MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Pieluszki tetrowe, bambusowe czy z muślinu? Poznaj je lepiej i wybierz najlepsze!

Coraz więcej rodziców stara się wykorzystywać w opiece nad maluszkami wielorazowe produkty i ograniczać jednorazówki. Wynika to z troski o środowisko i o to, by zostawić dzieciom Ziemię w jak najlepszym stanie. Jednorazowe pampersy, mokre chusteczki czy ręczniki papierowe to produkty, których zużywa się bardzo dużo, i które bez większych wyrzeczeń można zastąpić wielorazowymi odpowiednikami – pieluszkami. Do wyboru mamy pieluchy bambusowe, tetrowe, muślinowe czy z flaneli. Czym różnią się między sobą? Jakie mają właściwości? Jak o nie dbać? Jeśli masz problem z doborem odpowiedniego materiału pieluszki albo wkładu do pieluch wielorazowych, nasz artykuł może okazać się pomocny.

6min. czytania Sty 15, 2024

O czym przeczytasz w artykule:

 

Czytaj też: Czym są pieluszki wielorazowe i co warto o nich wiedzieć?

 

Pieluszki tetrowe – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Pieluszki tetrowe wielu osobom kojarzą się z czasami, gdy na rynku brakowało pieluch jednorazowych. Korzystanie z nich było koniecznością, a dla wielu mam także udręką. Na szczęście współcześnie decyzję o korzystaniu z pieluch tetrowych dla chłopca czy dziewczynki możesz podjąć wyłącznie na podstawie własnych chęci. Warto jednak dać im szansę i dołączyć je do wyprawki. Są bardzo tanie, wytrzymałe, występują w wielu kolorach, motywach i rozmiarach: bez problemu dobierzesz pieluszki tetrowe dla noworodka, ale i dla starszych dzieci. Doskonale zastąpią w wielu sytuacjach jednorazowe materiały: ręczniki papierowe czy nawilżające chusteczki, a także jednorazowe pampersy.

Pieluszki tetrowe świetnie sprawdzają się m.in. jako:

  • ręcznik do wycierania delikatnej skóry,
  • zabezpieczenie ubrania rodzica podczas odbijania i ulewania,
  • podkład przy przewijaniu, szczególnie poza domem,
  • lekkie przykrycie w czasie drzemki na przykład na spacerze,
  • wielorazowe pieluchy, szczególnie u niemowląt, które jeszcze nie siusiają dużo i robią mleczne kupy (tu warto stosować je w zestawie z otulaczem, który przytrzyma pieluszkę tetrową na miejscu i zapobiegnie wyciekaniu).

Kompletujesz rzeczy dla maluszka i zastanawiasz się, ile pieluch tetrowych dla noworodka powinno znaleźć się w Waszej wyprawce? Wszystko zależy od tego, jak planujesz z nich korzystać. Dziecko trzeba przewijać nawet kilkanaście razy dziennie, dlatego jeśli planujesz korzystać z nich zamiast pampersów, potrzebujesz nawet kilkudziesięciu. Do innych zastosowań w zupełności wystarczy 5-10 sztuk.

Jak prać pieluchy tetrowe?

Zasiusiane lub ubrudzone pieluchy tetrowe powinno się prać codziennie lub co drugi dzień, aby obecne na nich bakterie się nie namnażały. W przypadku kupy warto usunąć większe nieczystości i wrzucić je do toalety, a samą pieluszkę włożyć do szczelnego pojemnika. Gdy uzbiera się ich wystarczająca ilość, należy wyprać je w pralce w 60°C, używając środka piorącego: polecamy wybrać taki przeznaczony specjalnie do prania pieluszek wielorazowych.

Pieluszki muślinowe – delikatniejsza alternatywa dla tetry

Jeśli podoba Ci się idea pieluszek tetrowych, ale nie możesz przekonać się do tego materiału, może pieluszki muślinowe okażą się dobrym wyborem? Cienki i luźny w splocie muślin doskonale sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Jego dużą zaletą jest to, że jest mięciutki i nie wymaga prasowania. Wśród wielu zastosowań tego typu pieluch bawełnianych (bo muślin to tkanina bawełniana) można wymienić dokładnie te same, co w przypadku tetry: do przewijania, jako ręczniczek, ściereczka, narzutka w ciepłe dni czy myjka podczas kąpieli.

Pewną nowością są też dostępne na rynku muślinowe pieluszki bambusowe, czyli takie, w których składzie znajduje się i muślin, i bambus. Są one jeszcze chłonniejsze od pieluch bawełnianych, a równie mięciutkie w dotyku i trwałe. To doskonały wybór, gdy Twój maluszek ma bardzo wrażliwą skórę i szukasz czegoś naprawdę delikatnego.

Pieluszki flanelowe

Flanelowe pieluchy są jeszcze jedną alternatywą dla pieluszek tetrowych. One również mają wiele zastosowań, a przy tym są trwałe, mięciutkie i delikatne. Flanela świetnie grzeje, dlatego w przeciwieństwie od pieluch muślinowych warto korzystać z niej także jesienią czy wczesną wiosną.

Pieluchy bambusowe i wkłady bambusowe do pieluszek wielorazowych – idealne dla alergików

Tkanina bambusowa to jeden z materiałów, których produkcja jest stosunkowo mało obciążająca dla środowiska – bambus nie wymaga stosowania nawozów i bardzo szybko rośnie. Dodatkowo, pozyskane włókno jest miękkie i hipoalergiczne. Z tego powodu materiał ten bardzo chętnie wykorzystuje się do produkcji akcesoriów dla niemowląt: kocyków, otulaczy, ubranek, a także pieluszek i wkładów do nich. Na drogeryjnych półkach bez trudu znajdziesz jednorazowe pieluszki bambusowe, zaś w specjalistycznych sklepach zaopatrzysz się także w te wielorazowe.

Ci, którzy korzystają z pieluch bambusowych wielorazowych, mogą szczególnie docenić ich chłonność: według producentów pochłaniają nawet trzy razy więcej wilgoci niż bawełniane odpowiedniki. Są też bardzo delikatne, nadają się do kontaktu z pupą noworodków i starszych dzieci, także tych, które mają problemy skórne. Co ważne, te same zalety mają także wkłady bambusowe do pieluszek wielorazowych.

Warto wymienić także inne cechy bambusa. Przede wszystkim jego właściwości termiczne: latem przyjemnie chłodzi, a zimą – grzeje. Dlatego pieluchy bambusowe świetnie sprawdzą się jako lekka narzutka do wózka czy nosidła. Szczególnie latem i w słoneczne dni warto mieć ze sobą pieluszkę, by przysłonić nią maluszka podczas spaceru czy wypoczynku w parku.

 

Wkłady do pieluszek wielorazowych i otulacze

 

Pieluchy wielorazowe wełniane – niezwykłe właściwości lanoliny

Chociaż może wydawać się to dziwne, świetnym materiałem do produkcji pieluszek jest także wełna. A to ze względu na jej właściwości: zawarta w niej lanolina sprawia, że materiał jest nieprzemakalny (woda nie wsiąka, ale zbiera się na powierzchni i szybko odparowuje) oraz odporny na brzydkie zapachy. Pieluchy wielorazowe: otulacze wełniane i wkładki z tego materiału nie wymagają częstego prania – wystarczy wietrzyć je około godziny, by nadawały się do kolejnego użycia. Do tego wełna ma właściwości termoizolacyjne, zatem świetnie sprawdza się latem – nawet mimo upału pupa dziecka pozostaje przyjemnie chłodna.

Lanolina niestety wypłukuje się podczas użytkowania. Dlatego, aby zachować wszystkie wymienione wcześniej właściwości, pieluchy wielorazowe wełniane muszą być regularnie lanolinowane. Na początku może wydawać się to trudne, ale nie warto się zniechęcać. Cały proces nie jest wcale skomplikowany i należy wykonywać go co 2-3 miesiące, po praniu pieluszek:

  1. Kup gotowy preparat do impregnacji pieluch wielorazowych wełnianych lub rozpuścić lanolinę w roztworze z mydłem (1 łyżka lanoliny, 1 łyżka płatków mydlanych, 200 ml wrzątku).
  2.  Mieszankę wlej do miski z wodą o temperaturze nie wyższej niż 30°C.
  3. Włóż do niej pieluszki i chwilę ugniataj.
  4.  Przyciśnij czymś ciężkim (np. słoikiem) i zostawi na ok. 6 godzin.
  5.  Po tym czasie wypłucz pranie w czystej wodzie o podobnej temperaturze, wyciśnij z wody i wysusz na płasko.

Jak widzisz, materiałów, z których wykonuje się pieluszki i wkłady do nich, jest naprawdę wiele. Warto przeanalizować potrzeby swoje i maluszka i wybrać te, które odpowiadają im najbardziej. Być może do różnych zastosowań sprawdzą Ci się różne rodzaje. Każda pieluszka jednorazowa mniej to duży krok w stronę ograniczania odpadów i dbania o naszą planetę!

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.