MyFeed Personalized Content
9 - 12 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

10. miesiąc życia dziecka

Świat Twojego maluszka znacząco się zmienia! Zapewne udaje mu się już stanąć z podparciem, a bywa, że stara się przemieścić w bok, stawiając pierwsze niepewne kroczki. Stabilnie siedzi i uwielbia bawić się w tej pozycji. Co więcej, z radością dostrzegasz, że maluszek wyraźnie się z Tobą komunikuje – używa do tego jeszcze własnego języka, ale zaczyna to już brzmieć niczym rozmowa!

8min. czytania Lut 6, 2024

W 10. miesiącu swego życia dziecko pnie się do góry! Z pozycji siedzącej chwyta np. za nogę stołu czy ramę łóżeczka i podciąga się do stania. Ta nowa postawa ciała oznacza ogromną zmianę perspektywy w jego życiu! Wyraźnie zauważysz także, że Twoje dziecko bardzo rozwinęło się intelektualnie. Bawi się zabawkami, które wymagają myślenia i rozpoznawania kształtów. Rozumie już większość prostych poleceń – choć nie zawsze się z nimi zgadza!

baby little steps 10 month

Rozwój fizyczny


baby little steps 10 month

Twoje dziecko w 10. miesiącu życia najpewniej już samodzielnie staje na obie nogi. Wymaga do tego co prawda podparcia, ale może już czuć się coraz pewniej w tej atrakcyjnej dla niego pozycji. Niektóre dzieci w tym wieku próbują też przesuwać się wzdłuż np. mebla, którego się trzymają. Są to jednak dopiero pierwsze próby i nie należy do tego szczególnie zachęcać maluszka. Twoje dziecko na tym etapie rozwoju zwykle już stabilnie siedzi i sięga po różne zabawki. Dzięki precyzyjnemu chwytowi umie np. przewracać strony książeczki. W dalszym ciągu dobrą zabawą jest dla niego również rzucanie zabawkami czy uderzanie o siebie dwoma przedmiotami.

Pod koniec 10. miesiąca dziecko zazwyczaj:

 step1stoi, podpierając się o coś rękami – np. o ramę łóżeczka, kanapę czy inny mebel

 step2powoli próbuje robić małe kroczki w bok, ale ciągle potrzebuje do tego podparcia

 step3umie samo usiąść z pozycji stojącej – nie jest to ruch bardzo precyzyjny, ale potrafi już kucnąć i opaść na pupę

 step4ma precyzyjny chwyt tzw. pęsetkowy – łapie w dwa palce np. strony książki i je przewraca

 step5stabilnie siedzi i umie utrzymać równowagę, gdy zmienia pozycję i przekręca się z siadu do przodu, tyłu czy na boki

step6bawi się piłką – potrafi ją popchnąć i poturlać do Ciebie po podłodze

 

Rozwój psychiczny

baby playing with toys

Dziesięciomiesięczne dziecko rozumie już naprawdę sporo! Zna podstawowe komunikaty i potrafi na nie odpowiednio zareagować. Bywa też, że „odpowiada” Ci w swoim własnym języku, nadając temu odpowiednią intonację. Dzieci w tym wieku próbują naśladować wszystko, co robisz. Kiedy kichniesz, maluszek spróbuje to powtórzyć, a gdy zrobisz „pa, pa” – zaraz odwdzięczy się tym samym! Co więcej, jest już bardzo świadomy tego, co robi – jego działania są nakierowane na osiągnięcie pewnego celu. Zazwyczaj dzieci na tym etapie stopniowo oswajają lęk przed obcymi. Do grona jego najbliższych dołącza zaś np. ukochany miś czy lalka! Maluszek może nie chcieć się rozstać z ulubioną maskotką – ma potrzebę jej przytulenia, ponieważ bardzo się do niej przywiązuje. Pozwól mu się nią bawić, ponieważ kontakt z nią zaspokaja potrzeby emocjonalne dziecka i daje mu poczucie bezpieczeństwa.

Pod koniec 10. miesiąca dziecko zazwyczaj:

step1próbuje z Tobą rozmawiać, choć jeszcze we własnym języku – zmienia już jednak intonację, zależnie od tego, czy chce wyrazić pytanie, czy np. okazać niezadowolenie

step2coraz częściej przewiduje następstwa swoich działań, a podejmowane przez nie aktywności mają wyraźnie określony cel

step3bawi się zabawkami wymagającymi większej pracy intelektualnej, opartej na umiejętności przewidywania czy oceny kształtu – takimi jak sorter czy piramidka z kółek nakładanych na patyk

step4ma swoje własne nazwy na przedmioty, które lubi lub z których często korzysta

step5rozumie coraz więcej prostych poleceń – takich jak „daj”, „chodź”, „nie wolno”, potrafi też samo gestami wyrazić własne „polecenia”, np. wyciąga do Ciebie kubeczek, abyś dolała mu wody

Żywienie

Dziecko w 10. miesiącu życia powinno być nadal karmione mlekiem mamy lub mlekiem następnym. Oprócz tego oczywiście dalej rozszerzaj dietę dziecka, dostosowując konsystencję i skład posiłków do jego wieku. Twój maluszek prawdopodobnie całkiem nieźle już sobie radzi z żuciem i gryzieniem pożywienia. Podawaj mu więc dania o różnej konsystencji, aby stymulować dalszą naukę. Dieta dziecka w 10. miesiącu życia opiera się na pokarmach z wyraźnie wyczuwalnymi, większymi kawałkami. Staraj się, aby posiłki były złożone, bogate w ciekawe składniki. Zapewniaj maluszkowi dania zawierające kolorowe warzywa i owoce, produkty zbożowe, różne rodzaje mięs i ryby. Nie zapominaj też o „dobrych” tłuszczach, np. oleju rzepakowym.

Pamiętaj o podawaniu dziecku produktów mlecznych – pozostają one koniecznym elementem jego diety. W ramach przekąski można mu zaproponować np. deserki mleczne dla niemowląt czy bardzo poręczne tubki z jogurtem i musem owocowym. Maluszek nie jest jeszcze jednak gotowy na mleko krowie – niewielkie ilości można wykorzystywać do przygotowania pierwszych placuszków czy naleśników, jednak nie powinno być ono głównym napojem mlecznym w diecie dziecka. Skład mleka następnego LITTLE STEPS® 2 został zaplanowany tak, by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby maluszków na tym etapie rozwoju.

W tym wieku dziecko zwykle umie już jeść samo. Jeśli jednak jeszcze nie opanowało tej umiejętności, jak najczęściej zachęcaj je do samodzielnego używania łyżeczki. Pamiętaj, że początkowo maluszek nie będzie potrafił zjeść sam całego posiłku, ale ważne jest to, aby nauczył się koordynować ruch sztućca do buzi – a do tego może dojść jedynie metodą prób i błędów. Pozwól też dziecku ćwiczyć samodzielne jedzenie, podając mu do rączki cząstki owoców i kawałki miękkich warzyw.

Badania

Jeżeli Twoje dziecko już w 10. miesiącu życia (lub jeszcze wcześniej) zaczęło chodzić albo zupełnie pominęło etap raczkowania, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą. Być może zdecyduje on o wystawieniu skierowania do ortopedy, który upewni się, czy stopy i bioderka maluszka rozwijają się w odpowiedni sposób.

Wspieranie rozwoju dziecka - 10. miesiąc

Paluszki dziecka w 10. miesiącu życia są bardzo sprawne. Na tym więc etapie bardzo sprawdzają się zabawki, które wymagają precyzyjnych ruchów. Mogą mieć rozmaite przyciski, pokrętła czy suwaczki, które będą rozwijać pracę dłoni. Możesz też np. włożyć klocki do pudełka, po czym zakryć je pokrywką. Dziecko będzie już wiedzieć, że skoro klocki zniknęły, to trzeba je odszukać, a potem zajmie się ich wyjmowaniem i układaniem obok siebie. Pamiętaj też, że rzeczy do zabawy znajdują się także w naszym codziennym otoczeniu. Maluszka z pewnością zainteresuje np. wkładanie makaronu do pojemnika czy zabawa frędzelkami od koca.

Podsuwaj dziecku książeczki, aby trenowało przewracanie stron i z zaciekawieniem oglądało obrazki. Wydawaj dalej proste polecenia i chwal maluszka, gdy zareaguje odpowiednio do Twoich oczekiwań. Obserwuj też sposób, w jaki próbuje się z Tobą komunikować. Niemowlę w tym wieku tworzy swój własny język – zaobserwuj, jak nazywa konkretne rzeczy, i próbuj odgadnąć, co chce Ci przekazać. Dzięki temu będziesz mogła sprawniej reagować na jego potrzeby. Staraj się też coraz bardziej oswajać maluszka z nowymi osobami i sytuacjami. To normalne, że dziecko się boi czy wstydzi, ale staraj się je wesprzeć w przezwyciężaniu tych odczuć.

Warto wiedzieć!

Wiele dzieci w okresie wczesnoniemowlęcym nie boi się głośnych odgłosów pracy odkurzacza czy pralki. Wręcz przeciwnie – często bywa, że takie jednostajne, szumiące dźwięki działają na maluszka kojąco i usypiająco! Jednak w 10. miesiącu życia sytuacja pod tym względem może ulec zmianie. Dziecko w tym wieku może bowiem zacząć odbierać takie nagłe, głośne dźwięki jako źródło potencjalnego zagrożenia. Reaguje wtedy lękiem, a ponieważ nie panuje jeszcze dobrze nad swoimi emocjami, bywa, że staje się to powodem do płaczu. W takiej sytuacji nie staraj się na siłę oswoić maluszka z nieprzyjemnymi dla niego dźwiękami. Niedługo sam zrozumie, że są to naturalne odgłosy pracy pewnych urządzeń. Dopóki jednak dziecko reaguje na nie silnym lękiem, staraj się w jakiś sposób ochronić maluszka przed negatywnymi emocjami. Możesz np. poodkurzać, gdy tata weźmie dziecko na spacer, a odgłosy pralki wyciszyć poprzez zamknięcie drzwi do pomieszczenia, w którym się ona znajduje.

question mark  Pytania i odpowiedzi

 

1. Co może jeść 10-miesięczne dziecko?
Niemowlę w wieku 10 miesięcy powinno dalej być karmione piersią lub odpowiednim mlekiem następnym. Warto przy tym pamiętać, że jest ono jeszcze zbyt młode na spożywanie w dużej ilości mleka krowiego. Należy mu też podawać dania o zróżnicowanej konsystencji, aby dalej uczyło się techniki żucia i gryzienia. Dziecko powinno spożywać dania składające się z kolorowych warzyw i owoców, bogate w produkty zbożowe, różnego rodzaju mięsa i ryby. Ważnym elementem diety są też produkty mleczne – np. deserki czy jogurty z musem owocowym. 

2. Ile powinno jeść 10-miesięczne dziecko?
Dziecko 10-miesięczne powinno być karmione mlekiem – kobiecym lub następnym – w ilości ok. 2–3 porcji dziennie. Oprócz tego należy mu podawać 3 główne posiłki dzienne. Pomiędzy nimi można proponować niemowlęciu także zdrowe przekąski – szczególnie gdy dziecko jest wyjątkowo aktywne. W tej funkcji mogą wystąpić np. przekąski zbożowe czy też owoce podane w formie soku czy musu. 

3. Co potrafi 10-miesięczne dziecko?
Dziecko 10-miesięczne umie już zwykle stanąć na nóżkach, podtrzymując się o coś rękami. Może przy tym starać się stawiać małe kroki – ale wciąż wymaga do tego podparcia. Potrafi utrzymać równowagę podczas siedzenia oraz przekręcania się na boki. Niemowlę w tym wieku umie też precyzyjnie chwycić w dwa palce drobne przedmioty czy też poturlać piłkę w czyimś kierunku. Potrafi wiele zrozumieć i „odpowiada” we własnym języku. Uwielbia naśladować dorosłych. Ponadto podejmuje coraz bardziej świadome działania – ukierunkowane na konkretny cel. Bawi się zabawkami wymagającymi umiejętności rozróżniania np. kształtów. 

4. Ile powinno ważyć 10-miesięczne dziecko?
Niemowlę w wieku 10 miesięcy waży zwykle ok. 7,5–12 kilogramów. Podane wartości mają jednak charakter umowny. Każde dziecko bowiem rozwija się i rośnie we własnym tempie. Aby sprawdzić, czy ma ono prawidłową wagę, najlepiej skorzystać z siatek centylowych. 

5. Ile powinno spać 10-miesięczne dziecko?
Gdy niemowlę ma 10 miesięcy, przesypia zwykle ok. 14–16 godzin na dobę. Zazwyczaj nie budzi się już w nocy, za to często potrzebuje 1 bądź 2 drzemek w ciągu dnia. Należy jednak pamiętać, że długość snu oraz częstotliwość drzemek zależą od potrzeb i uwarunkowań konkretnego dziecka. 

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.