banner gereber learning flavors

Nauka smaków

Nauka smaków
W jak Warzywa
Lekcja 1: W jak Warzywa

Warzywa są pierwszą grupą produktów, o które należy rozszerzać dietę dziecka. Powinny pojawiać się one w jadłospisie malucha codziennie, a formę ich podaży należy dostosować do wieku – od gładkich przecierów na początku, poprzez większe cząstki aż do samodzielnego gryzienia.

O jak Owoce
Lekcja 2: O jak Owoce

Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt owoce można wprowadzić do diety dzieci po 4. miesiącu jego życia. Co ważne - owoce należy wprowadzić dopiero po około 2. tygodniach od podania pierwszego posiłku warzywnego, kontynuując podawanie warzyw.

Z jak zboża
Lekcja 3: Z jak Zboża

Przygodę dziecka ze smakiem zbóż należy zainicjować nie wcześniej niż po skończeniu przez niego 4.m.ż. i nie później niż przed ukończeniem 6.m.ż. Rozpocząć należy od zbóż bezglutenowych w postaci bezglutenowego kleiku dla niemowląt, stopniowo wprowadzając zboża glutenowe.

M jak mięso
Lekcja 4: M jak Mięso

Zgodnie z najnowszym schematem żywienia niemowląt mięso można wprowadzić do jadłospisu dziecka już w 5. miesiącu jego życia. W trosce o jak największe urozmaicenie diety malucha należy dążyć do tego, by dziecko poznało smak różnych gatunków mięsa, a obiadek z jego udziałem pojawiał się 5 razy w tygodniu.

R jak Ryby
Lekcja 5: R jak Ryby

Rozwijanie akceptacji smaku ryby w dzieciństwie jest trudniejsze w porównaniu z rozwijaniem akceptacji smaków np. owoców. Nie należy się zbyt szybko zniechęcać i, w razie potrzeby, ponawiać próby. Wielkokrotne podawanie ryb sprzyja rozwojowi tolerancji ich smaku. Jeśli dziecko polubi smak ryby w dzieciństwie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będzie jego miłośnikiem w przyszłości.

M jak Produkty Mleczne
Lekcja 6: M jak Produkty Mleczne

Mleko krowie nie powinno być stosowane jako główny produkt mleczny przed 12 m.ż. Może ono prowadzić do nadmiernego obciążenia ustroju białkiem i produktami jego przemiany oraz może sprzyjać alergizacji.
Dopuszczalne jest natomiast podawanie dziecku, które ukończyło 6 m.ż. przetworów mlecznych (tj. jogurt, ser twarogowy, kefir).

Dziecko chętnie jedzące obiad
7 - 8 miesięcy

Jak sobie radzić z jadkiem i niejadkiem?

Być może zastanawiasz się, jak powinnaś dbać o żywienie maluszka. Dzieci jednak nie są takie same – bywają te wiecznie głodne i małe niejadki.

Search icon

Nie znalazłaś/eś potrzebnych informacji?

Wypróbuj naszą wyszukiwarkę