MyFeed Personalized Content
5 - 6 miesięcy
Rodzinna akademia zdrowia
Add this post to favorites

Sposób na sen – jak ważne są nawyki związane ze snem na pierwszym etapach życia dziecka?

Czy wiesz, że wypracowanie u maluszka odpowiednich nawyków związanych z odpoczynkiem może wpłynąć na jakość jego snu w kolejnych etapach życia?

2min. czytania Sty 15, 2024

Sposoby na dobry sen – drzemki o stałych porach

Twój maluszek potrzebuje snu, by zdrowo rosnąć i się rozwijać. Jak wskazują badania naukowe, dzieci, które chodzą spać o stałej porze i przestrzegają określonego harmonogramu drzemek, wypracowują lepsze nawyki dotyczące snu. W jednym z badań ustalono, że wprowadzenie stałej rutyny na dobranoc w wieku niemowlęcym pomaga ukształtować prawidłowe nawyki, które utrzymują się nawet u pięciolatków.

Czym są dobre nawyki związane ze snem?

  • odpowiednio wczesna pora zasypiania
  • szybsze zasypianie bez pomocy
  • dopasowana do wieku liczba godzin snu w ciągu doby
  • mniej nocnych pobudek

  •  

Aby pomóc maluszkowi w nauce samodzielnego zasypiania już na wczesnym etapie życia, należy położyć go do łóżeczka, gdy już jest senny, ale jeszcze nie śpi. Wprowadzenie rutyny zasypiania w pierwszych miesiącach pomoże dziecku łatwiej wypracować nawyki, jeszcze kiedy jest małe. Wspieranie niemowlaka w rozwijaniu umiejętności związanych ze snem już dziś, zagwarantuje Wam obojgu lepszy odpoczynek w przyszłości! 

Źródła

  • Mindell JA, Li AM, Sadeh A et al. Bedtime routines for young children: A dose-dependent association with sleep outcomes. Sleep 2015; 38(5):717-22.

    Owens JA, Jones C, Nash R. Caregivers’ knowledge, behavior and attitudes regarding healthy sleep in young children. J Clin Sleep Med 2011; 7(4):345-50.

    Sadeh A, Tikotzky L, Scher A. Parenting and infant sleep. Sleep Med Rev 2010; 14(2):89-96.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.