Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
jakosc_i_ilosc_bialka

Jakość i ilość białka

Mleko kobiece jest niesamowite! Czy wiedziałaś, że jego skład zmienia się w zależności od wieku dziecka? 

sobota, 01.10.2016

Skład jakościowy białka w mleku kobiecym zmienia się i dostosowuje się do potrzeb dziecka na każdym etapie jego rozwoju.

Mleko kobiece jest niesamowite! Czy wiedziałaś, że jego skład zmienia się w zależności od wieku dziecka? To dlatego, że potrzeby dziecka zmieniają się na poszczególnych etapach wzrostu i rozwoju. Zasadniczym składnikiem mleka kobiecego, którego ilość podlega istotnym zmianom, jest białko. Na początku życia dziecka, mleko kobiece zawiera duże ilości białka, ponieważ dziecko potrzebuje go do intensywnego w tym okresie wzrostu.  Z czasem ilość białka w kobiecym mleku ulega zmniejszeniu, ponieważ potrzeby dziecka maleją. Innym powodem, dla którego ilość białka w mleku zmienia się, w zależności od wieku jest to, że jego ilość dostosowuje się do ilości mleka, które dziecko spożywa. W pierwszych miesiącach życia  dziecko wypija małe ilości mleka, dlatego w tym okresie ilość białka na 100 ml mleka jest duża. W kolejnych miesiącach życia, dziecko wypija większe ilości  mleka, więc ilość białka przypadająca na 100 ml zmniejsza się.

Dostosowując się do zmniejszającego się tempa wzrostu i związanego z tym obniżeniem zapotrzebowania dziecka na białko, zmniejszająca się w mleku matki ilość białka idealnie dopasowuje się do potrzeb niemowląt.

To właśnie wyjątkowa jakość białka kobiecego mleka czyni go tak wyjątkowym!

Białko składa się z mniejszych elementów zwanych aminokwasami. Każdy aminokwas odgrywa określoną rolę w organizmie dziecka, a każdego z nich organizm dziecka potrzebuje w ściśle określonych ilościach. Połączenie tych aminokwasów w odpowiednich ilościach warunkuje jakość białka. Co ważne, skład jakościowy białka mleka matki jest zupełnie inny od składu jakościowego białka mleka krowiego.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.