MyFeed Personalized Content
9 - 12 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

12. miesiąc życia dziecka

5
5/5 5 opinie

Dwunasty miesiąc życia dziecka bywa dla rodziców czasem podsumowań. Może Ci się wydawać, że jeszcze niedawno wracałaś ze szpitala z nieporadnym maleństwem. Tymczasem od tego momentu Twoje dziecko przebyło niesamowitą podróż, w czasie której nauczyło się tak wiele, że aż trudno Ci w to uwierzyć!

8min. czytania Lut 6, 2024

W 12. miesiącu dziecko jest już zwykle gotowe do postawienia samodzielnych kroków, ale może jeszcze zbierać się na odwagę, aby tego dokonać. Dlatego gdy samo stanie, chętnie poda Ci rączkę i w ten sposób będzie chciało „pospacerować”. Później spróbuje zacząć chodzić samo. Pierwsze próby zazwyczaj opierają się na postawieniu tylko kilku kroczków, ale z pewnością maluszek będzie intensywnie ćwiczył tę wymarzoną umiejętność i opanowywał ją w coraz szerszym zakresie! 

baby little steps 12 month

Rozwój fizyczny

baby little steps 12 month

Twój maluszek w 12. miesiącu życia na pewno intensywnie się przemieszcza. Może to robić, wykorzystując raczkowanie, chodzenie przy meblach czy nawet stawiając pierwsze samodzielne kroki. Na tym etapie stopy i bioderka są już zwykle dostatecznie rozwinięte, aby udźwignąć ciało maluszka. Jeżeli jednak Twoje dziecko jeszcze nie podejmuje prób samodzielnego chodzenia, to nie martw się. Wiele zależy od temperamentu maluszka i jego gotowości psychicznej do tego ważnego kroku. Nie porównuj swego dziecka z jego rówieśnikami i nie próbuj przyspieszać jego rozwoju. Niech trenuje te umiejętności, które ma już opanowane – a na samodzielne chodzenie przyjdzie jeszcze czas.

Pod koniec 12. miesiąca dziecko zazwyczaj:

 step1próbuje stawiać pierwsze samodzielne kroki, nie używając przy tym żadnego podparcia

 step2ciągnie za sobą zabawkę na sznurku, lula lalkę, „jeździ” samochodzikiem po podłodze

 step3potrafi wkładać jedne rzeczy w drugie i wyciągać je nawet z np. małego pudełka

 step4współpracuje przy myciu, ubieraniu i innych tego typu zabiegach – np. wkłada samo rękę w rękawek

 step5pokazuje paluszkiem wszystko, na co chce zwrócić Twoją uwagę, szczególnie jeśli nie potrafi tego wyrazić słowami czy dźwiękami

 step6potrafi z Tobą chodzić prowadzone za rączkę

Rozwój psychiczny

baby playing with cubes

Niemowlę w 12. miesiącu życia powoli buduje własną tożsamość i świadomość siebie jako odrębnej jednostki. Jeszcze śmielej niż w poprzednim miesiącu życia wyraża własne zdanie i okazuje zarówno radość, jak i niezadowolenie. W tym wieku zazwyczaj potrafi już powiedzieć „nie!” – i chętnie korzysta z możliwości zgłoszenia sprzeciwu. Twoje dziecko prawdopodobnie żywo interesuje się już innymi maluszkami – spotykanymi na spacerach, spotkaniach rodzinnych czy placu zabaw. Dopiero uczy się jednak z nimi współpracować i np. dzielić się zabawkami. Nie rozumie jeszcze, że dany przedmiot należy do kogoś innego. Dlatego Twój maluszek w tym wieku może np. w piaskownicy zabierać zabawkę innemu dziecku i nie chcieć jej oddać. Pamiętaj, że jest to naturalny etap jego rozwoju. Spokojnie więc tłumacz, że dana rzecz jest własnością koleżanki czy kolegi, i staraj się załagodzić takie małe „spięcia”. Jeśli spróbujesz odwrócić uwagę maluszka i zainteresować go czym innym niż upragniona zabawka, najpewniej szybko o niej zapomni.

Pod koniec 12. miesiąca dziecko zazwyczaj:

 step1śmiało demonstruje swoje umiejętności, a gdy zyska aplauz „widowni” – powtarza je niemal bez końca

 step1interesuje się kształtami, kolorami – porównuje je ze sobą, wykorzystuje w zabawie, np. klockami czy pierwszymi, najprostszymi puzzlami

 step1wpada w złość, gdy czegoś nie może zrobić lub gdy coś mu się nie udaje – okazuje to, np. rzucając zabawkami

 step1zna coraz więcej słów, naśladuje też dźwięki otoczenia – odgłosy wydawane przez zwierzątka, samochody, zegary itp.

 step1rozpoznaje swoje odbicie w lustrze, ubranka czy zabawki – powoli buduje własną tożsamość

Żywienie

Gdy Twój maluszek jest w 12. miesiącu życia, produkty mleczne wciąż są ważnym elementem jego jadłospisu. Zwykle podstawę stanowi odpowiednio dopasowane mleko następne. Zwróć uwagę na obecność w nim ważnych dla rozwoju dziecka składników – żelaza, wapnia i witaminy D. Inne produkty mleczne, które powinny się znaleźć w jadłospisie, to np. kaszki czy deserki. Pamiętaj, że mimo iż Twój maluszek jest tuż przed 1. urodzinami, mleko krowie nadal nie powinno być głównym napojem mlecznym w jego diecie. Nie należy też serwować mu produktów mlecznych przeznaczonych dla starszych dzieci i dorosłych. Zamiast tego wybieraj te z ikonką wieku podawania, czyli informacją, dla dziecka w jakim wieku są przeznaczone.

Pamiętaj też o tym, aby w diecie rocznego dziecka nie zabrakło warzyw i owoców. Posiłki powinny być urozmaicone i właściwie zbilansowane – dzięki temu Twoje dziecko nie tylko otrzyma wszystkie niezbędne składniki odżywcze, lecz także będzie miało możliwość poznania różnorodnych smaków. Pomoże Ci to ukształtować u maluszka prawidłowe nawyki żywieniowe – a to z pewnością zaprocentuje w przyszłości!

W tym wieku, mimo iż dziecko jest tak ruchliwe, możesz zaobserwować, że nie ma takiego apetytu jak wcześniej. Wiąże się to z faktem, że na tym etapie rozwoju maluszki zazwyczaj nie rosną już tak szybko jak w poprzednich miesiącach. Poza tym wykazują tyle zainteresowania całym światem, iż może być im szkoda czasu na jedzenie! Postaraj się więc, żeby posiłek był dla dziecka ważnym wydarzeniem. Jeśli dotychczas Twój maluszek jadł w krzesełku do karmienia, możesz już śmiało przygotować mu miejsce przy wspólnym stole. Postaraj się, aby posiłki stały się okazją do spędzenia czasu w rodzinnym gronie.

Badania

Pod koniec 12. miesiąca życia maluszka – jeśli jest on zdrowy – możesz już się zapisać na tzw. bilans zdrowia rocznego dziecka. Wizytę taką dobrze jest odbyć w okolicach jego 1. urodzin. W ramach bilansu lekarz pediatra sprawdzi, czy dziecko odpowiednio rośnie i się rozwija. Oceni, jakie opanowało już umiejętności – w zakresie przemieszczania się, chwytania przedmiotów i manipulowania nimi. Jest to szansa na rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości i szybkiego skorygowania ich. Wypyta Cię też o sposób żywienia maluszka i przebyte choroby. Na tej wizycie skonsultuj z lekarzem wszystkie kwestie, które budzą w Tobie wątpliwości.

Wspieranie rozwoju rocznego dziecka

Twoje dziecko chwyta krawędź mebla, podciąga się przy nim na nogi i zaczyna wykonywać drobne kroczki? Jeśli tak, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś chodziła z nim za rączkę! Dzieci w tym wieku zazwyczaj to uwielbiają – nie tylko bowiem ćwiczą nową sprawność, lecz także czują się bezpiecznie w pobliżu mamy. W miarę jak maluszek będzie zyskiwał pewność siebie, uścisk jego dłoni z czasem będzie stawał się słabszy – aż w końcu sam ruszy naprzód! Staraj się też wspierać rozwój paluszków dziecka. Rysujcie, układajcie klocki, bawcie się sorterem (to specjalna zabawka edukacyjna, która uczy dziecko dopasowywać różne kształty do odpowiednich otworów). Pamiętaj, że choć Twój maluszek zapewne umie już zająć się sobą przez jakiś czas, to jednak potrzebuje Twojej obecności i udziału w zabawie. Staraj się angażować dziecko w takie zadania, które będą wymagać od niego skupienia się na kształtach i kolorach danych przedmiotów. Maluszki w tym wieku zaczynają bowiem dostrzegać tego typu różnice i na ich podstawie porządkować i klasyfikować rzeczy.

Staraj się dbać o socjalizację maluszka. Postaraj się, aby dziecko często przebywało wśród rówieśników, budowało pierwsze przyjaźnie i uczyło się współpracy. To ogromnie ważne dla jego rozwoju oraz tego, jak będzie nawiązywało relacje w dalszym życiu. Jak najwięcej rozmawiaj ze swoim dzieckiem. Nawet jeśli używa ono dalej głównie tylko swojego języka, to z pewnością wiele już rozumie z tego, co mówisz. Opowiadaj maluszkowi, jakie czynności wykonujesz, jak nazywają się rzeczy, które mijacie po drodze na spacerze itp. Zadawaj też dziecku pytania – zachęci go to do reakcji i wciągnie w Waszą konwersację. Pamiętaj o tym, aby zawsze chwalić maluszka za jego sukcesy – nawet te najdrobniejsze! W tym wieku dziecko łaknie akceptacji i pochwał, więc im częściej będziesz pozytywnie reagować na jego osiągnięcia, tym wyższe będą jego ambicje, aby starać się opanowywać nowe umiejętności.

Warto wiedzieć!

Jeżeli Twój maluszek dotychczas kąpał się w wanience dla niemowląt, a dysponujecie też zwykłą wanną, to nadszedł już czas, aby go z nią zaznajomić! Po pierwsze – dzieci w tym wieku zwykle uwielbiają zabawę w wodzie. Po drugie – stają się coraz bardziej samodzielne także podczas mycia, warto więc to wspierać i zapewnić im większą wygodę w dużej wannie. Podawaj maluszkowi gąbkę z płynem do mycia dla niemowląt, aby próbował sam namydlić swoją skórę. Zapewnij dziecku kaczuszki do kąpieli czy małe stateczki i pokaż, jak wspaniale można się nimi bawić w pianie powstałej na wodzie. Pamiętaj tylko, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego w wannie. Podczas kąpieli wymaga ono Twojej stuprocentowej uwagi!

 question mark  Pytania i odpowiedzi

 

1. Co może jeść roczne dziecko?
Ważnym elementem diety dziecka w 12. miesiącu życia są produkty mleczne. Podstawą powinno być mleko następne zawierające takie składniki jak żelazo, wapń, witamina D. Oprócz tego można podawać dziecku kaszki i deserki, koniecznie dostosowane do jego wieku. W jadłospisie roczniaka nie może zabraknąć zróżnicowanych warzyw i owoców, mięska, ryb czy produktów zbożowych, takich jak kasze i makaron.

2. Co potrafi roczne dziecko?
Maluch tuż przed 1. urodzinami zazwyczaj potrafi już sprawnie się przemieszczać: raczkować, chodzić przy meblach oraz stawiać swoje pierwsze kroki. Chodzi prowadzony za rączkę, pokazuje paluszkiem interesujące go rzeczy, współpracuje przy myciu i ubieraniu. Potrafi też wkładać jedne przedmioty w drugie lub wyjmować je z pudełka, bawi się np. lalką, samochodzikiem czy zabawką do ciągnięcia na sznurku. Umie odróżniać oraz wykorzystywać w zabawie kształty i kolory. Dziecko w tym wieku buduje swoją tożsamość i poczucie odrębności, rozpoznaje swoje odbicie w lustrze. Chętnie wyraża własne zdanie, często potrafi też śmiało powiedzieć „nie”. Inne dzieci zaczynają wzbudzać jego zainteresowanie, jednak dopiero uczy się z nimi bawić i nie rozumie jeszcze, co to znaczy, że jakiś przedmiot należy do kogoś innego. 

3. Ile waży roczne dziecko?
Dziecko w 12. miesiącu waży przeciętnie między 7,9 a 12,5 kg.

4. Ile powinno jeść roczne dziecko?
Dziecko w tym wieku nie rośnie już tak szybko jak wcześniej, dlatego możesz zaobserwować, że ma nieco mniejszy apetyt. Staraj się nie zmuszać swojego roczniaka do większych porcji, niż chce zjeść. Dbaj za to, by posiłki były wartościowe i różnorodne.

5. Jak usypiać roczne dziecko?
Sposób usypiania roczniaka powinno się dostosować do jego preferencji. Dobrym pomysłem jest stworzenie własnego wieczornego rytuału, który może zawierać np. takie elementy jak wspólna zabawa, podczas której układacie misia do snu, kąpiel, słuchanie spokojnej muzyki, przytulanie, czytanie książeczek, kołysanki, opowiadanie bajki itp. W uśnięciu pomogą przytłumione światło i atmosfera wycieszenia.

6. Ile wzrostu ma roczne dziecko?
Dziecko w 12. miesiącu życia mierzy przeważnie od 71 do 84 cm.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

5
5
5 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    5
  • 4 star
    0
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię

5
Olka Gru 11, 2023
5
Agata Sty 3, 2023

Przydatne informacje

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.