Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X

Mleko modyfikowane w diecie dziecka rocznego i dwulatka

Na co należy zwracać uwagę układając menu dla roczniaka i dwulatka? Ile mleka powinno się znaleźć w diecie dziecka po 1 roku życia? Sprawdź!

piątek, 20.10.2017

Drugi i trzeci rok życia dziecka

Z uwagi na to, że junior przykłada coraz większą wagę do smaku, przy planowaniu jadłospisu rocznego dziecka warto zwrócić uwagę na to, żeby jego posiłki były urozmaicone. Zwiększy to szanse na to, że dziecko chętnie zechce je zjeść. Dziecko po 1. roku życia potrzebuje znacznie więcej niektórych składników w przeliczeniu na kilogram masy ciała niż osoba dorosła. Zapewnienie odpowiedniej ilości tych składników nie jest łatwe, dlatego ważnym elementem jadłospisu dwulatka powinno być nadal mleko modyfikowane typu Junior. Z uwagi na swój skład pomaga dostarczyć do menu dwulatka istotne składniki odżywcze, ważne dla zdrowego rozwoju, takie jak np. wapń, żelazo, cynk, witaminy (A, C, D, E). Dziecku od 1. do 3. roku życia zaleca się podawać 2 porcje mleka modyfikowanego dziennie jako część zróżnicowanej diety. Odpowiednia porcja do spożycia w jednym posiłku to 1 kubek (ok. 220 ml).

Co robić, jeśli dziecko nie chce pić mleka?

Zdarzają się jednak sytuacje, w których dzieci po odstawieniu od piersi nie wykazują chęci lub w pewnym momencie wręcz odmawiają picia mleka modyfikowanego i jedzenia posiłków z jego dodatkiem. Jest to zupełnie normalne zjawisko, wpisane w tzw. bunt rocznego dziecka czy bunt dwulatka. W takich przypadkach warto zachować cierpliwość. Naprawdę wiele mam boryka się z podobnym problemem. Nie zniechęcaj się i co jakiś czas podejmuj próby, podając dziecku produkty z dodatkiem mleka modyfikowanego - tak, aby mogło się przyzwyczaić do jego smaku.

  • Podaj dziecku mleko w bardziej atrakcyjnej dla niego formie - spróbuj nowych smaków kaszek z jego udziałem, dodaj mleko do zupek jarzynowych lub innych gotowych dań w słoiczku.
  • Zwróć uwagę na to, w jakich okolicznościach podajesz dziecku mleczny posiłek. Zadbaj o to, by nie kojarzył mu się on z przykrym obowiązkiem, ale z Waszym codziennym, przyjemnym rytuałem – np. jako posiłek przed wspólnym czytaniem ulubionej książeczki.

Nestlé Junior w wersji smakowej

Jeśli mimo Twoich starań roczne dziecko nadal odmawia picia mleka modyfikowanego, w ramach urozmaicenia menu rocznego dziecka zaproponuj mu mleko dla dzieci w wersji smakowej, takie jak Nestlé Junior od 1. roku życia o smaku waniliowym. Może ono stanowić ciekawą alternatywę dla niejadków, niechętnie spożywających mleko o smaku naturalnym.

1 porcja Nestlé Junior to zbilansowany i pełnowartościowy posiłek odpowiedni do jadłospisu rocznego dziecka, zawierający:

  • wapń i witaminę D dla mocnych kości
  • żelazo ważne dla tworzenia komórek krwi i dla rozwoju poznawczego
  • 10 witamin potrzebnych do prawidłowego rozwoju Twojego małego odkrywcy

Jeśli masz wątpliwości, jakiego mleka używać, skontaktuj się z lekarzem pediatrą - pomoże on wybrać produkt odpowiedni dla Twojego maluszka.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.