MyFeed Personalized Content
13 - 24 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Mleko w diecie dziecka rocznego i dwulatka

Po pierwszym roku życia rozwój dziecka nie jest już tak dynamiczny jak wcześniej. Twój maluszek rośnie wolniej, jednak wciąż potrzebuje wielu składników odżywczych. Zatem czy roczne dziecko musi pić mleko? Czy ten produkt powinien znaleźć się też w diecie dwulatka? Sprawdź, na co zwracać uwagę, układając menu dla Juniora. W naszym artykule podpowiemy Ci również, ile mleka powinno jeść roczne dziecko i w czym podawać mleko dwulatkowi.

4 min. czytania Marz 29, 2024

Z artykułu dowiesz się:

Dlaczego mleko w diecie roczniaka jest ważne?

Jakie mleko wybrać dla Juniora po 1. i 2. roku życia?

Co zrobić, gdy maluszek nie chce pić mleka?

 

Twoje dziecko już jakiś czas temu skończyło roczek. Nadszedł więc moment wprowadzenia kolejnych zmian w jego menu. Dla rosnącego organizmu produkty mleczne cały czas są źródłem dobrze przyswajalnego wapnia oraz witamin. Stopniowo rozszerzając dietę maluszka, nie można zapominać o tym, by zacząć podawać mu odpowiedni produkt na bazie mleka, dopasowany do potrzeb i wieku Juniora.

Mleko w diecie rocznego dziecka

Wprowadzając do jadłospisu rocznego dziecka nowe produkty, zwróć uwagę na to, aby jego menu było jak najbardziej urozmaicone. A czy roczne dziecko musi pić mleko? Prawdą jest, że mleczne posiłki w dalszym ciągu będą stanowić jeden z filarów jego żywienia. Z myślą o Juniorach stworzyliśmy jednak produkty, które odpowiadają na zapotrzebowanie maluszka w tym wieku lepiej niż mleko krowie.

 

karmienie-dziecka-roczniak-dwulatek

 

Zgodnie z najnowszym schematem żywienia niemowląt niewielka ilość dobrej jakości krowiego mleka może być wprowadzona do diety dziecka jeszcze przed ukończeniem 1. roku życia. Mleko krowie nie powinno być jednak stosowane jako napój mleczny, a jedynie wykorzystywane do przygotowania pokarmów uzupełniających, np. naleśników czy placuszków. Pamiętaj, że nawet po pierwszych urodzinach nie powinno być ono w jadłospisie dziecka głównym produktem mlecznym.

Czy wiesz, że...

Skład mleka krowiego nie jest przystosowany do specyficznych potrzeb niemowląt i dzieci do 3. roku życia. Zawiera ono zbyt dużo białka, którego nadmiar może sprzyjać nadwadze i otyłości. Mleko krowie nie zawiera również odpowiednio wysokiego poziomu żelaza, witaminy C i D oraz kwasów tłuszczowych omega-3.

Jakie mleko dla rocznego dziecka i dwulatka?

Menu Twojego maluszka powinno codziennie dostarczać mu takiej ilości energii, jakiej potrzebuje. Dlatego z myślą o dzieciach po pierwszym i drugim roku życia powstały produkty na bazie mleka, które pomagają zaspokoić potrzeby żywieniowe Juniora na danym etapie jego życia. Chcąc podać maluszkowi posiłek bogaty w składniki mineralne i witaminy, zadbaj, by był on odpowiednio dopasowany do jego wieku:

 

NAN OPTIPRO PLUS HMO

 

Pojemność brzuszka maluszka jest 5 razy mniejsza niż osoby dorosłej. Z tego względu żywność przeznaczona dla niemowląt powinna mieć wysoką wartość odżywczą i zawierać dużą ilość składników pokarmowych w stosunku do dostarczanej energii. Każdego dnia dziecko potrzebuje 3 porcji produktów mlecznych. Mogą to być:

• 2 porcje (po ok. 235 ml) wspomnianego wcześniej produktu na bazie mleka, częściowo także w postaci kaszki mlecznej,
• 1 porcja (1/2 szklanki) produktów mlecznych, takich jak: deserek mleczno-owocowy, jogurt, kefir, maślanka,
• 2 łyżeczki twarożku lub białego sera,
• 1 plasterek lub łyżeczka tartego żółtego sera.

Nie martw się – produkty te nie muszą pojawiać się w jadłospisie codziennie. Jeśli jednego dnia dziecko otrzyma 2 plasterki sera żółtego, a kolejnego 4 łyżeczki twarogu, zalecenia zostaną spełnione. Jeżeli zastanawiasz się, ile mleka powinno pić roczne dziecko lub dwulatek, pomocna będzie tabela karmienia na etykiecie produktu., Kiedy przygotowujesz posiłek mleczny dla swojego Juniora, trzymaj się wyznaczonych proporcji użytej wody i proszku.

Roczniakowi przygotuj porcję mleka np. w plastikowym kubeczku.  A w czym podawać mleko dwulatkowi?Również może to być kubeczek, a jeśli dziecko dobrze opanowało już umiejętność picia z naczyń „dla dorosłych”, możesz zaproponować mu zwykłą szklankę. Pamiętaj jednak, aby nie zostawiać dziecka bez nadzoru, kiedy pije, ponieważ w każdej chwili może się zakrztusić.

 

Dziecko pije mleko

 

Co robić, gdy roczne dziecko nie chce pić mleka, a dwulatek stroni od produktów mlecznych?

Jeśli dziecko nie chce pić mleka, nie zniechęcaj się. Spróbuj je podać maluszkowi w bardziej atrakcyjnej formie. Może to być np. odpowiednio przygotowana kaszka bezmleczna. Jeśli dziecko wciąż nie wykazuje chęci jedzenia mlecznych posiłków, zwróć uwagę na to, w jakich okolicznościach je serwujesz. Zadbaj o to, by kojarzyły mu się z jakimś przyjemnym rytuałem i podawaj je np. przed wspólnym czytaniem ulubionej książeczki.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.