MyFeed Personalized Content
7 - 8 miesięcy
Rodzinna akademia zdrowia
Add this post to favorites

Zabawy dla niemowląt zamiast telewizji – jak aktywnie spędzać czas razem?

Jest wiele aktywności, które Ty i Twoje dziecko możecie robić razem, by zapobiec niepożądanemu wpatrywaniu się w ekran.

3min. czytania Sty 15, 2024

Telewizor a niemowlę – co zamiast ekranów?

Czas spędzany przed telewizorem czy innymi ekranami może negatywnie oddziaływać na maluszka, przyczyniając się chociażby do nadwagi i problemów ze snem u dziecka. Oto lista ciekawych aktywności, w które możecie wspólnie się zaangażować, zamiast oglądać telewizję.

W wieku 6 miesięcy Twój niemowlak nabiera sił i najprawdopodobniej może zrobić dużo więcej rzeczy, niż mógł jeszcze miesiąc wcześniej – podnosi się na rękach i kolanach, przewraca z boku na bok, a być może nawet siadania. Maluszek robi się coraz silniejszy, rozwija koordynację i umiejętności społeczne, których potrzebuje, by naprawdę zacząć się bawić. Daj swojemu dziecku czas, żeby było aktywne fizycznie zamiast siedzieć nieruchomo przed telewizorem czy telefonem. Dzięki temu będzie miało szansę, żeby się poruszać, bawić i poznawać świat.

Przeznacz kawałek podłogi na zabawy z Twoim dzieckiem. Upewnij się, że ma wystarczająco dużo miejsca, żeby wymachiwać nogami i przewracać się z boku na bok. Im więcej radości mu sprawisz, tym bardziej będzie chciało angażować się w zabawę – z Tobą i samodzielnie.

Jak zabawiać niemowlaka? Pomysły na aktywności

 

Zabawy z niemowlakiem 0-3. Dziecko bawi się z tatą, leżąc na jego brzuchu

 

Zamiast oglądania telewizji, kiedy dzidziuś jest z Tobą w pokoju...

Spróbuj zachęcić go do zabawy, leżąc obok na podłodze. Pozwól mu wpełznąć na Ciebie i używać Twojego ciała jako podpórki.

 

Niemowlę leżące na brzuszku sięga po żółtą zabawkę

 

Zamiast trzymania telewizora lub innej elektroniki w pokoju Twojego dziecka...

Spróbuj trzymać tam pudełko z jego ulubionymi zabawkami. Baw się z dzieckiem, ustawiając zabawki delikatnie poza zasięgiem jego rączek. Żeby ich dosięgnąć, będzie musiało przetoczyć się na brzuszek.

 

Zabawy dla niemowląt – dziecko podaje mamie czerwony klocek

 

Zamiast zostawiania maluszka na długo w foteliku, wózku albo leżaczku w domu...

Spróbuj zachęcić go do samodzielnego siadania poprzez wymyślanie nowych wspólnych gier. Na przykład wypełnij przezroczystą butelkę plastikową ryżem lub makaronem, by zachęcić dziecko do potrząsania nią i doświadczania dźwięków oraz wzorów, jakie powstaną wskutek tej czynności.

 

Niemowlę podczas zabawy na macie

 

Zamiast zostawiać dziecku włączony telewizor na cały dzień...

Spróbuj zorganizować mu trochę zabawy na brzuszku. Połóż je plecami do góry, schowaj zabawkę pod kocyk, tak by kawałek jej wystawał, i zachęć dziecko, żeby tę zabawkę wypatrzyło i złapało.

Dzieci rodziców z niskim poziomem aktywności mają mniejszą szansę być aktywne. Postaraj się więc być wzorem do naśladowania dla swojego dziecka i zaangażuj się w czasie zabawy. Aktywności z dzieckiem są dużo cenniejsze niż cokolwiek, co telewizja ma do zaoferowania!

Źródła

  • AAP Council on Communications and Media. Media and young minds. Pediatrics 2016; 138(5):e20162591.

    Duch H, Fisher EM, Ensari I et al. Screen time use in children under 3 years old: a systematic review of correlates. Int J Behav Nutr Phys Act 2013; 10:102. doi: 10.1186/1479-5868-10-102.

    Thompson DA, Christakis DA. The association between television viewing and irregular sleep schedules among children less than 3 years of age. Pediatrics 2005; 116(4):851-6.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.