
Jak mądrze i zdrowo rozszerzać dietę niemowlaka?
Wasz maluszek rośnie jak na drożdżach i widzicie, że już niedługo przyjdzie czas na rozszerzanie diety? To świetnie! Specjalnie dla Was w jednym miejscu zebraliśmy podstawowe informacje na ten temat.
Bo smaków, jak liter, trzeba się nauczyć.
Bo smaków, jak liter, trzeba się nauczyć.
Rozszerzanie diety to ważny i długo wyczekiwany przez rodziców etap w życiu dziecka - maluch zaczyna odkrywać nowe, nieznane mu dotąd smaki.
Elementarz Smaków to przewodnik dla rodziców - przewodnik po smakach, których dziecko powinno się nauczyć tak, jak liter alfabetu. Elementarz podzielony jest na 10 lekcji, 6 z nich prezentuje nowy smak. Po ukończeniu wszystkich lekcji rodzic wraz z dzieckiem odkryje bogactwo smaków, a nabyte preferencje będą mu towarzyszyć w późniejszym życiu.
Warzywa są pierwszą grupą produktów, o które należy rozszerzać dietę dziecka. Powinny pojawiać się one w jadłospisie malucha codziennie, a formę ich podaży należy dostosować do wieku – od gładkich przecierów na początku, poprzez większe cząstki aż do samodzielnego gryzienia.
Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt owoce można wprowadzić do diety dzieci po 4. miesiącu jego życia. Co ważne - owoce należy wprowadzić dopiero po około 2. tygodniach od podania pierwszego posiłku warzywnego, kontynuując podawanie warzyw.
Przygodę dziecka ze smakiem zbóż należy zainicjować nie wcześniej niż po skończeniu przez niego 4.m.ż. i nie później niż przed ukończeniem 6.m.ż. Rozpocząć należy od zbóż bezglutenowych w postaci bezglutenowego kleiku dla niemowląt, stopniowo wprowadzając zboża glutenowe.
Zgodnie z najnowszym schematem żywienia niemowląt mięso można wprowadzić do jadłospisu dziecka już w 5. miesiącu jego życia. W trosce o jak największe urozmaicenie diety malucha należy dążyć do tego, by dziecko poznało smak różnych gatunków mięsa, a obiadek z jego udziałem pojawiał się 5 razy w tygodniu.
Rozwijanie akceptacji smaku ryby w dzieciństwie jest trudniejsze w porównaniu z rozwijaniem akceptacji smaków np. owoców. Nie należy się zbyt szybko zniechęcać i, w razie potrzeby, ponawiać próby. Wielkokrotne podawanie ryb sprzyja rozwojowi tolerancji ich smaku. Jeśli dziecko polubi smak ryby w dzieciństwie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będzie jego miłośnikiem w przyszłości.
Mleko krowie nie powinno być stosowane jako główny produkt mleczny przed 12 m.ż. Może ono prowadzić do nadmiernego obciążenia ustroju białkiem i produktami jego przemiany oraz może sprzyjać alergizacji.
Dopuszczalne jest natomiast podawanie dziecku, które ukończyło 6 m.ż. przetworów mlecznych (tj. jogurt, ser twarogowy, kefir).
W 8. i 9. miesiącu życia dziecka możesz zacząć powoli wprowadzać większe kawałki jedzenia do posiłków (miękkie, gotowane warzywa pokrojone w kostkę, miękki ryż lub pokrojony makaron). Twoje dziecko nie ma jeszcze wszystkich ząbków, ale sobie poradzi! A przy okazji będzie ćwiczyć mięśnie języka, policzków i krtani - tak pomocne w późniejszej nauce mówienia!
Dziecko ma więcej kubków smakowych od Ciebie i co ciekawe – umiejscowione są one nie tylko w buzi, ale też na ustach. Skutkuje to tym, że niemowlę ma inne odczucie smakowe niż dorosły i nie potrzebuje intensywnego przyprawiania potraw – smaki dań są dla niego wystarczająco wyraziste.
Czy wiesz, że to, czym karmisz swoje dziecko, wpływa na jego nawyki żywieniowe w przyszłości? Jedną z podstawowych zasad kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych u dziecka jest różnorodna dieta. Im więcej produktów pozna i zaakceptuje niemowlak, tym większa szansa na to, że będzie je jadł przedszkolak, a następnie nastolatek i dorosły.
W przypadku żywności dla niemowląt i małych dzieci słowo „jakość” nabiera szczególnego znaczenia, bo brzuszki dzieci są delikatniejsze niż nasze. W trosce o jak najwyższą jakość dań Gerber czuwamy nad procesem produkcji od ziarenka do słoiczka. Wszystko po to, by mieć pewność, że posiłki Gerber są odpowiednio zbilansowane i bezpieczne dla Twojego dziecka.
W posiłkach Gerber znajdziesz smaki od A do Z i składniki wysokiej jakości niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka.