MyFeed Personalized Content
Rodzinna akademia zdrowia
Add this post to favorites

Mleko – jest go dokładnie tyle, ile potrzebuje Twoje dziecko!

Karmienie piersią to niezwykły proces. Twój organizm nie tylko precyzyjnie dostosowuje skład mleka do potrzeb Twojego maleństwa, lecz także wytwarza dokładnie wymierzoną ilość pokarmu.

2min. czytania Sty 15, 2024

Jak szybko produkuje się pokarm w piersiach?

Tutaj działa zasada popytu i podaży. Jeśli Twoje dziecko bez przerwy jest głodne (na przykład w trakcie skoku rozwojowego), może częściej domagać się karmienia, a Twoje ciało instynktownie wytwarza więcej mleka, aby zaspokoić jego apetyt.

Jeśli Twoje dziecko potrafi prawidłowo przyssać się do piersi, nie ma problemów z połykaniem i jest karmione na żądanie, mleko w piersiach będzie wytwarzane w wystarczających ilościach. Istnieje co prawda kilka przypadłości, które wpływają na zdolność do produkcji pokarmu naturalnego, ale dotyczą one niewielkiej grupy kobiet. Większość mam jest fizycznie zdolnych do karmienia piersią. Jeśli doświadczasz trudności z karmieniem, skonsultuj się z lekarzem lub zwróć się do zaufanych osób. Możesz też odwiedzić naszą Strefę Eksperta i zadać pytanie edukatorowi laktacyjnemu.

Produkcja mleka w piersiach – uwierz w swoje ciało!

Zabrzmi to banalnie, ale postaraj się nie martwić tym, czy Twój organizm produkuje wystarczająco dużo pokarmu. Zaufaj swojemu ciału. Twoje piersi są zbudowane tak, by mleko powstawało w odpowiedzi na zapotrzebowanie dziecka. Uwierz, że Twoje ciało jest w stanie dać dziecku dokładnie tyle pokarmu, ile maluszek potrzebuje. Dasz radę!

Źródła

  • Blyth R, Creedy DK, Dennis CL et al. Effect of maternal confidence on breastfeeding duration: an application of breastfeeding self-efficacy theory. Birth 2002; 29(4):278-84.

    de Jager E, Broadbent J, Fuller-Tyszkiewicz M et al. A longitudinal study of the effect of psychosocial factors on exclusive breastfeeding duration. Midwifery 2015; 31(1):103-11.

    de Jager E, Broadbent J, Fuller-Tyszkiewicz M et al. The role of psychosocial factors in exclusive breastfeeding to six months postpartum. Midwifery 2014; 30(6):657-66.

    Evans ML, Dick MJ, Lewallen LP et al. Modified breastfeeding attrition prediction tool: prenatal and postnatal tests. J Perinat Educ 2004; 13(1):1-8.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.