Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

CSS - Kalendarz rozwoju dziecka

Article - udostępnij
X
Zdrowy Start | Trzymiesięczne dziecko

3. miesiąc życia

W 3. miesiącu życia dziecko jest zwykle bardzo pogodne i roześmiane. Żywo reaguje na Twoją obecność, cieszy się, piszczy z radości – ale może też okazywać niezadowolenie, np. gdy tęskni za Twoją bliskością. Jego rozwój fizyczny także postępuje możesz zaobserwować kolejne nabyte przez maluszka umiejętności.

poniedziałek, 22.07.2019

Trzeci miesiąc życia dziecka to zwykle dla rodziców bardzo miły, spokojny czas. Mniej więcej w tym okresie możesz mieć już poczucie, że zdążyłaś dobrze poznać reakcje niemowlęcia na różnego rodzaju bodźce. Rytm dnia jest ustabilizowany, a noce również mogą być spokojniejsze zazwyczaj maluszki w tym wieku nie budzą się tak często jak wcześniej. Jeżeli w poprzednich miesiącach doskwierały dziecku kolki, na tym etapie najczęściej dolegliwości brzuszkowe już ustępują.

Rozwój fizyczny

U trzymiesięcznego niemowlęcia dostrzeżesz, że już całkiem dobrze radzi sobie z utrzymywaniem główki. W pozycji na brzuszku zadziera ją dość wysoko i potrafi stabilnie utrzymać przez mniej więcej minutę. Gdy maluszek leży na pleckach, zaczyna się kołysać na boki, próbując się przekręcić na brzuch. Większości dzieci w tym wieku jeszcze się to nie udaje ale bądź czujna! Cały czas obserwuj maluszka, gdy leży np. na przewijaku czy łóżku, aby uchronić go przed ewentualnymi wypadkami.

Pod koniec 3. miesiąca dziecko zazwyczaj:


podnosi wysoko główkę, gdy leży na brzuchu, a do tego zaczyna lekko się podpierać na przedramionach


podejmuje próby przewracania się na boki


leżąc na pleckach, odpycha się stópkami od podłoża to jego pierwsze zwycięskie próby przemieszczania się!


pojawia się u niego koordynacja ręka–oko maluszek bawi się swoimi dłońmi, paluszkami, wkłada piąstki do buzi lub w pozycji na pleckach wyciąga wyprostowane rączki w górę i z radością je obserwuje


rozwija odruch chwytny zaciska paluszki na podanym mu przedmiocie ale często nie jest w stanie go dłużej utrzymać i dana rzecz wypada mu z ręki


wodzi wzrokiem za zabawką czy obserwowaną osobą bez obracania całej główki

Rozwój psychiczny

Niektórzy rodzice 3-miesięcznych dzieci zauważają, że ich skarb mniej płacze niż miesiąc czy dwa wcześniej. Dzieje się tak dlatego, że część maluszków w tym wieku potrafi już lepiej radzić sobie z emocjami. Zamiast od razu wpadać w płacz, wyginają tylko usta w podkówkę, by okazać swoje niezadowolenie. Wiedzą, że są otoczone troskliwą opieką, i wierzą w szybką reakcję rodzica. Twój skarb w wieku 3 miesięcy wydaje się też zafascynowany wszystkim, co dzieje się wokół, i z uwagą obserwuje otoczenie.

Pod koniec 3. miesiąca dziecko zazwyczaj:


dalej wydaje rozmaite dźwięki, które jednak coraz częściej są już formułowane w odpowiedzi na Twoje słowa


ma coraz bardziej zróżnicowane stany emocjonalne piszczy i śmieje się z radości, dopomina się kontaktu, nudzi się w samotności i tęskni, gdy jesteś od niego daleko


naśladuje dźwięki, które słyszy, oraz zaobserwowane ruchy czy mimikę


ma rozwinięte zmysły, toteż jest bardzo zainteresowane światem zewnętrznym oraz konkretnymi przedmiotami którym potrafi poświęcić przez chwilę uwagę


doskonale słyszy i umie zlokalizować źródła dźwięku

Żywienie

W 3. miesiącu życia Twój skarb dalej powinien być żywiony wyłącznie mlekiem mamy. U maluszka w tym wieku możesz jednak zaobserwować pewne problemy podczas karmienia. Dziecko żywo rejestruje wszystkie dźwięki dochodzące z otoczenia i łatwo się nimi rozprasza. Dlatego przy karmieniu może się kręcić, być niespokojne i przerywać jedzenie. Jeśli widzisz, że Twój skarb tak reaguje, postaraj się zapewnić spokojne miejsce do karmienia. Pamiętaj bowiem o tym, że maluszek, który nie naje się za dnia, będzie „odrabiał” te braki w nocy. W czasie karmienia zabieraj więc dziecko do cichego pokoju, w którym nie gra muzyka i nie słychać głosów domowników. Jeśli ograniczysz bodźce rozpraszające Twoje dziecko, być może uda mu się spokojniej najeść.

Wspieranie rozwoju

W tym wieku maluszek zaczyna już naukę przemieszczania. Umie odpychać się stópkami od podłoża, co jest wstępem do późniejszego pełzania i raczkowania. Warto więc zapewnić mu bezpieczną przestrzeń do takich eksperymentów. Najlepsza w tym przypadku rada brzmi: zejdź na ziemię! Upewnij się, że podłoga jest odpowiednio przygotowana i ułóż na niej maluszka np. na kocyku. Przewracaj dziecko z boczku na boczek jak najczęściej, aby powoli uczyło się takich obrotów. Zacznie je wykorzystywać już za chwilę!

Dobrymi zabawkami dla 3-miesięczniaka są maty edukacyjne dla niemowląt, które zapewniają dziecku rozwój intelektualny. Zachęcają też dziecko do wyciągania rączki do wiszących nad nim atrakcji i rozwijania techniki chwytu. Przede wszystkim jednak staraj się jak najwięcej przebywać ze swoją pociechą. Na tym etapie maluszek jest bowiem bardzo towarzyski i nie lubi zostawać sam. Chciałby jak najwięcej czasu spędzać blisko Ciebie, jednocześnie chłonąc świat wszystkimi zmysłami!

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.