Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
butelka z mlekiem modyfikowanym

Prebiotyki w mleku dla niemowląt

Analizując etykietę mleka dla malucha, możesz napotkać na informację, że produkt zawiera dodatek prebiotyków. Dowiedz się, czym są prebiotyki i jaka jest ich rola.

piątek, 18.03.2016

Analizując etykietę mleka dla malucha, możesz napotkać na informację, że produkt zawiera dodatek prebiotyków. Czym są prebiotyki (nie mylić z probiotykami) i dlaczego producenci żywności dla niemowląt rozszerzają asortyment oferowanych produktów o mleka z ich dodatkiem? Czy ich stosowanie niesie jakiekolwiek korzyści dla dziecka? 

Czym są prebiotyki?

Prebiotyki to nieprzyswajalne składniki pożywienia (nieulegające trawieniu pod wpływem enzymów trawiennych człowieka), które stanowią pożywienie dla korzystnych bakterii (probiotyków) bytujących w przewodzie pokarmowym. Mówiąc prościej, prebiotyki mogą być uznane za „nawóz”, który stymuluje rozwój „ziarna” (probiotyków). Dzieci karmione piersią otrzymują je wraz  z mlekiem mamy. Probiotyki natomiast to żywe mikroorganizmy, naturalnie obecne w niektórych pokarmach żywnościowych, które wywierają korzystne działanie na organizm poprzez poprawę równowagi mikroflory jelitowej. Są to najczęściej bakterie kwasu mlekowego: Lactobacillus i Bifidobacterium. Bakterie te stanowią znaczną część naturalnej mikroflory przewodu pokarmowego dziecka. Po narodzinach dostarczane są do jelita z mlekiem mamy.

W mlekach modyfikowanych przeznaczonych dla niemowląt stosowana jest kompozycja prebiotyków FOS/GOS. Została ona oficjalnie zaaprobowana przez Komitet ds. żywienia Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) oraz Komisję Europejską.

 • GOS - galaktooligosacharydy
 • FOS - fruktooligosacharydy

Na opakowaniach produktów dla niemowląt mogą widnieć pod nazwą FOS/GOS.

Dlaczego tak ważny jest prawidłowy skład mikroflory jelit malucha?

Jelita odgrywają ważną rolę w budowaniu odporności, a co za tym idzie, utrzymaniu zdrowia dziecka. Do sprawnego działania układu immunologicznego malucha niezbędna jest właściwa mikroflora jelitowa – bakterie, które nie dopuszczą do tego, aby drobnoustroje chorobotwórcze przedostały się do krwiobiegu. Przewód pokarmowy dziecka w łonie matki jest zupełnie jałowy. To, jakimi bakteriami zostanie zasiedlony, w dużej mierze zależy od sposobu porodu (naturalny czy poprzez cesarskie cięcie) oraz od sposobu żywienia.

 • rodzaj porodu - w trakcie porodu naturalnego kolonizacja układu pokarmowego noworodka odbywa się poprzez kontakt z bakteriami dróg rodnych matki.
 • sposób karmienia - karmienie piersią sprzyja namnażaniu się dobroczynnych bifidobakterii, wspierając w ten sposób układ immunologiczny niemowlęcia. 

Co, jeśli nie możesz karmić piersią?

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia. Zdarzają się jednak sytuacje, w których karmienie piersią nie jest możliwe lub też przestaje być wystarczające. Wówczas, po konsultacji z lekarzem, należy wybrać odpowiednie mleko modyfikowane, najlepiej takie, które zawiera dodatek dobroczynnych prebiotyków i aktywnych kultur bakterii, takich jak w mleku mamy. Takie jest mleko następne NAN OPTIPRO® Plus 2 z L.reuteri. To jedyne mleko zawierające unikalną kompozycję:

 • aktywnych kultur bakterii Lactobacillus reuteri, takich jak w mleku mamy
 • FOS/GOS
 • białka OPTIPRO® w ilości dopasowanej do zmieniających się potrzeb niemowlęcia

nestle zswp mleko 2

Czytaj dalej

Warto wiedzieć

 • FOS/GOS

  błonnik pozwalający utrzymać równowagę jelitową.

 • Czy wiesz, że...

  Po narodzinach prebiotyki dostarczane są do jelita dziecka z mlekiem mamy?

 • L.reuterii

  aktywne kultury bakterie, takie jak w mleku mamy.

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.