MyFeed Personalized Content
5 - 6 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

6. miesiąc życia dziecka

Dziecko w 6. miesiącu życia może Cię zadziwić tym, jak coraz sprawniej się przemieszcza. Bardzo szybko postępuje też jego rozwój psychiczny. Maluszek zaczyna już więcej pamiętać jego pamięć może sięgać aż 2 tygodnie wstecz!

6min. czytania Lut 6, 2024

Można powiedzieć, że dzień 6-miesięcznego dziecka jest wypełniony aktywnością. W tym wieku maluszek zazwyczaj już pełza, stara się także przyjąć taką postawę ciała, która umożliwiłaby mu raczkowanie. Próby te jednak zwykle nie są jeszcze zakończone sukcesem. Dziecko w tym wieku zazwyczaj jeszcze samo nie siada – i nie należy go do tego ponaglać. Możesz jednak usadowić maluszka w pozycji półleżącej u siebie na kolanach – oczywiście otoczonego Twoimi ramionami, aby zapewnić mu pełne bezpieczeństwo.

baby little steps 6 month

Rozwój fizyczny
baby little steps 6 month

W 6. miesiącu życia maluszka dostrzeżesz, że coraz lepiej idzie mu nauka przemieszczania się i samodzielnej zmiany pozycji. Ułożone na brzuszku, dziecko próbuje podnieść się do siedzenia, ale zwykle jeszcze mu się to nie udaje. Zupełnie się tym jednak nie przejmuj – najwidoczniej potrzebuje na to troszkę więcej czasu! W pozycji na brzuszku półroczne dziecko zwykle dalej interesuje się swoimi stópkami. Łapie za nie, przyciąga je do buzi – stymulując je do rozwoju. Chętnie też sięga do interesujących go zabawek, potrafi również zatrzymać wzrok w jednym punkcie na dłuższą chwilę.

Pod koniec 6. miesiąca dziecko zazwyczaj:

 step1przybliża brodę do klatki piersiowej, gdy lekarz pediatra podciąga je za rączki do siedzenia w ramach tzw. próby trakcyjnej

 step2chwyta przedmioty całą dłonią z wyprostowanym kciukiem i swobodnie przekłada rzeczy z rączki do rączki

 step3w ułożeniu na brzuszku opiera się na wyprostowanych rączkach i kolanach, unosząc tułów – to kolejny etap przygotowań do raczkowania

 step4umie sięgać na wszystkie strony – po przedmiot, który znajduje się obok maluszka, przed nim lub nad nim

 step5coraz szybciej pełza, choć jego ruchy są jeszcze mało skoordynowane i nie ma wyczucia odległości, przez co może wpadać na ewentualne przeszkody

Rozwój psychiczny

baby lying and play with toys

Nie zdziw się, jeśli półroczne dziecko zacznie się rozglądać np. za zabawką, która zwykle leżała w konkretnym miejscu, a teraz zniknęła. Twój maluszek może bowiem już pamiętać rzeczy czy zdarzenia z ostatnich 2 tygodni. Na tym etapie zwykle też zaczyna żywo interesować się innymi niemowlętami. Coraz bardziej ćwiczy swoją mowę. Wypowiada długie ciągi sylab, wyraźnie też próbuje Ci „odpowiadać”, gdy coś do niego mówisz. A kiedy maluszek jest sam, chętnie zaczyna rozmawiać z samym sobą.

Pod koniec 6. miesiąca dziecko zazwyczaj:

 step1wypowiada ciągi sylab, takich jak „ba”, „ga”, „da”, „ma”, „pa”, „ła” – to już przejście do etapu gaworzenia

 step2rozpoznaje humor otaczających go osób, rozróżnia płci i wie, kto do niego coś mówi

 step3wie, że przedmioty mogą zniknąć – i że należy wtedy spróbować je odnaleźć!

 step4przywiązuje się do ukochanych zabawek, mogą one nawet stanowić dla niego ukojenie, gdy maluszek płacze

 step5uczy się związków przyczynowo-skutkowych – może już np. przewidzieć, jak się potoczy często powtarzana zabawa

Żywienie

Podstawę diety maluszka w 6. miesiącu życia stanowi dalej mleko mamy. Jego jadłospis jest już jednak stopniowo rozszerzany. Dziecko dalej poznaje smaki warzyw i owoców, jednak w jego menu często obecne są też produkty zbożowe. Nowe składniki diety wciąż wprowadzaj ostrożnie – po łyżeczce, systematycznie przez kilka dni. Jednocześnie uważnie obserwuj reakcje maluszka. Jeśli nie pojawiają się u niego żadne dolegliwości żołądkowe, możesz stopniowo zwiększać ilość danego produktu w diecie. Pamiętaj też, żeby zadbać o odpowiednią pozycję dziecka przy karmieniu. Ponieważ maluszek jeszcze sam nie siedzi, możesz go posadzić u siebie na kolanach.

Szczepienia i badania

W 5. lub 6. miesiącu życia dziecka (po 6–8 tygodniach od poprzedniego szczepienia) zaleca się wykonanie następujących szczepień ochronnych:

  • przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi (tzw. DTP) – trzecia dawka
  • przeciw bakterii Haemophilus influenzae typu B (tzw. Hib) – trzecia dawka
  • przeciw polio, czyli chorobie Heinego – Medina (tzw. IPV) – druga dawka

W 6. miesiącu powinno się wykonać badanie USG stawu biodrowego dziecka, aby sprawdzić, czy prawidłowo się rozwija. W tym celu powinniście umówić się na konsultację u lekarza ortopedy.

Wspieranie rozwoju dziecka - 6. miesiąc

Pamiętaj, żeby nie wymuszać na dziecku osiągania kolejnych etapów rozwoju ruchowego. Nie sadzaj maluszka, podpierając go z boków np. poduszkami. Zasada jest tu prosta: jeśli niemowlę jest już gotowe do siedzenia – to usiądzie samo! Na razie jednak możesz wspierać jego rozwój poprzez jak najczęstsze układanie dziecka na brzuszku na podłodze. Maluszek wówczas sam ćwiczy swoje coraz silniejsze dzięki temu mięśnie i pobudza je do dalszego rozwoju. Nie obawiaj się, że przy próbach podniesienia się czasem straci równowagę i osunie się z powrotem na podłogę. Z pewnością za chwilę ponownie podejmie to wyzwanie!

Gdy maluszek powoli przechodzi do etapu gaworzenia, wydaje jeszcze przypadkowe dźwięki, ale są one już wyraźnie do Ciebie skierowane. Zadawaj mu więc często pytania, nawiązuj z nim pierwsze „rozmowy”. Spróbuj mu pokazywać, co oznaczają najprostsze zestawienia sylab, takie jak „ma-ma”, „ba-ba” czy „pa-pa”. Staraj się też często bawić w powtarzalne zabawy, takie jak „A kuku!” lub „Idzie raczek nieboraczek”. Pozwól również maluszkowi trenować odnajdywanie przedmiotów, które nagle zniknęły. Ukryj zabawkę np. pod kocykiem dziecka, a potem zachęć je do poszukiwań.

Warto wiedzieć!

Zaczęłaś rozszerzać dietę maluszka, ale niepokoisz się, dlaczego jego kupki zmieniły konsystencję i zapach? Spokojnie – to naturalna reakcja przewodu pokarmowego, który musi się dostosować do nowych rodzajów pożywienia. Początkowo w kupce możesz dostrzegać spore ilości niestrawionych resztek pokarmu, ale sytuacja pod tym względem stopniowo się unormuje. Kupka Twojego maluszka wyraźnie zmienia też zapach. Równocześnie powoli stabilizuje się częstość wypróżnień dziecka. Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia: w normie pozostaje zarówno kilka kupek dziennie, jak i jedna raz na parę dni. Zwracaj tylko uwagę na to, czy nie przybiera ona kształtu małych „bobków” i czy wypróżnianie nie jest dla maluszka bolesne. Może to bowiem być znak, że ma on zaparcie. Jeśli tak się zdarzy, należy dobrze poić dziecko, aby odpowiednio je nawodnić, oraz przez kilka dni unikać produktów zapierających, takich jak ryż czy banany.

question mark  Pytania i odpowiedzi

1. Co może jeść 6-miesięczne dziecko?
Maluszek w 6. miesiącu według zaleceń ekspertów ds. żywienia dzieci powinien być karmiony mlekiem mamy. W tym czasie jego dieta powinna być już stopniowo rozszerzana. W menu szkraba powinny pojawiać się pierwsze produkty stałe w postaci warzyw i owoców, mięska czy ryb. Niemowlę może też jeść kaszki zbożowe.

2. Co potrafi 6-miesięczne dziecko?
Dziecko, które ma 6 miesięcy, ćwiczy przemieszczanie się, by niedługo mogło zacząć raczkować. Najczęściej pełza wokół własnej osi, próbując sięgnąć po zabawkę. Niemowlę chwyta przedmioty całą dłonią, jest zainteresowane swoimi stópkami, a w leżeniu na brzuszku przybiera tzw. pozycję foki – ma wyprostowane rączki i uniesiony tułów. Dziecko zaczyna już wypowiadać ciągi pierwszych sylab.

3. Ile powinno ważyć 6-miesięczne dziecko?
Zazwyczaj maluszki w 6. miesiącu życia ważą około 6,3 kg – 10 kg. Szkrab powinien przybierać na wadze średnio 150 – 200 g na tydzień. 

4. Ile śpi 6-miesięczne dziecko?
To, ile śpi 6-miesięczne niemowlę, jest indywidualną kwestią. Zazwyczaj dzieci w tym wieku przesypiają około 12 – 15 godzin w ciągu doby, wliczając w to krótkie drzemki w ciągu dnia. 

5. Ile powinno jeść 6-miesięczne dziecko?
Dziecko w tym wieku powinno spożywać 4 posiłki mleczne po około 180 ml. Oprócz tego dietę dziecka powinny już wzbogacać pokarmy stałe. Może to być np. zupka jarzynowa z mięskiem lub rybą oraz przecier owocowy w ramach deserku. 

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.