MyFeed Personalized Content
7 - 8 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Prebiotyki w mleku dla niemowląt

Analizując etykietę mleka modyfikowanego dla maluszka, możesz zauważyć informację, że produkt zawiera w składzie oligosacharydy. To prebiotyki, które są bardzo ważne dla małego brzuszka. Poznaj działanie prebiotyków i dowiedz się, co zrobić, aby dostarczyć te dobroczynne składniki do diety niemowlaka.

3min. czytania Czer 13, 2024

Prebiotyki nie są odmianą probiotyków, jak mogłoby się pozornie wydawać. Prebiotyki odgrywają znaczącą rolę w prawidłowym rozwoju mikrobioty jelit maluszka, czyli składu bakterii zamieszkujących jego przewód pokarmowy. Zaliczane do prebiotyków oligosacharydy są naturalnym składnikiem mleka kobiecego. Prebiotyki znajdziesz również w produktach roślinnych oraz jako dodatek, np. do niektórych produktów dla niemowląt, w tym mlek modyfikowanych.

Czym są prebiotyki?

Prebiotyki to nieprzyswajalne składniki pożywienia, co oznacza, że nie ulegają trawieniu w przewodzie pokarmowym pod wpływem enzymów trawiennych człowieka. Stanowią jednak pożywienie dla dobrych bakterii bytujących w przewodzie pokarmowym. Dzieci karmione piersią otrzymują oligosacharydy o działaniu prebiotycznym wraz z mlekiem mamy.

 

mama karmiąca piersią dziecko

 

Z kolei probiotyki to żywe mikroorganizmy, które wywierają korzystne działanie na organizm poprzez stymulację do wzrostu prawidłowej mikrobioty jelitowej, czyli armii bakterii zamieszkujących jelito. Są to najczęściej bakterie kwasu mlekowego: Lactobacillus i Bifidobacterium. Bakterie te stanowią znaczną część naturalnej mikroflory przewodu pokarmowego dziecka. Po narodzinach dostarczane są do jelita z mlekiem mamy. Naturalnie obecne są także w niektórych produktach spożywczych.

Dlaczego tak ważny jest prawidłowy skład mikrobioty jelit maluszka?

Jelita odgrywają ważną rolę w budowaniu odporności, a co za tym idzie, utrzymaniu zdrowia dziecka. Do sprawnego działania układu immunologicznego maluszka niezbędna jest właściwa mikrobiota jelitowa – bakterie, które nie dopuszczą do tego, aby drobnoustroje chorobotwórcze mogły nadmiernie namnażać się w organizmie lub, co gorsza, przedostać do krwiobiegu. Przewód pokarmowy dziecka w łonie matki jest prawie jałowy. To, jakimi bakteriami zostanie zasiedlony, w dużej mierze zależy od sposobu porodu (naturalny czy poprzez cesarskie cięcie) oraz od sposobu żywienia.
 

Zapamiętaj!

Na rozwój mikrobioty jelit niemowlaka ma wpływ:

  • rodzaj porodu – w trakcie porodu naturalnego kolonizacja układu pokarmowego noworodka odbywa się poprzez kontakt z bakteriami dróg rodnych matki; w przypadku dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie zasiedlenie jelit niemowlęcia przez „dobre” bakterie może być utrudnione,
  • sposób karmienia – mleko mamy zawiera aktywne kultury bakterii, m.in. Lactobacillus reuteri i Bifidobacterium lactis, które przedostają się do jelita dziecka, a także oligosacharydy mleka kobiecego, które są dla nich pokarmem.

Co, jeśli nie możesz karmić piersią?

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia i powinno być kontynuowane tak długo, jak tylko jest to możliwe. Jeśli jednak maluszek skończył już 6 miesięcy i nie planujesz już dłużej karmić piersią, możesz skonsultować z lekarzem przejście na mleko następne. Najlepiej takie, które powstało na podstawie wieloletnich badań nad mlekiem mamy, oraz ze składem dopasowanym do potrzeb żywieniowych dziecka. W formule mleka następnego nie powinno zabraknąć oligosacharydów mleka kobiecego czy żywych kultur bakterii.

Wieloletnie badania nad recepturą mleka modyfikowanego pozwoliły nam stworzyć NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O dla niemowląt po 6. miesiącu życia. To mleko następne, które zawiera oligosacharyd mleka kobiecego 2’FL, technologię białka OPTIPRO®, immunoskładniki¹˒², a także DHA².

 

nan optipro plusDowiedz się więcej o naszym mleku następnym, odkryj unikalną recepturę NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O.

Konsultacja merytoryczna:

MAGDALENA WŁODARCZYK

 

Dyplomowany magister dietetyki na SGGW w Warszawie.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.