pierwsze słowo, kiedy dziecko zaczyna mówić

Pierwsze słowo – kiedy dziecko powinno zacząć mówić?

9 - 12 miesięcy
Artykuł
Paź 15, 2024
5 min.

Każdy rodzic z niecierpliwością czeka na upragnione słowa „mamo” i „tato” wypowiedziane przez swoją pociechę. Dowiedz się, czy możesz przyspieszyć proces nauki mowy i kiedy możesz spodziewać się pierwszych słów z ust Twojego dziecka.

Na początku życia niemowlę wkłada wiele wysiłku, aby się z Tobą porozumieć. Wymiana spojrzeń, kwilenie, mruczenie, płacz, śmiech − to nic innego, jak próby nawiązania kontaktu. W rozwoju mowy istotne znaczenie ma zasada „rozumienie przed mówieniem”. Oznacza to, że zanim dziecko zacznie używać słów, musi zrozumieć, co Ty do niego mówisz.

Ważne

Czy wiesz, że…

Droga do nauki mowy zaczyna się jeszcze przed narodzeniem dziecka – już w łonie matki niemowlę przysłuchuje się głosom dochodzącym z zewnątrz i wewnątrz. Pełne opanowanie umiejętności posługiwania się językiem ma miejsce dopiero w wieku ok. 5-6 lat.

Od pierwszego słowa do pierwszych pytań

Rozwój mowy i przyswajanie nowych słów przez dziecko to kwestia bardzo indywidualna. Proces ten przebiega u dzieci bardzo różnie: u jednych szybciej, u innych wolniej. Warto też dodać, że rodzice różnie rozumieją „mówienie dziecka” − dla jednych połączenie dwóch sylab „da-da” będzie już słowem, a dla innych rodziców nie jest to jeszcze podstawa, by uznać, że ich dziecko zaczęło mówić.

Ważne

Czy wiesz, że…

Twój maluszek od pierwszych chwil życia próbuje nawiązać kontakt z otoczeniem za pomocą dźwięków. Warto go słuchać i dużo do niego mówić, wspomagając tym samym rozwój mowy.

Pierwszy rok życia to czas, kiedy dziecko poznaje pierwsze dźwięki i słowa.

1 miesiąc


Po urodzeniu niemowlę komunikuje się tylko za pomocą krzyku i płaczu. Pierwszą samogłoską, jakiej używa kilkutygodniowe dziecko, jest „a”.

2-3 miesiąc

Ok. 2-3. miesiąca maluszek wydaje pierwsze niezdefiniowane, ale bardzo miłe dla ucha dźwięki w pozycji leżącej (tzw. gruchanie lub głużenie). Są to krótkie, gardłowe dźwięki („he”, „agu”).

4-5 miesiąc

Ok. 4-5. miesiąca ma miejsce szczególny moment w komunikacji werbalnej dorosły − dziecko. Dziecko próbuje zacząć odpowiadać bliskim, naśladując proste odgłosy („brr”, „prr”, „mmm”) oraz wypowiadając pierwsze sylaby. Wydawane przez dziecko dźwięki stają się coraz bardziej świadome, przybierają różne brzmienie i natężenie. Poprzez taką „zabawę” dziecko bardzo intensywnie ćwiczy organy, które już wkrótce pozwolą mu mówić.

6-8 miesiąc

Ok. 6-8. miesiąca niemowlę dużo gaworzy, powtarzając zasłyszane zbitki sylab („da-da”) i zachęcając wszystkich do „rozmowy”. Ponadto, zaczyna rozumieć znaczenie pojedynczych słów i zdań.

9 miesiąc

Ok. 9. miesiąca dziecko potrafi powiązać dany dźwięk z osobą lub czynnością. Świadomie używa sylab i częściej mówi do siebie niż do innych.

10 miesiąc

Ok. 10. miesiąca, przy uważnym wsłuchaniu się, w paplaninie dziecka można wyróżnić już pytania i okrzyki mające sens.

12 miesiąc

Ok. 12. miesiąca z ust dziecka pada poprawnie użyte pełne słowo, najczęściej „mama”, „tata”, „papa” lub „nie”.

2 rok życia

Drugi rok życia to intensywny czas poznawania nowych słów. Półtoraroczne dziecko często potrafi wypowiedzieć już 50 słów. Używaj podczas zabawy z nim wyrazów dźwiękonaśladowczych: „miau-miau”, „hau-hau”, „ko-ko” i „brum-brum”, które dziecko chętnie powtarza. By wspierać rozwój mowy recytuj też krótkie wierszyki.

Dziewczynka z książką

 

third year

Trzeci rok życia to czas, kiedy dziecko ma już spory zasób słów. Łączy je, budując zdania i zadając pytania. Nie jest to jeszcze poprawna mowa – normalną rzeczą są trudności z odmianą słów, myleniem końcówek itp. Minie jeszcze dużo czasu, zanim Twój skarb zacznie mówić bez błędów.

Rozwój aparatu mowy dziecka

Na samym początku największą przeszkodę w tworzeniu dźwięków i rozwoju mowy u niemowlęcia stanowi jego fizjologia. Aparat mowy noworodka zbudowany jest zupełnie inaczej niż u dorosłego i nie jest w stanie wyprodukować dźwięku odpowiadającego naszej mowie. Stopniowo ulega przekształceniom i dzięki temu dziecko zaczyna wydawać pierwsze dźwięki, a następnie słowa, aż do pełnych zdań. Prawidłowy rozwój aparatu mowy wspiera także odpowiednie rozszerzanie diety maluszka – dbaj o stopniową zmianę konsystencji podawanych posiłków, co będzie sprzyjać nauce gryzienia.

Dziewczynka jedząca brokuła

 

Gimnastyka dla języka

Dziecko uczy się mowy głównie poprzez słuch – intensywnie chłonie z otoczenia wszystkie słowa. Istnieje kilka sposobów, które mogą usprawnić proces rozwoju mowy:

  • Mów do dziecka powoli, wyraźnie, niezbyt cicho i nie za głośno.
  • Ucząc danego słowa, powtarzaj je wiele razy, aby utkwiło w głowie maluszka.
  • Czytaj dziecku dużo bajek i rymowanych wierszyków – rytm i rym nie tylko stymulują słuch, ale i ćwiczą pamięć.
  • Powtarzaj razem z dzieckiem wyrazy dźwiękonaśladowcze. Zabawcie się w naśladowanie dźwięków samochodu, tykania zegara, odgłosów zwierząt.
  • Baw się ze swoją pociechą w zabawy paluszkowe: „Sroczka”, „Idzie rak” czy „Kosi, kosi, łapci”.
  • Wspomagaj rozwój mięśni jamy ustnej dziecka poprzez zachęcanie go do dmuchania piórka czy oblizywanie ust.
  • Opowiadaj maluszkowi jak najwięcej historii z codziennego życia, sprawiając, aby się zasłuchał i chłonął jak najwięcej.
Mama czytająca dziecku

 

Pamiętaj, że ssanie smoczka przez dziecko oraz picie z butelki ze smoczkiem po ukończeniu pierwszego roku życia mogą opóźnić naukę mówienia.

icon

Pytania i odpowiedzi

  1. Kiedy dziecko mówi pierwsze słowo?

    Rozwój aparatu mowy u niemowląt i małych dzieci to kwestia bardzo indywidualna. Cały proces przebiega u dzieci w różny sposób. Do tego rodzice różnie interpretują pierwsze słowo ich pociechy. Dla jednych będzie to połączenie dwóch przypadkowych sylab, np. „da-da”, a dla innych – całe słowo, które ma już jakieś znaczenie, np. „tak” czy „kot”. 
     

  2. Kiedy dziecko mówi „mama”?

    Zazwyczaj około 12. miesiąca dziecko świadomie potrafi już powiedzieć „mama”, „tata”, „tak”, „nie”. Szacuje się, że około 1,5 roczne dziecko często umie już użyć około 50 słów. Wśród nich są wyrazy dźwiękonaśladowcze. Wciąż jednak uczy się prawidłowej wymowy i ćwiczy kolejne słowa, które poznaje. Dopiero trzylatek potrafi łączyć pojedyncze słowa w zdania i chętnie zadaje pierwsze pytania. 
     

  3. W jakim wieku dziecko powinno zacząć mówić?

    Dzieci przygotowują swój aparat mowy już od urodzenia. Na początku komunikują swoje potrzeby krzykiem, a dopiero potem zaczynają gruchać lub głużyć. Zazwyczaj już około 6. – 8. miesiąca niemowlę zaczyna wypowiadać pierwsze sylaby, które z biegiem czasu zamieniają się w proste i krótkie słowa.  
     

  4. Jakie pierwsze słowo powie Twoje dziecko?

    To, jakie pierwsze słowo wypowie Twoje dziecko, jest zależne od maluszka i od Ciebie. Być może będzie to „mama”, „tata”, a może „baba”. Najważniejsze, by od samego początku dużo rozmawiać z dzieckiem, zachęcać je do gaworzenia i ćwiczenia aparatu mowy. Dużo czytaj swojemu szkrabowi i rozmawiaj z nim, by maluszek miał bogaty zasób słów. 

View details Strefa Eksperta
Strefa Eksperta

Strefa Eksperta

Masz pytanie dotyczące ciąży, porodu albo rozwoju Maluszka? Skorzystaj z bezpłatnej porady naszych Ekspertek.
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Badanie wzroku u dziecka
Artykuł
Okulista dziecięcy prowadzący badanie wzroku u dziecka

Badanie wzroku u dziecka

Regularne badanie wzroku u dziecka to coś, czego warto pilnować, bo ma duże znaczenie dla jego zdrowia.

7 min. czytania

View details Pomysł na pierwsze urodziny dziecka
Artykuł
Pomysł na pierwsze urodziny dziecka

Pomysł na pierwsze urodziny dziecka

Od narodzin Twojego maluszka minął już rok? Trzeba to uczcić! Pierwsza świeczka, tort i goście... Podpowiadamy Ci, co zrobić, by ten dzień nabrał uroczystego charakteru.

5 min. czytania

View details Samodzielność przy stole
Artykuł
Urodziny dziecka

Samodzielność przy stole

Twój maluch ma 10-12 miesięcy? Jest już gotowy, by zacząć jeść samodzielnie.

5 min. czytania

View details Wspólne posiłki uczą zdrowych nawyków
Artykuł
Wspólne posiłki uczą zdrowych nawyków

Wspólne posiłki uczą zdrowych nawyków

Czy wiesz, że badania wskazują, że wspólne jedzenie posiłków przy rodzinnym stole wspiera kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci i pomaga utrzymać odpowiednią wagę u dzieci w wieku pr

2 min. czytania

View details Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko
Artykuł
Sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe chłopców i dziewczynek pomogą Ci sprawdzić, czy maluszek prawidłowo się rozwija.

5 min. czytania

View details Błonnik GOS/FOS – z czym to się je?
Artykuł
Mama z dzieckiem

Błonnik GOS/FOS – z czym to się je?

Błonnik pokarmowy – co to jest i dlaczego nie powinno go zabraknąć w diecie małego dziecka? Przeczytaj ważne informacje na ten temat.

4 min. czytania

View details Najpiekniejsze pierwsze razy
Artykuł
Najpiekniejsze pierwsze razy

Najpiekniejsze pierwsze razy

W ciągu 1000 pierwszych dni życia Twoje dziecko przechodzi długą drogę - od połączonych komórek do chodzącego i komunikatywnego szkraba.

1 min. czytania

View details Kluczowa rola kwasu DHA w rozwoju mózgu i wzroku dziecka
Artykuł
Uśmiechnięte dziecko leży na brzuchu

Kluczowa rola kwasu DHA w rozwoju mózgu i wzroku dziecka

Musisz wiedzieć, że nie wszystkie tłuszcze są złe. I nie wszystkich należy unikać! Na szczególną uwagę zasługuje kwas DHA – „dobry” tłuszcz z rodziny kwasów tłuszczowych omega-3.

4 min. czytania

View details 12. miesiąc życia dziecka
Artykuł
12. miesiąc życia Dziecka

12. miesiąc życia dziecka

Dwunasty miesiąc życia dziecka bywa dla rodziców czasem podsumowań. Może Ci się wydawać, że jeszcze niedawno wracałaś ze szpitala z nieporadnym maleństwem.

8 min. czytania

View details Ile wiesz na temat snu dziecka?
Artykuł
Sen dzieci – sprawdź swoją wiedzę

Ile wiesz na temat snu dziecka?

Odpowiednia ilość snu jest niezbędna do prawidłowego rozwoju malucha. Sprawdź swoją wiedzę w tym temacie. Zapisz udzielone odpowiedzi i dowiedz się, ile z nich jest poprawnych.

4 min. czytania

View details Zabawki Montessori
Artykuł
Dwoje dzieci bawiących się w otoczeniu materiałów Montessori

Zabawki Montessori

Rozwój dziecka odbywa się przede wszystkim przez zabawę. Wbrew pozorom zapewnienie mu wszystkiego, co najlepsze, nie wymaga wielkich zakupów.

8 min. czytania

View details Badania profilaktyczne u dzieci w 1. roku życia
Artykuł
Badania profilaktyczne u dzieci w 1. roku życia

Badania profilaktyczne u dzieci w 1. roku życia

Już jesteś rodzicem albo właśnie przygotowujesz się do tej ważnej roli? Sprawdź, dlaczego bilans zdrowia dziecka jest bardzo ważny, i z jakiego powodu warto pilnować wyznaczonych wizyt u pediatry.

5 min. czytania

View details Kiedy dziecko siada, raczkuje i chodzi?
Artykuł
Czworo dzieci na różnych etapach rozwoju: pełzanie, raczkowanie, siadanie i chodzenie

Kiedy dziecko siada, raczkuje i chodzi?

Raczkowanie, siadanie i chodzenie to ważne etapy rozwoju. Przeczytaj, kiedy i jak maluszek zdobywa kolejne umiejętności.

7 min. czytania

View details Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka
Artykuł
Jak wyglądają skoki rozwojowe

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

Pierwszy rok życia dziecka to czas, w którym można zaobserwować siedem skoków rozwojowych. Na czym polegają i kiedy się ich spodziewać? Jak zachowuje się maluszek, który przechodzi skok rozwojowy?

7 min. czytania

View details Mikrobiota jelitowa u dzieci – czym jest i jak o nią dbać?
Artykuł
Mama z dzieckiem

Mikrobiota jelitowa u dzieci – czym jest i jak o nią dbać?

Mikrobiota jelitowa (nazywana kiedyś mikroflorą) to bakterie, które zamieszkują przewód pokarmowy człowieka.

5 min. czytania

View details Zdrowe żywienie dziecka w pierwszych 2 latach życia
Artykuł
Uśmiechnięte dziecko

Zdrowe żywienie dziecka w pierwszych 2 latach życia

Zastanawiasz się, ile razy dziennie karmić swoje dziecko? Na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Przygotowaliśmy jednak schemat, który może Ci trochę pomóc.

1 min. czytania

View details Akcesoria i zabawki sportowe dla dzieci
Artykuł
Akcesoria sportowe chłopiec bawiący się z piłką do skakania dla dzieci

Akcesoria i zabawki sportowe dla dzieci

Twoje dziecko jest ruchliwe i uwielbia się bawić nie tylko w domu, ale też na świeżym powietrzu? Przeczytaj nasz artykuł!

6 min. czytania

View details 11. miesiąc życia dziecka
Artykuł
11. miesiąc życia Dziecka

11. miesiąc życia dziecka

Jedenasty miesiąc życia dziecka przebiega pod znakiem ogromnej ruchliwości maluszka. Do działania pchają go ciekawość świata i rosnące poczucie własnej samodzielności.

View details Jak zadbać o prawidłową wagę dziecka?
Artykuł
Jak zadbać o prawidłową wagę dziecka

Jak zadbać o prawidłową wagę dziecka?

Nawyki żywieniowe Twojego dziecka kształtujesz już od pierwszego dnia jego życia.

4 min. czytania