcecie i będziecie chcieli wprowadzić w Waszej rodzinie. Zaczynajmy!

1. Wybierajcie zabawki ekologiczne – wykonane np. z drewna, naturalnego kauczuku lub bioplastiku pochodzenia roślinnego – zamiast plastikowych. Proponujcie też dziecku do zabawy rzeczy codziennego użytku.

2. Rozważcie zakup bambusowych lub kukurydzianych miseczek, łyżek i kubków dla niemowląt. Są one jednocześnie zarówno ekologiczne, jak i zaprojektowane w przyjaznym dla dzieci stylu.

3. Spróbujcie zamienić worki na śmieci i torebki na pieluchy na wersje biodegradowalne.

4. Rozważcie przejście na pieluchy przyjazne dla środowiska lub biodegradowalne. Mowa tu o pieluchach wielorazowych (np. tetrowych) albo ekologicznych, kompostowalnych „jednorazówkach”.

5. Podczas przewijania wypróbujcie bawełniane waciki lub ściereczki wielorazowe do oczyszczania skóry maluszka. Mogą one być trudniejsze w użyciu, więc możecie też poszukać biodegradowalnych mokrych chusteczek dla niemowląt.

6. Spróbujcie korzystać z własnych środków czyszczących – w tym celu możecie używać na przykład octu czy sody oczyszczonej. Jeśli macie ochotę, przetestujcie też różne przepisy na stworzenie naturalnych detergentów domowej roboty.

7. Poznawajcie świat wokół siebie! Wybierajcie się na spacery do pobliskiego parku, na łąkę, do lasu etc. – zależnie od tego, co oferują Wam okoliczne tereny.

8. Zaznajamiajcie dziecko ze światem fauny. Jeśli tylko macie taką możliwość, udajcie się na rodzinną wycieczkę do zoo albo na podmiejską farmę zwierząt czy do gospodarstwa oferującego edukacyjne wycieczki dla dzieci.

9. Spędzajcie czas w swoim ogrodzie – jeśli macie to szczęście, że nim dysponujecie! Prowadźcie w nim wspólne prace, oczywiście dostosowane do możliwości i wieku dziecka.

10. Spróbujcie założyć własną uprawę warzyw, ziół lub owoców! Nawet mała sadzonka pomidorów na parapecie to świetny początek, a smak i duma z samodzielnie wyhodowanych produktów są nieocenione!

11. Jeśli to możliwe, kupujcie produkty u lokalnego rzeźnika, piekarza, w warzywniaku, na targach i bazarkach. Możecie też korzystać z kooperatyw spożywczych (oddolnych inicjatyw, których członkowie wspólnym wysiłkiem znajdują lokalnych producentów i bezpośrednio u nich się zaopatrują). A jeśli takich nie ma w Waszym otoczeniu – zawsze możecie ich powstanie zainicjować!

12. Dowiedzcie się, czy w Waszej okolicy możliwa jest dostawa mleka bezpośrednio od lokalnych hodowców. Zazwyczaj unika się w nich plastikowych butelek na rzecz opakowań wielokrotnego użytku (np. szklanych).

13. Rozejrzyjcie się za lokalnymi sklepami charytatywnymi. Są one skarbnicą wszystkiego – od ubrań po książki czy meble. Sami również możecie przekazać tam niepotrzebne już Wam rzeczy.

14. Upcykling to forma wtórnego przetwarzania niepotrzebnych rzeczy, w tym odpadów. Możecie to potraktować jako projekt rodzinny, ćwiczący Waszą kreatywność.

15. Unikajcie zbyt długiego spędzania czasu przed ekranami, szczególnie pod koniec dnia – przed snem.

16. Dostosowujcie oświetlenie do pory dnia i swojej aktywności, starajcie się używać żarówek energooszczędnych.

17. W ciągu dnia odsłońcie zasłony i podnoście rolety czy żaluzje. Na noc zaś możecie je opuszczać, by dodatkowo zaciemnić pomieszczenie. Może to pozwolić wejść w wieczorne rytuały i pomóc dziecku w zasypianiu.

Mamy nadzieję, że któreś z naszych pomysłów przypadną Wam do gustu. A jeśli szukacie także innych inspiracji i wiedzy na temat życia z maluszkiem, przejrzyjcie pozostałe artykuły, które dla Was przygotowaliśmy. Może zainteresują Was np. ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem? Albo chcecie dowiedzieć się więcej o diecie maluszka? Jeśli tylko macie na to ochotę (i oczywiście czas!), skorzystajcie z informacji, którymi pragniemy się z Wami podzielić.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.