Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Kobieta trzymająca niemowlę otoczona przez czworo ludzi

Jak radzić sobie z gośćmi po porodzie? Checklista

Jeśli przytłacza Was sama myśl o gościach, którzy zapowiadają się z wizytą, by odwiedzić nowo narodzonego maluszka, nie musicie czuć się z tym źle. Możecie być zmęczeni, niewyspani, a zamiast przygotowywać się do wizyt woleć po prostu poświęcić czas dziecku. Ważne, żebyście postępowali w zgodzie ze sobą.

czwartek, 13.05.2021

Rady zaprezentowane poniżej mogą pomóc Wam poradzić sobie z niekiedy problematycznymi wizytami krewnych i znajomych.
 

1. Pomyślcie o ustaleniu kilku podstawowych zasad

Jeszcze przed narodzinami dziecka możecie ustalić jasne zasady, o których przestrzeganie poprosicie swoich gości. To normalne, że po narodzinach maluszka będziecie potrzebować czasu, aby przyzwyczaić się do nowej roli rodzica. Możecie nie chcieć przyjmować nikogo przez określony czas – niezależnie od tego, jak długo to potrwa, bliscy powinni się z tym pogodzić i uszanować Waszą prośbę.
 

2. Jak odmawiać niezapowiedzianym gościom?

Jeśli czujecie, że będziecie tego potrzebować, to jeszcze przed przyjściem dziecka na świat wyjaśnijcie rodzinie i przyjaciołom, że nie chcecie, aby odwiedzali Was bez zapowiedzi. Możecie ich grzecznie poprosić, żeby skontaktowali się z Wami z wyprzedzeniem i ustalili termin, który będzie pasował wszystkim stronom. Tego typu rozmowa pomoże Wam uniknąć natłoku gości i stresu związanego z nieodpowiednią porą wizyty.


3. To Wy decydujecie, z kim chcecie się widywać

Zostanie mamą lub tatą wiąże się z licznymi emocjami, a te mogą na początku rodzicielstwa przytłoczyć, dlatego nie powinniście się bać wybierać osób, z którymi chcecie się zobaczyć. Jeśli jacyś goście źle wpływają na Wasze samopoczucie – macie prawo nie zapraszać ich ponownie, a na ich nieprzyjemne komentarze stanowczo reagować.
 

4. W jakich sytuacjach prosić o pomoc?

Nie bójcie się przyjmować pomocy. Świeżo upieczeni rodzice często nie mają czasu na zajęcie się domem tak jak dotąd i to zupełnie normalne. Jeśli rodzina i przyjaciele chcą Was wesprzeć, bez wyrzutów sumienia możecie z takich ofert korzystać. Czasami pomocne może okazać się zrobienie prania, zakupów czy ugotowanie obiadu. Jeśli macie taką możliwość, spróbujcie zaangażować do pomocy chętną siostrę, tatę czy dobrą koleżankę, którzy w razie potrzeby odciążą Was z domowych obowiązków. Nie bójcie się też pomocy specjalisty, jeśli np. u mamy maluszka pojawią się trudne emocje po porodzie. W takiej sytuacji warto poszukać wsparcia u lekarza albo psychologa.
 

5. Nie musicie słuchać niechcianych rad

Oprócz problemów z gośćmi pojawiają się też niechciane porady dla świeżo upieczonych rodziców – od obcych mijanych w miejscach publicznych, znajomych czy rodziny. Możecie czuć się nimi zdezorientowani czy sfrustrowani. Chociaż wszyscy uważają, że ich opinie są pomocne, u Was mogą wzbudzać tylko wyrzuty sumienia, że robicie coś źle. Pamiętajcie – dla maluszka jesteście cudownymi rodzicami, a na nieprzyjemne komentarze czy uszczypliwe rady możecie reagować milczeniem albo stanowczą odpowiedzią. W końcu jako rodzice sami wiecie, co jest najlepsze dla własnego dziecka. W razie wątpliwości zawsze możecie też skonsultować się z lekarzem albo zajrzeć do naszej Strefy Eksperta, gdzie specjaliści poruszają ważne dla rodziców kwestie.
 

Chcecie wiedzieć, jak zmienia się rzeczywistość, kiedy na świecie pojawia się dziecko? Dołączcie do naszego programu i pobierzcie e-book ze wskazówkami dla rodziców.

PORADNIK DLA ŚWIEŻO UPIECZONYCH RODZICÓW

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

  • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
  • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
  • weź udział w konkursach i wygrywaj
  • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.