Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

CSS - Kalendarz rozwoju dziecka

Article - udostępnij
X

3. miesiąc życia dziecka

W 3. miesiącu życia dziecko jest zwykle bardzo pogodne i roześmiane. Żywo reaguje na Twoją obecność, cieszy się, piszczy z radości – ale może też okazywać niezadowolenie, np. gdy tęskni za Twoją bliskością. Jego rozwój fizyczny także postępuje możesz zaobserwować kolejne nabyte przez maluszka umiejętności.

poniedziałek, 22.07.2019

Trzeci miesiąc życia dziecka to zwykle dla rodziców bardzo miły, spokojny czas. Mniej więcej w tym okresie możesz mieć już poczucie, że zdążyłaś dobrze poznać reakcje niemowlęcia na różnego rodzaju bodźce. Rytm dnia jest ustabilizowany, a noce również mogą być spokojniejsze zazwyczaj maluszki w tym wieku nie budzą się tak często jak wcześniej. Jeżeli w poprzednich miesiącach doskwierały dziecku kolki, na tym etapie najczęściej dolegliwości brzuszkowe już ustępują.

rozwój dziecka 3 miesiąc

Rozwój fizyczny

dziecko 3 miesiąc
U 3-miesięcznego niemowlęcia dostrzeżesz, że już całkiem dobrze radzi sobie z utrzymywaniem główki. W pozycji na brzuszku zadziera ją dość wysoko i potrafi stabilnie utrzymać przez mniej więcej minutę. Gdy maluszek leży na pleckach, zaczyna się kołysać na boki, próbując się przekręcić na brzuch. Większości dzieci w tym wieku jeszcze się to nie udaje ale bądź czujna! Cały czas obserwuj maluszka, gdy leży np. na przewijaku czy łóżku, aby uchronić go przed ewentualnymi wypadkami.

Pod koniec 3. miesiąca dziecko zazwyczaj:

podnosi wysoko główkę, gdy leży na brzuchu, a do tego zaczyna lekko się podpierać na przedramionach

podejmuje próby przewracania się na boki

leżąc na pleckach, odpycha się stópkami od podłoża to jego pierwsze zwycięskie próby przemieszczania się!

pojawia się u niego koordynacja ręka–oko maluszek bawi się swoimi dłońmi, paluszkami, wkłada piąstki do buzi lub w pozycji na pleckach wyciąga wyprostowane rączki w górę i z radością je obserwuje

rozwija odruch chwytny zaciska paluszki na podanym mu przedmiocie, ale często nie jest w stanie go dłużej utrzymać i dana rzecz wypada mu z ręki

wodzi wzrokiem za zabawką czy obserwowaną osobą bez obracania całej główki

 

Rozwój psychiczny

dziecko w 3 miesiącu życia
Niektórzy rodzice 3-miesięcznych dzieci zauważają, że ich skarb mniej płacze niż miesiąc czy dwa wcześniej. Dzieje się tak dlatego, że część maluszków w tym wieku potrafi już lepiej radzić sobie z emocjami. Zamiast od razu wpadać w płacz, wyginają tylko usta w podkówkę, by okazać swoje niezadowolenie. Wiedzą, że są otoczone troskliwą opieką, i wierzą w szybką reakcję rodzica. Twój skarb w wieku 3 miesięcy wydaje się też zafascynowany wszystkim, co dzieje się wokół, i z uwagą obserwuje otoczenie.

Pod koniec 3. miesiąca dziecko zazwyczaj:

dalej wydaje rozmaite dźwięki, które jednak coraz częściej są już formułowane w odpowiedzi na Twoje słowa

ma coraz bardziej zróżnicowane stany emocjonalne piszczy i śmieje się z radości, dopomina się kontaktu, nudzi się w samotności i tęskni, gdy jesteś od niego daleko

naśladuje dźwięki, które słyszy, oraz zaobserwowane ruchy czy mimikę

ma rozwinięte zmysły, toteż jest bardzo zainteresowane światem zewnętrznym oraz konkretnymi przedmiotami którym potrafi poświęcić przez chwilę uwagę

doskonale słyszy i umie zlokalizować źródła dźwięku

 

Żywienie

W 3. miesiącu życia Twój skarb dalej powinien być żywiony wyłącznie mlekiem mamy. U maluszka w tym wieku możesz jednak zaobserwować pewne problemy podczas karmienia. Dziecko żywo rejestruje wszystkie dźwięki dochodzące z otoczenia i łatwo się nimi rozprasza. Dlatego przy karmieniu może się kręcić, być niespokojne i przerywać jedzenie. Jeśli widzisz, że Twój skarb tak reaguje, postaraj się zapewnić spokojne miejsce do karmienia. Pamiętaj bowiem o tym, że maluszek, który nie naje się za dnia, będzie „odrabiał” te braki w nocy. W czasie karmienia zabieraj więc dziecko do cichego pokoju, w którym nie gra muzyka i nie słychać głosów domowników. Jeśli ograniczysz bodźce rozpraszające Twoje dziecko, być może uda mu się spokojniej najeść.

Mleko matki

 

 

Szczepienia i badania

Kolejne szczepienia ochronne z kalendarza wykonuje się w 3. lub 4. miesiącu życia dziecka. Powinnaś się na nie udać z maluszkiem w odstępie około 6 tygodni od ostatniej wizyty. Tym razem zostaną wykonane szczepienia:

  • przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi (tzw. DTP) – druga dawka
  • przeciw bakterii Haemophilus influenzae typu B (tzw. Hib) – druga dawka
  • przeciw polio, czyli chorobie Heinego–Medina (tzw. IPV) – pierwsza dawka
 

Jeśli w 3. miesiącu u Twojego dziecka utrzymuje się lekki zez, należy udać się z wizytą do lekarza okulisty. Za tę nieprawidłowość może odpowiadać niedojrzałość mięśni gałek ocznych, jednak na tym etapie rozwoju lepiej już skonsultować sprawę ze specjalistą, który oceni, jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy.

Wspieranie rozwoju dziecka - 3. miesiąc

W tym wieku maluszek zaczyna już naukę przemieszczania. Umie odpychać się stópkami od podłoża, co jest wstępem do późniejszego pełzania i raczkowania. Warto więc zapewnić mu bezpieczną przestrzeń do takich eksperymentów. Najlepsza w tym przypadku rada brzmi: zejdź na ziemię! Upewnij się, że podłoga jest odpowiednio przygotowana, i ułóż na niej maluszka np. na kocyku. Przewracaj dziecko z boczku na boczek jak najczęściej, aby powoli uczyło się takich obrotów. Zacznie je wykorzystywać już za chwilę!

Dobrymi zabawkami dla 3-miesięczniaka są maty edukacyjne dla niemowląt, które zapewniają dziecku rozwój intelektualny. Zachęcają też dziecko do wyciągania rączki do wiszących nad nim atrakcji i rozwijania techniki chwytu. Przede wszystkim jednak staraj się jak najwięcej przebywać ze swoją pociechą. Na tym etapie maluszek jest bowiem bardzo towarzyski i nie lubi zostawać sam. Chciałby jak najwięcej czasu spędzać blisko Ciebie, jednocześnie chłonąc świat wszystkimi zmysłami!

Warto wiedzieć!

 

Trzeci miesiąc życia dziecka to czas, w którym możesz zacząć myśleć o pierwszej wizycie maluszka na basenie. Wcześniej raczej nie jest to zalecane. Chodzi bowiem o to, żeby maluszek zdążył już wzmocnić się fizycznie oraz nabyć większą odporność. Jeśli chcesz zacząć przygodę z nauką pływania, skonsultuj tę decyzję z lekarzem pediatrą. Oceni on, czy Twój skarb jest już na to gotowy. Gdy dostaniecie od lekarza „zielone światło”, najpierw oswój dziecko z wodą i wykąp się razem z nim w wannie lub spróbuj się z nim pobawić wodą pod prysznicem. Pierwsze wyjście na pływalnię powinno być krótkie – zaleca się 2 wejścia do basenu po około 5 minut każde. Oczywiście z czasem będziesz te wizyty wydłużać. Pamiętaj tylko o tym, żeby niczego nie robić na siłę. Zaufaj swojemu instynktowi, uważnie obserwuj maluszka i rejestruj jego reakcje. Dzięki temu odpowiedzialnie wesprzesz naukę małego pływaka.

 

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 4/5

Ładnie opisane co mogę się spodziewać po 3 miesięcznym dziecku

Artykuł ładnie opisuje co mogę się spodziewać po 3 miesięcznym dziecku.

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.