Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

CSS - Kalendarz rozwoju dziecka

CSS - Nav Links

Article - udostępnij
X

11. miesiąc życia dziecka

Jedenasty miesiąc życia dziecka przebiega pod znakiem ogromnej ruchliwości maluszka. Do działania pchają go ciekawość świata i rosnące poczucie własnej samodzielności. Niemowlę rozumie już dużo poleceń, ale nie zawsze ma ochotę się do nich zastosować. Maluszek najpewniej zaczął już mówić „mama” i „tata” oraz wie, jak brzmi jego własne imię.

piątek, 30.08.2019

W 11. miesiącu życia dziecko intensywnie korzysta z nabytych wcześniej umiejętności przemieszczania się. Ponieważ jego palce są już bardzo sprawne, maluszek chętnie zaczyna poznawać zawartość szuflad czy szafek i zapewne ochoczo zabierze się do wyrzucania ich zawartości na podłogę. Powinno się więc odpowiednio zabezpieczyć meble, żeby w rączki dziecka nie trafiło nic nieodpowiedniego.

rozwój dziecka 11 miesiąc

Rozwój fizyczny

dziecko 11 miesiąc
Większość dzieci w 11. miesiącu stawia już pierwsze kroczki, choć potrzebują do tego jeszcze przytrzymania się np. mebli. Wykorzystując tę umiejętność, maluszek intensywnie „zwiedza” mieszkanie. Dzięki sprawnemu chwytowi precyzyjnie łapie za gałki szuflad, otwiera szafki i przetrząsa ich zawartość. Twoje dziecko zapewne próbuje już też samodzielnie wytrzymać w pozycji stojącej bez jakiegokolwiek podparcia – przynajmniej przez parę chwil. Gdy upadnie mu zabawka, potrafi już schylić się po nią lub kucnąć, aby podnieść ją z ziemi. Do wykonania tego skomplikowanego manewru musi zwykle czegoś się przytrzymać. Dopóki dziecko trenuje kroczki w mieszkaniu, najlepiej niech robi to na bosaka. Doskonale wpływa to na rozwój jego stóp. Warto jednak zacząć już rozglądać się za wyborem pierwszych bucików, ponieważ gdy tylko maluszek zacznie stawiać samodzielne pierwsze kroki, z pewnością będzie chciał trenować tę umiejętność także na dworze.

Pod koniec 11. miesiąca dziecko zazwyczaj:

coraz stabilniej jest w stanie utrzymać się w pozycji stojącej bez żadnego podparcia

dzięki znacznie udoskonalonej technice chwytu potrafi otworzyć szafkę, szufladę czy zamknięte pudełko  i wydobywać z nich schowane tam „skarby”

umie schylić się z pozycji stojącej lub kucnąć i np. podnieść przedmiot, który mu upadł

potrafi samodzielnie usiąść z leżenia na brzuszku i siedzieć z wyprostowanymi plecami

w nocy przesypia nieprzerwanie minimum sześć godzin  choć nie niepokój się, jeśli Twój maluszek ma inny rytm snu i czuwania

przemieszcza się, trzymając się mebli

 

Rozwój psychiczny

dziecko w 11 miesiącu życia
Na tym etapie rozwoju maluszka możesz zauważyć, że zdolność do przemieszczania się i poznawania najbliższego otoczenia wiąże się z rosnącą samodzielnością Twojego dziecka. Zaczyna ono na własną rękę odkrywać wszystkie kąty w mieszkaniu jednak bynajmniej nie oznacza to, że przestało Cię potrzebować! Wręcz przeciwnie: wciąż ogromnie ważne jest dla niego poczucie bezpieczeństwa. Maluszek w tym wieku dużo gaworzy, wypowiada też zwykle pierwsze proste słowa w tym te najbardziej wyczekiwane, czyli „mama” i „tata”. Rozumie wiele poleceń, ale rośnie w nim też mały buntownik. Swój sprzeciw wobec Twoich oczekiwań czy zakazów manifestuje gestami, mową ciała, a czasem nawet poprzez wypowiedzenie słowa: „nie!”. Dziecko uważnie obserwuje wówczas Twoje reakcje, ponieważ sprawdza, jakie są dopuszczalne granice podejmowanych przez nie działań. Nie zapomnij o tym, że konsekwencja w wychowaniu maluszka i egzekwowaniu od niego ustalonych reguł ma ogromny wpływ na jego późniejsze zachowanie!

Pod koniec 11. miesiąca dziecko zazwyczaj:

zaczyna rozumieć, że jest odrębną istotą, i chętnie wyraża swoją wolę oraz własne zdanie  w tym sprzeciw wobec Twoich oczekiwań

rozpoznaje obrazki przedstawione w książeczce  np. zwierzątka  a bywa, że umie też naśladować wydawane przez nie odgłosy

wie, do czego służą przedmioty codziennego użytku, takie jak łyżeczka, kubeczek, szczotka do włosów itp.

zna coraz więcej słów; gdy wypowiesz nazwę którejś części ciała  np. „gdzie jest oko?”, „gdzie masz brzuszek?”  maluszek prawdopodobnie wskaże ją palcem

świadomie mówi do Was „mama” i „tata” oraz rozpoznaje swoje imię

 

Żywienie

Niemowlę w 11. miesiącu życia powinno dalej pić mleko mamy lub mleko następne dostosowane do jego potrzeb żywieniowych. To ostatnie może służyć także do dokarmiania. Jednak ważną rolę w jadłospisie dziecka odgrywają już inne dania. Ponieważ Twój maluszek na tym etapie chętnie robi coraz więcej rzeczy sam, należy szczególną uwagę zwrócić na rozwój jego umiejętności i koordynacji związanej z samodzielnym jedzeniem. Podawaj mu więc często kawałki ugotowanych i pokrojonych w cząstki warzyw, owoców czy herbatniczki  i zachęcaj, aby dziecko samo brało je do rączki. Na tym etapie maluszek powinien już też dość sprawnie posługiwać się łyżeczką i kubeczkiem. Doskonale rozumie, do czego służą te przedmioty, i zazwyczaj umiejętnie ich używa. Jak najczęściej zachęcaj więc maluszka do samodzielnego korzystania z nich podczas jedzenia.

Okazja do użycia łyżeczki znajdzie się w zasadzie przy każdym posiłku. Pamiętaj o tym, że dziecko w tym wieku powinno jeść ok. 4–5 razy na dobę. Na śniadanko czy podwieczorek może zjeść kaszkę mleczną lub bezmleczną  tego typu produkty są bowiem wciąż bardzo ważne w jego diecie. Jeśli w porze II śniadania jesteście akurat na spacerku, możesz podać maluszkowi owocowe musy lub deserki owocowe czy mleczne. Najlepiej wybierać takie, które dzięki specjalnej obróbce i pakowaniu mogą być przechowywane poza lodówką. Mali odkrywcy chętnie zwiedzają świat także z herbatniczkiem w dłoni. To pożywna przekąska!

Obiadki 11. miesięcznego dziecka powinny mieć duże cząstki. Swoją konsystencją coraz bardziej są zbliżone do „dorosłych” dań. Oprócz warzyw, mięska i ryb w posiłku powinny też być obecne produkty zbożowe  takie jak kasze czy makaron. Dziecko w tym wieku przejawia już własne preferencje smakowe  obserwuj więc, które dania zjada szczególnie chętnie, a które nieco mniej. Pamiętaj też o ważnej zasadzie: oczywiście to Ty decydujesz, co podasz maluszkowi w ramach posiłku, ale po jego stronie leży wybór, w jakiej ilości go spożyje. Nigdy nie przymuszaj dziecka do jedzenia, gdy nie ma już na to ochoty!

żywienie 11 miesięcznego dziecka

produkty dla 11 miesięcznego dziecka

 

 

Badania

Stomatolodzy zalecają, aby pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym odbyła się w 1. roku życia dziecka. Jeśli Twój maluszek nie był jeszcze u dentysty, najlepiej byłoby to nadrobić jak najszybciej.

Zacznij też przygotowywać się do tzw. bilansu roczniaka, który czeka Was w następnym miesiącu. Spisuj wszystkie pytania czy wątpliwości, które chciałabyś omówić z lekarzem pediatrą. Umożliwi mu to dokładniejszą ocenę stanu zdrowia maluszka, a Tobie da poczucie pewności, że rozwój dziecka przebiega prawidłowo.

Wspieranie rozwoju dziecka - 11. miesiąc

Wspieraj maluszka w rozwoju, dając mu szansę na wykazanie się samodzielnością, ale jednocześnie zwracając uwagę na jego poczynania. To naturalne, że możesz się niepokoić, czy dziecko da sobie radę, gdy próbuje pewne rzeczy zrobić samo. Jednak pamiętaj, że rozwój maluszka to codzienne małe zmiany, proces, który dzieje się tu i teraz. Jeśli pozwolisz dziecku systematycznie trenować samodzielność, będzie ono stale poszerzało swoje umiejętności. Powinnaś jedynie z pewnej odległości dyskretnie monitorować, czy maluszek pozostaje bezpieczny, tak aby ewentualnie wkroczyć, gdy będzie to konieczne.

Chwal dziecko za opanowywanie nowych umiejętności  to bardzo ważne dla jego kiełkującego poczucia własnej wartości. Podsuwaj mu często książeczki z obrazkami, ponieważ maluszek może wiele się z nich nauczyć. Ćwicz z nim rozpoznawanie zwierzątek, możecie też podjąć pierwsze próby ich samodzielnego obrazowania. Twoje dziecko bowiem bez trudu chwyci już kredki i będzie stawiało swoje pierwsze kroki w nauce rysowania. Może się już skoncentrować na takiej czynności przez całkiem długi czas i zwykle bardzo to lubi. Poza tym jak najwięcej czytaj maluszkowi bajeczki  nie ma lepszego sposobu na poszerzanie zasobu słownictwa!

Warto wiedzieć!

 

Wspieraj dziecko w jego rozwoju społecznym – ucz kulturalnych zachowań, takich jak mówienie „dzień dobry”, „proszę” czy „dziękuję”. Pamiętaj jednak, że nie ma to polegać na wiecznym strofowaniu i upominaniu maluszka. Sama świeć dobrym przykładem! Gdy podajesz dziecku np. zabawkę, mów „proszę”. Kiedy to ono coś Ci poda, zawsze zareaguj „dziękuję”. Powitania możecie ćwiczyć nie tylko z osobami bliskimi czy sąsiadami. W czasie spacerku możecie się bawić w „witanie całego świata” – mów np. „dzień dobry, piesku”, „dzień dobry, drzewo”, kierując te słowa do napotykanych w otoczeniu rzeczy. W ten sposób uczysz dziecko kolejnych słów, ale i umacniasz w nim podstawy właściwego zachowania. Maluszek z pewnością szybko zacznie Cię naśladować!

 

 

 

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.