MyFeed Personalized Content
7 - 8 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Żelazo, wapń, witamina D – dla rozwoju dziecka

Niemowlęta i Juniorzy po 1. urodzinach mają specjalne potrzeby żywieniowe, ponieważ wzrost na początkowym etapie życia jest szczególnie intensywny. Należy więc dbać o to, aby zapewnić im odpowiednią dietę, uwzględniającą wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju. Dzięki temu będziesz z dumą obserwować, jak Twój skarb zdrowo rośnie i poznaje świat!

4min. czytania Maj 21, 2024

Pierwsze lata życia Twojego maluszka to okres jego bardzo intensywnego rozwoju. Aby przebiegał on prawidłowo, należy odpowiednio zbilansować dietę dziecka. Koniecznymi do wzrostu składnikami są m.in. wapń, żelazo oraz witamina D. Jeśli chcesz, aby Twój skarb zdrowo się rozwijał pod względem zarówno fizycznym, jak i psychicznym powinnaś zapewnić mu dietę bogatą w te i inne ważne składniki.

Wapń w diecie dziecka

Wapń to jeden z najważniejszych składników w diecie dziecka. Odpowiada za prawidłowy wzrost oraz budowę jego kości i zębów. Jeśli dziecko otrzymuje wapń w odpowiedniej ilości, jego kości rozwijają się prawidłowo i są mocne. Bardzo ważne jest więc uwzględnienie tego składnika w codziennym jadłospisie szczególnie teraz, gdy niemowlę tak intensywnie się rozwija.

 

Żelazo, wapń, witamina D – dla rozwoju dziecka

 

Wapń w najłatwiej przyswajalnej dla organizmu postaci znajduje się w produktach mlecznych. Dieta dziecka w pierwszym półroczu życia powinna być oparta na mleku mamy. Jeśli maluszek po 6. miesiącu nie jest już karmiony piersią lub jest dokarmiany, ważnym elementem jego jadłospisu jest mleko następne. Musi ono dostarczać dziecku odpowiednią ilość wapnia – tak jak mleko następne LITTLE STEPS® 2 i produkt na bazie mleka LITTLE STEPS® 3*. Takie źródło wapnia pomoże Twojemu maluszkowi w budowaniu mocnych kości, dzięki którym będzie mógł bezpiecznie stawiać pierwsze kroki i zdobywać nowe umiejętności!

Witamina D

Do prawidłowego przyswajania wapnia konieczna jest obecność witaminy D. Wspólnie wspierają one prawidłowy wzrost i rozwój kości maluszka, który w początkowym okresie życia przebiega niezwykle intensywnie. Witamina D powstaje w skórze pod wpływem światła słonecznego. Ważne jest więc, by od maja do końca września, kiedy słońca jest więcej, spędzać z dzieckiem odpowiednią ilość czasu na świeżym powietrzu. Istotnym źródłem witaminy D może być też dobrze zaplanowana dieta. Tymczasem według badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka1 aż 8 na 10 dzieci w wieku od 1 roku do 3 lat otrzymuje z jedzeniem zbyt małe ilości tej witaminy!

 

Żelazo, wapń, witamina D – dla rozwoju dziecka

 

Zależnie od tego, jaką ilość witaminy D otrzymuje z dietą Twoje dziecko, lekarz pediatra zleca odpowiedni poziom jej suplementacji. Warto więc skonsultować z nim sposób żywienia maluszka i dobrać odpowiednią witaminę D dla dzieci. W jakich produktach występuje witamina D? Znajdziesz ją m.in. w LITTLE STEPS® 2 i 3 już 2 kubeczki odpowiedniego do wieku produktu dostarczą maluszkowi po 1. roku życia aż 63% dziennego zapotrzebowania na tę ważną witaminę*. Składnik ten zawarty jest także w tłustych rybach morskich, takich jak np. łosoś.

Żelazo w diecie niemowlaka

Żelazo jest ogromnie ważne dla rozwoju niemowlaka. Zapewnij mu dietę bogatą w ten mikroelement i z dumą obserwuj, jak opanowuje on nowe umiejętności. Żelazo wpływa bowiem w znacznym stopniu na funkcjonowanie układu nerwowego maluszka, co przekłada się też na jego rozwój poznawczy. Dostarczając mu żelazo w odpowiedniej ilości, pomożesz chronić dziecko przed niedoborami tego składnika, które mogą skutkować niedokrwistością (anemią).

Uwzględnij więc w diecie produkty bogate w żelazo, aby wspierać zdrowy rozwój swojego dziecka. Jeśli maluszek po 6. miesiącu nie jest już karmiony piersią lub dokarmiasz go mlekiem następnym LITTLE STEPS® 2 lub produktem na bazie mleka LITTLE STEPS® 3 od Nestlé pomogą Ci dostarczyć dziecku odpowiednią ilość żelaza*. Jego dietę rozszerzaj też o dania zawierające mięsko, ryby czy jaja. Warto również wspomnieć, że przyswajanie żelaza może być większe, gdy spożywane jest ono w towarzystwie witamy C, występującej w warzywach i owocach.

 

Żelazo, wapń, witamina D – dla rozwoju dziecka

 

Wspieranie rozwoju dziecka

Zapewnienie prawidłowej, dobrze zbilansowanej diety to jeden z najważniejszych sposobów, w jaki pomagasz dziecku się rozwijać. Podając mu mleko następne LITTLE STEPS® 2, możesz mieć poczucie, że dajesz mu to, co dla niego dobre. Każdego dnia możesz obserwować, jak maluszek dynamicznie rośnie i zdobywa nowe umiejętności. Towarzysz dziecku w tej wyjątkowej podróży, zapewniając mu odpowiednie warunki do rozwoju. Nadaj mu dobry kierunek i troskliwie obserwuj, jak podąża w wytyczoną stronę!

* Zawartość zgodnie z przepisami prawa.

1 Weker H i wsp.: Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1 do 3 roku życia, Zakład Żywienia, Instytut Matki i Dziecka, 2013.

 

Żelazo, wapń, witamina D – dla rozwoju dziecka
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.