MyFeed Personalized Content
7 - 8 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Żywienie niemowląt i dzieci – najważniejsze informacje o czytaniu etykiet

0
0 opinie

Przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka najlepszym pokarmem jest mleko mamy i wszystkie trudności związane z układaniem menu Was nie dotyczą. Potem zaczynają się małe schodki – na szczęście głównie w teorii. W końcu rozszerzanie diety nie jest aż tak trudne, wystarczy robić to z głową i stosować się do kilku zasad. Aby ułatwić Wam ten proces sprawdźcie, czym kierować się podczas wybierania żywności dla niemowląt i starszych dzieci.

5min. czytania Sty 15, 2024

Co ważne – nie chodzi tylko o to, żeby wybierać produkty najwyższej jakości i jedynie ze sprawdzonych źródeł. Ważne jest też, żebyście nauczyli się czytać etykiety produktów – one powiedzą Wam bardzo dużo na temat składu dań Waszego maluszka.

Żywienie dzieci – dlaczego warto rozszerzyć dietę?

Szósty miesiąc życia jest pewną granicą w żywieniu Twojego maluszka. Mleko mamy wciąż jest podstawą żywienia, ale jednocześnie karmienie naturalne przestaje dostarczać wystarczającą ilość energii, białka, żelaza, cynku oraz niektórych witamin. Skarb dzielnie rośnie, a wraz z nim – jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze!

Rozszerzanie diety to w dużej części budowanie nawyków żywieniowych Waszej pociechy. Dzięki poznawaniu nowych smaków dziecko może nauczyć się jeść zdrowo i różnorodnie, a to zaprocentuje w przyszłości. Pamiętajcie jednak, żeby zabawę z nowym menu zaczynać metodą małych kroków: 2–3 łyżki nieznanego dotąd smakołyku wystarczą.

Czy wiesz, że...

Rozszerzanie diety niemowlaka warto rozpocząć nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia, ale nie później niż w 26. tygodnia życia dziecka.

Żywienie niemowląt – czym kierować się podczas układania menu dla dzieci?

Czym kierować się przy wyborze żywności dla dzieci? Jak odróżnić żywność dla niemowląt od żywności dla dorosłych? Pewnie nie raz zadawaliście już sobie to pytanie. Odpowiedź jest prosta: czytajcie etykiety! Oznaczenia na opakowaniach z żywnością dla niemowląt nie są przypadkowe. Informacje podawane na etykietach są ściśle regulowane przez prawo (Rozporządzenie w sprawie znakowania środków spożywczych).

Jako rodzice na pewno zdajecie sobie sprawę, że umiejętność czytania etykiet jest niezwykle istotna w dokonywaniu właściwych wyborów żywieniowych. Dzięki temu jesteście w stanie świadomie wybrać produkt najlepszy dla zachowania zdrowej i prawidłowo zbilansowanej diety dziecka.

Słoiczki i gotowe dania dla niemowląt i małych dzieci to tzw. żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci. Produkuje się ją konkretnie z myślą o maluchach do 3. roku życia. Warto więc umieć wybrać słoiczek odpowiedni dla Waszego synka lub Waszej córki.

 

Żywienie niemowląt i dzieci – najważniejsze informacje o czytaniu etykiet

 

Jedzenie dla dzieci. Dlaczego czytamy etykiety?

Już wiecie, że od 6. miesiąca życia warto rozszerzać dietę i możecie to robić m.in. z pomocą gotowych dań dla dzieci. Teraz przyszła pora, żeby dowiedzieć się, jak wybrać konkretny słoiczek. Z pewnością pomoże w tym wspomniana już etykieta produktu. Wystarczy prawidłowo odczytać zawarte tam informacje. Myślicie, że to trudne? Nic bardziej mylnego!

Żywność dla dzieci bardzo łatwo odróżnić od innych produktów znajdujących się na sklepowej półce. Na etykiecie produktu musi znaleźć się wskazanie wieku, od którego danie można podawać małemu dziecku, np. po 6. miesiącu życia. Przeważnie wystarczy jeden rzut oka, aby wszystko stało się jasne dla rodzica!

 

Żywienie niemowląt i dzieci – najważniejsze informacje o czytaniu etykiet



Dla nas – podobnie jak dla wszystkich rodziców – bardzo ważne jest, żeby podawać maluszkowi pełnowartościowy posiłek. Właśnie dlatego etykiety naszych produktów zawierają wszystkie wymagane oznaczenia, przedstawione w zrozumiały sposób.

Etykiety pod lupą: produkty przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci

Etykiety produktów powinny być użyteczne i czytelne. Właśnie dlatego etykiety naszych produktów od razu informują o 2 podstawowych rzeczach. W widocznym miejscu są bowiem umieszczone informacje o tym, że:

  • jest to żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci (1),
  • produkt jest przeznaczony dla dzieci w konkretnym wieku (2).

Jeśli opakowanie nie ma wyróżnionej informacji, dotyczącej wieku malucha, oznacza to, że nie jest to żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci. Czyli żywność jest wyprodukowana dla starszego dziecka lub dorosłego, a nie dla niemowlęcia czy dziecka poniżej 3. r.ż.

 

Etykieta Gerber owsianka



Dodatkowo na etykiecie znajdziesz takie informacje jak:

  • Sposób przygotowania (3) – widnieje na wszystkich opakowaniach dla niemowląt. Szukajcie ich zarówno na opakowaniach produktów, które nie nadają się do bezpośredniego spożycia, np. kaszki czy kleiki (bo wymagają np. rozmieszania z wodą), jak i na etykietach gotowych dań w słoiczkach czy sokach (które np. należy lekko podgrzać lub przelać do kubeczka).

Jeśli chcesz mieć pewność, że serwujesz dziecku odpowiednio przygotowany posiłek, dokładnie przestrzegaj instrukcji właściwego przygotowania. Pamiętaj też, żeby wyrzucić niezjedzone resztki posiłku, które miały kontakt ze śliną malucha (np. poprzez łyżeczkę użytą do karmienia).

  • Tabela wartości odżywczych (4) – znajdziesz w niej m.in. informacje o wartości energetycznej produktu, zawartości białka, węglowodanów i tłuszczu. Wartości te są podane dla 100 g lub 100 ml produktu.
  • Warunki przechowywania (5) – produkt należy przechowywać w warunkach, które podaje nam producent. Niewłaściwe przechowywany produkt może ulec zmianom, np. mikrobiologicznym, które uniemożliwiają jego spożycie.
  • Informacja o alergenach (6) – alergeny to składniki żywności, które mogą wywoływać alergię lub nietolerancję pokarmową. Muszą więc być wyróżnione spośród innych składników w wykazie, np. za pomocą pogrubionej bądź podkreślonej czcionki.
  • Składniki produktu (7) – lista składników jest podawana w kolejności od składnika, który występuje w produkcie w największej ilości, do składnika, którego w danym produkcie jest najmniej.
  • Masa netto (8) – masa produktu bez opakowania.
  • Inne uwagi (9) – nie są to informacje obowiązkowe, np. Nie używać, jeśli wieczko się ugina. Przy pierwszym otwarciu wieczko musi „kliknąć”. Niektóre produkty zawierają oznaczenie „Produkt bezglutenowy” – jest to gwarancją tego, że produkt jest wolny od glutenu bądź mają ikonkę potwierdzającą obecność w składzie np. glutenowych zbóż.


UWAGA: Na wieczku słoika można znaleźć termin przydatności do spożycia lub datę minimalnej trwałości (tj. „Najlepiej spożyć przed” lub „Najlepiej spożyć przed końcem”) – jest to jedna z pierwszych informacji, na którą należy zwrócić uwagę, kupując produkt.

 

 

Strefa eksperta
Masz pytanie?

Napisz do ekspertów Nestlé Baby&me!

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    0
  • 4 star
    0
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.