Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Dlaczego gotowe dania ze słoiczków są najlepsze dla niemowląt?

Żywność dla dzieci i niemowląt

Podawanie zdrowego jedzenia dla dzieci i niemowląt jest niezwykle ważne. Warto wiedzieć czym się kierować wybierając żywność dla niemowląt i starszych dzieci.

piątek, 04.11.2016

Dlaczego gotowe dania ze słoiczków są najlepsze dla niemowląt?

Żywność dla niemowląt i dzieci – normy, wymagania, etykiety

 

Czym kierować się przy wyborze żywności dla dzieci? Jak odróżnić żywność dla niemowląt od żywności dla dorosłych? Jedną z najważniejszych zasad jest czytanie etykiet. Jako rodzic na pewno zdajesz sobie sprawę, że umiejętność czytania etykiet jest niezwykle istotna w dokonywaniu właściwych wyborów żywieniowych. Dzięki tej wiedzy konsumenci są w stanie świadomie wybrać najlepszy dla zachowania zdrowej i prawidłowo zbilansowanej diety produkt. Produkty dla niemowląt i małych dzieci należą do żywności specjalnego przeznaczenia żywieniowego, czyli wyprodukowanych z myślą o maluchach do 3-go roku życia. Prawidłowe czytanie etykiet jest kluczowe w wyborze odpowiedniego produktu dla dziecka. Oznaczenia na opakowaniach z żywnością dla niemowląt nie są przypadkowe. Informacje, które producent podaje na etykietach, są ściśle regulowane przez prawo (Rozporządzenie w sprawie znakowania środków spożywczych).

 

Jak czytać etykiety?

 

Etykieta jest wizytówką produktu. Zastanawiasz się, jak prawidłowo ją czytać? Żywność przeznaczoną dla najmłodszych w bardzo prosty sposób można odróżnić od innych produktów na sklepowej półce, gdyż na etykiecie musi się znaleźć wskazanie wieku, od którego ten produkt można podawać małemu dziecku, np. po 6. miesiącu życia.
Produkty Gerber to słoiczki z żywnością przeznaczoną dla niemowląt i małych dzieci. Zawierają wszystkie wymagane oznaczenia, przedstawione w sposób, który jest zrozumiały dla konsumenta. Etykiety nie mają być jedynie niezrozumiałym zbiorem liczb i znaków, ale cieszącym oko użytecznym źródłem informacji, ułatwiającym świadomy wybór produktów, w taki sposób, aby był zdrowy i jak najlepiej spełniał potrzeby żywieniowe dziecka.

>

Etykiety pod lupą: produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego

 

Gdzie szukać produktów żywnościowych dla niemowląt? Zdrową żywność dla niemowląt w bardzo prosty sposób można odróżnić od innych produktów na sklepowej półce, gdyż na etykiecie musi się znaleźć informacja o tym, że jest to produkt specjalnego przeznaczenia żywieniowego (1) oraz wskazanie wieku (2), od którego ten produkt można podawać małemu dziecku, np. po 6. m.ż. Jeśli opakowanie nie ma wyróżnionej informacji, dotyczącej wieku malucha, oznacza to, że nie jest to środek specjalnego przeznaczenia żywieniowego – czyli, że jest to żywność przeznaczona dla starszego dziecka lub dorosłego, a nie dla niemowlęcia, czy dziecka poniżej 3. r.ż.

etykieta-gerber

 

Etykieta wizytówką produktu - jakie są istotne elementy etykiety produktów specjalnego przeznaczenia żywieniowego?

 

Poza wiekiem, na etykiecie znajdziesz takie informacje jak:


•    Sposób przygotowania (3) – widnieje na wszystkich opakowaniach dla niemowląt,  zarówno na tych, które nie nadają się do bezpośredniego spożycia np. kaszki czy kleiki (bo wymagają np. rozmieszania z wodą), jak i na etykietach gotowych dań w słoiczkach czy sokach (które np. należy lekko podgrzać lub przelać do kubeczka). Aby mieć pewność, że serwujemy dziecku odpowiednio przygotowany posiłek, należy dokładnie przestrzegać instrukcji właściwego przygotowania. Pamiętaj też, że niezjedzonych resztek posiłku, które miały kontakt ze śliną malucha (np.: poprzez łyżeczkę użytą do karmienia) nie należy podawać dziecku ponownie. 
•    Tabela wartości odżywczej (4) – znajdziemy w niej m.in. informacje o wartości energetycznej produktu, zawartości białka, węglowodanów i tłuszczu. Wartości te podane są dla 100 g lub 100 ml produktu. 
•    Warunki przechowywania (5) – produkty należy przechowywać w warunkach, które podaje nam producent. Sprawdźmy, ile czasu po otwarciu możemy go stosować. Niewłaściwe przechowywany produkt może ulec zmianom np. mikrobiologicznym, które uniemożliwiają jego spożycie. 
•    Informacja o alergenach (6) – alergeny to składniki żywności, które mogą wywoływać alergię lub reakcje nietolerancji. Spośród innych składników w wykazie muszą być one wyróżnione np. za pomocą pogrubionej, bądź podkreślonej czcionki.
•    Składniki produktu (7) – lista składników podawana jest w kolejności od składnika, który występuje w produkcie w największej ilości, do składnika, którego w danym produkcie jest najmniej.
•    Masa netto (8) – masa produktu bez opakowania.
•    Inne uwagi (9) – nie są to informacje obowiązkowe, np. „Nie używać, jeśli wieczko się ugina. Przy pierwszym otwarciu wieczko musi kliknąć”.

UWAGA: Niektóre z produktów zawierają oznaczenie „Produkt bezglutenowy” – jest to gwarancja tego, że produkt jest wolny od glutenu. Dodatkowo, na wieczku słoika można znaleźć termin przydatności do spożycia „należy spożyć do” lub data minimalnej trwałości „Najlepiej spożyć przed” lub „Najlepiej spożyć przed końcem” – jest to jedna z pierwszych informacji, na którą należy zwrócić uwagę, kupując produkt.

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.