MyFeed Personalized Content
7 - 8 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Jak podawać sok – butelka czy kubeczek?

Nauka samodzielnego picia jest bardzo ważnym momentem. Już po 4. miesiącu życia dziecka możesz zacząć podawać mu pierwsze soki warzywne, owocowe bądź warzywno-owocowe. Ważne, żeby były to produkty dopasowane do wieku szkraba. Dowiedz się, jak nauczyć maluszka pić z kubeczka, i który model będzie dla niemowlaka w sam raz, aby podać dziecku wodę lub sok!

5min. czytania Sty 15, 2024

Picie z butelki ze smoczkiem może być dla maluszka bardzo wygodne. Specjaliści zalecają jednak, aby dosyć szybko zamienić ją na dziecięcy kubeczek. Potem można nauczyć dziecko pić również przez słomkę. Do tego celu możesz też zaopatrzyć się w specjalny kubek ze słomką dla dzieci, ale nie jest to konieczne. Najlepiej pierwsze próby zamiany butelki na kubeczek podjąć już w drugim półroczu życia dziecka. Oczywiście wszystko zależy od rozwoju maluszka i jego umiejętności. Jedno dziecko będzie chętnie uczyło się picia z kubeczka już w 5. miesiącu, a drugie będzie potrzebowało na taką zmianę więcej czasu. Bądź więc cierpliwym rodzicem. Przeczytaj też, który kubek będzie dla Twojego szkraba najlepszy!

Kubek do nauki picia – treningowy i niekapek

Jeżeli maluszek już sam siedzi, ładnie przełyka pokarm z łyżeczki i swobodnie chwyta przedmioty, warto sprawdzić, czy poradzi sobie z piciem z kubka treningowego. Najlepszy będzie taki, który ma miękki silikonowy lub gumowy ustnik. Później można wybrać model z nieco twardszym ustnikiem – tzw. kubek niekapek przeznaczony dla dzieci w wieku około 12. miesiąca życia.

 

babies drinking from a cup

 

Kubeczek dla niemowlaka – jak wybrać idealny model?

Na początek mogą się dobrze sprawdzić nietłukące kubeczki z antypoślizgowym uchwytem i spodem. Rodzice chętnie wybierają modele ze szczelną przykrywką, która zabezpieczy płyn przed wylaniem, gdy kubek wyląduje na podłodze. Jeżeli chcesz zachęcić dziecko do zmiany butelki ze smoczkiem na kubeczek, warto pojechać na zakupy z maluszkiem i pozwolić mu wybrać taki kubek, który będzie mu się podobał. Wtedy istnieje większa szansa, że Twoja pociecha szybciej go zaakceptuje. Jakie są zasady stosowania kubeczków?

  • Przed pierwszym użyciem zawsze przestrzegaj instrukcji dołączonej do produktu.
  • Za każdym razem pamiętaj, aby podawać sok maluszkowi w czystym kubeczku, aby nie namnażały się w nim bakterie po niedomytych resztkach napoju.
  • Nie podgrzewaj soku w butelce czy w kubeczku, wkładając go do mikrofali.
  • Dobrze, jeżeli kubek jest przezroczysty lub jasny. Można wtedy kontrolować, ile płynu trafia do buzi dziecka.

Ważne

Poświęć dziecku swój czas i zacznij stopniowo odzwyczajać je od butelki ze smoczkiem. Cierpliwie pokazuj maluszkowi, jak pić z kubeczka, ucząc przez zabawę – np. zaproponuj picie z niekapka misiom czy lalkom. I najważniejsze – nie zmuszaj szkraba do nagłej zmiany. Próbujcie nowych nawyków stopniowo, aby dziecko mogło je zaakceptować i polubić

Higiena jamy ustnej a picie soków z kubeczka

Zbyt długie korzystanie z butelki ze smoczkiem może przyczynić się do wad zgryzu, opóźnienia nauki gryzienia i żucia, a nawet do próchnicy ząbków u dziecka! Dlatego dentyści zalecają, aby butelkę ze smoczkiem jak najszybciej zamienić na kubek. W ten sposób dbasz również o higienę jamy ustnej dziecka.

Pamiętaj też, aby regularnie czyścić dziąsła maluszka z resztek pokarmu. Gdy szkrab nie ma jeszcze ząbków, rób to jałowym gazikiem. Po pojawieniu się pierwszych mleczaków, możesz na miękką szczoteczkę do zębów nanieść niewielką ilość pasty dla niemowląt (z małą ilością fluoru) i zachęcić swoją pociechę do szczotkowania. Ucz dziecko od najmłodszych lat, że regularne dbanie o zęby to bardzo ważna sprawa!

Soki i nektary BOBO FRUT do picia z kubeczka

Smaczną propozycją podczas nauki samodzielnego picia mogą być soki warzywno-owocowe lub soki przecierowe i nektary BOBO FRUT przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci. Dziecko może dzięki naszym sokom ćwiczyć swoją nową umiejętność picia z kubeczka. Z kolei dla Ciebie to okazja do włączenia porcji warzyw i/lub owoców do diety szkraba. Dodatkowo soki i nektary BOBO FRUT są wzbogacone o witaminę C, która jest ważna dla odporności maluszka. Jak zatem je serwować?

mug  Przed pierwszą próbą picia z kubka pokaż dziecku, co znajduje się w środku. Następnie lekko zwilż brzeg ustnika, aby ułatwić maluszkowi zassanie płynu.

child drinking from a cup  Nie przechylaj główki dziecka podczas podawania soku lub nektaru i dozuj ilość płynu, uważając, aby maluszek się nie zakrztusił. Przechylaj kubek w taki sposób, aby płyn dotarł najpierw do dolnej wargi. Nie zostawiaj maluszka samego z kubkiem w ręku. Za każdym razem czujnie nadzoruj naukę picia.

slins Nie wlewaj soku bezpośrednio do jamy ustnej dziecka. Dziecko musi metodą prób i błędów nauczyć się, jak zassać płyn z kubka górną wargą. Możesz też przygotować śliniak, aby nie przebierać maluszka za każdym razem, kiedy podajesz kubek z sokiem lub nektarem.

 

mom giving the baby juice

 

Bidon z rurką – na spacer i podczas podróży

Kiedy dziecko skończy roczek i nauczy się już samodzielnie pić z niekapka, możesz zaproponować mu bidon z rurką. Na sam początek najlepiej wybrać bidon o mniejszej pojemności, który ma wyprofilowany kształt i specjalne wypustki pomagające trzymać go w rączkach. Niektóre modele mają nawet ruchomą część w nakrętce, która pozwala bezpiecznie schować rurkę do środka.

Dziecko, które pije z bidonu, musi ułożyć charakterystycznie usta, aby móc wciągnąć płyn przez rurkę. Dzięki temu aktywuje do działania mięśnie twarzy i intensywnie je ćwiczy. Angażuje policzki, wargi, żuchwę i język. Dlatego korzystanie z bidonu polecają logopedzi. Bidon może więc sprawdzić się podczas Waszych wspólnych wycieczek, spacerów i zabaw na świeżym powietrzu.

 

mom and baby on a walk

 

Kubek 360° – picie bez rozlewania

Dziecku po 1. roku życia możesz zaproponować także kubeczek 360°. Produkty tego typu przypominają zwykły kubek. Mają jednak wygodną funkcję, która umożliwia picie soku czy innego napoju bez rozlewania. Wystarczy pamiętać, aby po napełnieniu i zakręceniu kubka lekko przechylić go kilka razy. Dzięki takiemu ruchowi przestrzeń pod uszczelką wypełnia się płynem, a pojemnik na picie nie przecieka.

Ważne

Dziecko, które zaczyna pić z kubka, utrwala właściwy wzorzec oddychania i połykania. Uczy się też nowej umiejętności, dlatego pamiętaj, aby każdą próbę napicia się z kubka nagradzać gromkimi brawami i chwalić maluszka.

Kiedy dziecko będzie już świetnie sobie radziło z kubeczkiem 360°, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przejść na bardziej „dorosłe” kubki. Możesz też starszemu dziecku zaproponować picie soku z kubka lub butelki przez kolorową słomkę.

sok bobo frut jabłko banan marchewka

Obserwuj swoje dziecko i spróbuj wyczuć najlepszy moment, aby butelkę ze smoczkiem zamienić na kubek i nauczyć maluszka samodzielnie pić. Daj mu czas, aby przyzwyczaił się do tej zmiany i nie zrażaj się, jeżeli pierwsze próby z kubkiem okażą się nieudane. Powodzenia!

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.