Czy oglądanie telewizji przez niemowlaka jest złe?
Skutki oglądania telewizji przez niemowlęta
W erze smartfonów, tabletów, telewizorów, konsol do gier oraz komputerów ekrany są obecne w każdym momencie naszego życia, a technologia dotykowa sprawia, że nawet niemowlęta mogą się w nią łatwo wciągnąć.
Możesz myśleć, że dostęp do technologii w tak młodym wieku to nic, czym powinnaś się martwić. Jednakże badania pokazują, że zbyt wiele czasu przed telewizorem lub ekranem może prowadzić do mniejszej aktywności i w konsekwencji do nadwagi w dzieciństwie. Z tego powodu stowarzyszenia medyczne, takie jak Amerykańska Akademia Pediatrii, doradzają nieużywanie multimediów przez dziecko do 2. roku życia. Dobrze wiedzieć od razu, jak zareagować, by zminimalizować czas spędzany przez dziecko przed ekranem i by wykształcić zdrowe nawyki, które mogą trwać przez dzieciństwo, a nawet dłużej.
Zamiast oglądania telewizji przez niemowlaka spędźcie czas w aktywny sposób!
Dostępność multimediów może kolidować z ilością czasu, który dzieci będą poświęcać na interakcję z rodzicami oraz ruch. Jeśli spędzasz dużo czasu przed ekranem, to prawdopodobnie Twoje dziecko też będzie. Komputer czy telefon może zająć Wam czas przeznaczony na wspólne aktywności.
Jedno z ostatnich badań wykazało, że osoby opiekujące się dziećmi uważają, iż niemowlęta potrzebują mniej niż godzinę aktywności każdego dnia. Tymczasem zalecenia mówią o minimum 90 minutach dziennej aktywności. Ustalenie planu dnia, który zawiera czas na wspólne gry i zabawy , pomaga w rozwoju fizycznym Twojego maluszka, przyczyniając się do budowy jego mięśni oraz poprawiania koordynacji ruchowej – umiejętności potrzebnej do pełzania, a z czasem do wstawania i chodzenia. Porcja aktywności ruchowej każdego dnia nie tylko jest fajną zabawą, lecz także pomaga budować zdrowe nawyki na przyszłość. Rodzice mający problemy ze snem mogą być również zainteresowani informacją, że patrzenie w ekran oddziałuje na sen dziecka – i ten nocny, i ten dzienny (drzemki) – sprawiając, że maleństwo dłużej zasypia i krócej śpi. Postaraj się więc ograniczyć multimedia dla lepszego snu – Twojego i dziecka.
Źródła
AAP Council on Communications and Media. Media and young minds. Pediatrics 2016; 138(5):e20162591.
Anderson SE, Whitaker RC. Household routines and obesity in US preschool-aged children. Pediatrics 2010; 125(3):420-8.
Carson V, Stearns J, Janssen I. The relationship between parental physical activity and screen time behaviors and the behaviors of their young children. Pediatr Exerc Sci 2015; 27(3): 390-5.
Dennison BA, Erb TA, Jenkins PL. Television viewing and television in bedroom associated with overweight risk among low-income preschool children. Pediatrics 2002; 109(6):1028-35.
Duch H, Fisher EM, Ensari I et al. Screen time use in children under 3 years old: a systematic review of correlates. Int J Behav Nutr Phys Act 2013; 10:102. doi: 10.1186/1479-5868-10-102.
Hesketh KR, van Sluijs EM, Blaine RE et al. Assessing care providers’ perceptions and beliefs about physical activity in infants and toddlers: baseline findings from the Baby NAP SACC study. BMC Public Health 2015; 15:100 doi: 10.1186/s12889-015-1477-z
Thompson DA, Christakis DA. The association between television viewing and irregular sleep schedules among children less than 3 years of age. Pediatrics 2005; 116(4):851-6.
Nie znalazłaś/eś potrzebnych informacji?
Wypróbuj naszą wyszukiwarkę
Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.