Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Problemy ze snem w ciąży

0
0 opinie

Problemy ze snem to typowa ciążowa przypadłość, szczególnie na początku okresu oczekiwania na malucha. Mamy kilka rozwiązań, które pomogą Ci odnaleźć spokój w nocy.

3min. czytania Lut 1, 2023

W okresie ciąży zmienia się rytm i jakość snu. Pod wpływem hormonów, pierwszy trymestr przebiega pod znakiem wiecznego zmęczenia, przez które przyszła mama może spać cały dzień. Jest to wynikiem wzmożonej pracy całego organizmu – zużywa sporo energii na rozwój Twojego dziecka. Dodatkowo, za łatwe zasypianie odpowiedzialny jest progesteron – hormon produkowany w znacznej ilości od pierwszych dni ciąży przez jajniki. W drugim trymestrze wszystko wraca do normy. W trzecim trymestrze natomiast często występuje bezsenność i rozdrażnienie w nocy. Powodem wiercenia się w łóżku mogą być estrogeny, które oddziałują na fazę snu głębokiego (REM), zapewniając głęboki, ale niespokojny sen. Na pogorszenie jakości snu wpływać mogą też: rosnący brzuch, bóle kręgosłupa, skurcze łydek, nietrzymanie moczu i konieczność wstawania do toalety.

Spróbuj naszych rad, by wrócić do swojego naturalnego rytmu snu:

 1. Odpręż się. Problemy ze snem są często związane z rozdrażnieniem, które nasila się wraz ze zbliżającym się terminem porodu. Nie krępuj się powiedzieć o tym swojemu lekarzowi lub położnej, na pewno ich rady Cię uspokoją. Zapisz się do szkoły rodzenia - nauczysz się lepiej słuchać swojego ciała i zrozumiesz okres ciąży.
 2. Bądź aktywna. Dlaczego nie uprawiać sportu takiego jak np. joga? Kłopoty ze snem często wiążą się z brakiem aktywności fizycznej. Pamiętaj, że ten sport dodatkowo pozwoli Ci się odprężyć.
 3. Zadbaj o wygodną pozycję. W trzecim trymestrze śpij na lewym boku. Jest to najwygodniejsza pozycja dla kobiet z okrągłym już brzuszkiem, a dodatkowo w ten sposób nie uciskasz na żyłę główną, która znajduje się po prawej stronie macicy.
 4. Zadbaj o swój jadłospis. Jedz lżejsze i łatwiejsze do trawienia posiłki, omijaj tłuste jedzenie.
 5. Zapomnij o napojach pobudzających takich jak kawa czy herbata. Nawet jeżeli czasami w ciąży pozwalasz sobie na małą kawę czy delikatną czarną herbatę, to nie po godz. 16.00-17.00. Zamiast tego, wybieraj herbatki owocowe lub rumianek.
 6. Wieczorem unikaj sytuacji stresowych lub obowiązków domowych, które mogą Cię zdenerwować lub pogorszyć Twój nastrój. Wybieraj spokojne i relaksujące zajęcia, np. kąpiel, masaż, czytanie, a nawet krótki spacer po ogrodzie lub po ulicy. Musisz znaleźć sobie swoje ulubione zajęcie! Unikaj oglądania do późna telewizji, może to spowodować zmęczenie.
 7. Zadbaj o higienę snu. Pamiętaj o tym, żeby sypialnia była przewietrzona i posprzątana, to naprawdę pomaga w zaśnięciu!
 8. Wypracuj sobie regularność. Zawsze kładź się spać o tych samych porach. Ważne jest, żeby organizm funkcjonował według tego samego, powtarzającego się rytmu.
 9. Jeśli tylko możesz, to utnij sobie w ciągu dnia krótką drzemkę. Nie przeszkodzi to w żadnym stopniu w usypianiu wieczorem.
 10. Jeśli nasze rady nie podziałają,  porozmawiaj o swoim problemie z lekarzem. Jeśli zajdzie taka potrzeba, może przepisać Ci lekkie, roślinne środki usypiające.
Dołącz do programu Nestlé Baby&Me

Dołącz do programu Nestlé Baby&Me!

Sprawdź, jak wiele korzyści dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon

ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię