Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
mleko modyfikowane dla rocznego dziecka

Mleko modyfikowane w diecie dziecka rocznego i dwulatka

Po pierwszym roku życia rozwój dziecka nie będzie już tak dynamiczny jak wcześniej. Twój maluszek rośnie wolniej, jednak wciąż potrzebuje wielu składników odżywczych. A czy w dalszym ciągu potrzebuje mleka? Na co należy zwracać uwagę, układając menu dla dziecka rocznego i dwulatka

piątek, 20.10.2017

Twoje dziecko już jakiś czas temu skończyło roczek. Nadszedł więc moment wprowadzenia kolejnych zmian w jego menu. Dla rosnącego organizmu produkty mleczne cały czas są źródłem dobrze przyswajalnego wapnia oraz witamin. Rozszerzając powoli dietę maluszka, nie można zapominać o tym, by zacząć podawać mu odpowiednie mleko modyfikowane, idealnie dopasowane do jego potrzeb i wieku.

Mleko a dieta maluszka

Kiedy do jadłospisu rocznego dziecka stopniowo zaczniesz wprowadzać nowe produkty, zwróć uwagę na to, aby jego menu było urozmaicone. Mleczne posiłki w dalszym ciągu będą stanowić jeden z filarów jego żywienia, jednak istnieją produkty lepiej odpowiadające na zapotrzebowanie dziecka w tym wieku niż mleko krowie.

łyżeczka dla dziecka

Zgodnie z najnowszym schematem żywienia niemowląt niewielka ilość dobrej jakości krowiego mleka może być wprowadzona do diety dziecka jeszcze przed ukończeniem przez nie 1. roku życia. Nie powinno być jednak stosowane jednak napój mleczny, a jedynie wykorzystywane do przygotowania pokarmów uzupełniających. Nawet po pierwszych urodzinach nie powinno być ono jednak w jadłospisie dziecka głównym produktem mlecznym.


Czy wiesz, że...

Skład mleka krowiego nie jest przystosowany do specyficznych potrzeb niemowląt i dzieci do 3. roku życia. Zawiera ono zbyt dużo białka, którego nadmiar może sprzyjać nadwadze i otyłości. Mleko krowie nie zawiera również odpowiednio wysokiego poziomu żelaza, witaminy C i D oraz kwasów tłuszczowych omega-3.

Jakie mleko modyfikowane dla rocznego dziecka i dwulatka?

Menu Twojego maluszka powinno codziennie dostarczać mu takiej ilości energii, jakiej potrzebuje. Dlatego z myślą o dzieciach po pierwszym i drugim roku życia powstało mleko modyfikowane Nestlé Junior, które pomoże zaspokoić potrzeby żywieniowe dziecka na tym etapie jego życia.

mleko modyfikowane junior

Produkty te zawierają:

  • odpowiednią ilość białka
  • wapń i witamina D dla mocnych kości*
  • żelazo ważne dla tworzenia komórek krwi*
  • 10 witamin potrzebnych do prawidłowego rozwoju Twojego małego odkrywcy

Mleko modyfikowane i produkty mleczne – wskazówki

Pojemność brzuszka maluszek jest 5 razy mniejsza niż osoby dorosłej. Z tego względu żywność przeznaczona dla niemowląt powinna mieć wysoką wartość odżywczą i zawierać dużą ilość składników pokarmowych w stosunku do dostarczanej energii.

Każdego dnia maluszek potrzebuje 3 porcji produktów mlecznych. Mogą to być:

  • 2 porcje (po ok. 220 ml) mleka modyfikowanego typu Junior, częściowo także w postaci kaszki mlecznej
  • 1 porcja (1/2 szklanki) produktów mlecznych, takich jak: deserek mleczno-owocowy, jogurt, kefir, maślanka
  • 2 łyżeczki twarożku lub białego sera
  • 1 plasterek lub łyżeczka tartego żółtego sera

Nie martw się – produkty te nie muszą pojawiać się w jadłospisie każdego dnia. Jeśli jednego dnia dziecko otrzyma 2 plasterki sera żółtego, a kolejnego 4 łyżeczki twarogu, zalecenia zostaną spełnione.

Chcąc podać maluszkowi posiłek bogaty w składniki mineralne i witaminy zadbaj, by mleko modyfikowane, które mu podajesz było odpowiednio dopasowane do jego wieku:

mleko dla dziecka

Gdy dziecko nie chce pić mleka

Jeśli dziecko nie wykazuje chęci jedzenia posiłków mlecznych, nie zniechęcaj się.

  • Podaj maluszkowi mleko w bardziej atrakcyjnej dla niego formie – spróbuj nowych kaszek z jego dodatkiem, dolej mleka do zupki jarzynowej lub innych gotowych dań w słoiczku.
  • Zwróć uwagę na to, w jakich okolicznościach podajesz dziecku mleczny posiłek. Zadbaj o to, by kojarzył mu się on z jakimś przyjemnym rytuałem. Podaj go np. jako posiłek przed wspólnym czytaniem ulubionej książeczki.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.