MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Rodzinna akademia zdrowia
Add this post to favorites

Dlaczego dziecko budzi się w nocy?

Czy wiesz, że jeśli Twoje niemowlę budzi się w nocy, wcale nie musi to oznaczać, że jest głodne? Gdy dziecko skończy kilka miesięcy, nocnych pobudek będzie mniej, a maluszek nie będzie potrzebował karmienia tak często jak w pierwszych tygodniach życia. Jeśli jednak dziecko budzi się z płaczem, powód może być całkiem inny.

2min. czytania Sty 15, 2024

Niemowlę często budzi się w nocy? Oto lista potencjalnych przyczyn

Dzieci nie przesypiają nocy z wielu powodów. Nie należy zakładać, że płacz dziecka w nocy jest zawsze oznaką głodu, zwłaszcza jeśli niedawno było karmione. Warto zadać sobie poniższe pytania:

  • Czy czas zmienić pieluszkę?
  • Czy maluszkowi jest za ciepło lub zbyt chłodno?
  • Czy może potrzebuje odbicia?

 

Unikaj karmienia maluszka „na pocieszenie”, aby pomóc mu zasnąć, jeśli nic nie wskazuje na to, że faktycznie jest głodny. Doraźnie wydaje się, że jest to najprostsze rozwiązanie, ale jeśli dziecko przyzwyczai się, że każda pobudka oznacza jedzenie, nocnych wybudzeń może rzeczywiście być więcej.

Płacz dziecka w nocy – pokaż maleństwu, jak może sobie pomóc

Jeśli maluszek budzi się z płaczem, który wskazuje na to, że jest głodny, nakarm go. Jednak gdy dziecko obudzi się ponownie niedługo po karmieniu, wyeliminowane zostały wszystkie inne ewentualne przyczyny (opisane powyżej), a ono nie może się uspokoić, spróbuj pomasować je po pleckach, pogłaskać lub ukołysać. Stopniowo niemowlę nauczy się, jak samodzielnie uspokajać się i zasypiać.

Częste pobudki w nocy mogą sprawić, że dziecko nie śpi tyle, ile potrzebuje, co z kolei może wpływać na jego stan zdrowia. Wczesne wyrobienie odpowiednich nawyków związanych ze snem ma przełożenie na lepszy sen na dalszych etapach życia.

Źródła

  • Fisher A, McDonald L, van Jaarsveld CH et al. Sleep and energy intake in early childhood. Int J Obes 2014; 38(7):926- 9.

    McDonald L, Wardle J, Llewellyn CH et al. Sleep and nighttime energy consumption in early childhood: a population- based cohort study. Pediatr Obes 2015; 10(6):454-60.

    Taveras EM, Gillman MW, Pena MM et al. Chronic sleep curtailment and adiposity. Pediatrics 2014; 133(6):1013-22.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.