Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
pozytywny wynik testu ciążowego

Testy ciążowe - wiarygodność wyniku

Apteczne testy ciążowe to prosty i szybki sposób na sprawdzenie, czy doszło do zapłodnienia. Sprawdź, czy są one wiarygodne i kiedy je należy wykonać.

poniedziałek, 22.01.2018

Kiedy należy wykonać test ciążowy?

Test wykrywa obecność w moczu hormonu hCG, pojawiającego się wyłącznie wtedy, gdy kobieta jest w ciąży, od ok. 7. dnia po zapłodnieniu. Robienie testu tuż po współżyciu nie ma sensu, bo i tak niczego nie wykaże. Test należy wykonać rano, po przebudzeniu, ponieważ wtedy stężenie hormonu hCG w moczu jest największe. Odradza się wykonywanie testu przed dniem planowanej miesiączki.

Jak należy wykonać test?

Sposób wykonania testu moczu, dostępnego w każdej aptece bez recepty, jest bardzo prosty. Przed wykonaniem takiego testu należy zapoznać się ze wskazówkami zawartymi w instrukcji dołączonej do opakowania. 
W sprzedaży są dostępne dwa rodzaje testów:

  • strumieniowy (przez kilka sekund trzeba przytrzymać końcówkę absorbującą testera w strumieniu oddawanego moczu)
  • płytkowy (pipetką nanosisz kroplę moczu w oznaczone na płytce miejsce)

Pozytywny test ciążowy

Po wykonaniu testu trzeba odczekać kilka minut, żeby poznać wynik. Jeżeli jesteś w ciąży, na testerze pojawi się zabarwienie, dwie kreski, uśmiechnięta buźka lub znak „+” (sprawdź w instrukcji użytkowania). 

Czy testy ciążowe z moczu są wiarygodne?

Uznaje się, że testy moczu są wiarygodne w 99%, oczywiście pod warunkiem, że są prawidłowo wykonane. Czasami zdarza się, że test wskazuje wynik negatywny, mimo wyraźnych objawów ciążowych. Koniecznie powtórz test za dwa lub trzy dni. Fałszywe wyniki pozytywne zdarzają się znacznie rzadziej niż fałszywe negatywne. W razie wątpliwości lub niepokojących objawów, skonsultuj się z lekarzem. 

Test ciążowy: test krwi

Twój test ciążowy jest pozytywny? Gratulacje! Teraz możesz umówić się na wizytę u ginekologa i potwierdzić wynik testu za pomocą odpowiedniego badania krwi. Test krwi wykonywany w laboratorium medycznym jest niezbędny, by potwierdzić ciążę i daje 100% pewności, gdyż pozwala precyzyjnie zbadać stężenie hormonu hCG w Twoim organizmie. Pobranie krwi możesz wykonać w swojej przychodni na podstawie skierowania lekarskiego albo odpłatnie na własne żądanie. Wyniki badania krwi są zazwyczaj dostępne w ciągu 24 godzin. 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

  • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
  • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
  • weź udział w konkursach i wygrywaj
  • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.