MyFeed Personalized Content
7 - 8 miesięcy
Rodzinna akademia zdrowia
Add this post to favorites

5 zabaw dla niemowlaka: 6-8 miesięcy

Poznaj 5 kreatywnych zabaw dla 6-, 7- i 8-miesięcznych dzieci. Dołącz do wyzwania i baw się ze swoim maleństwem codziennie przez 5 dni!

3min. czytania Sty 15, 2024

Zabawa z dzieckiem to nie tylko frajda, ale również coś, co pozwala mu rozwinąć umiejętności kładące fundament pod dalszą aktywność. Dlatego warto wyłączyć telewizję, odłożyć telefon i zapomnieć o swoich codziennych obowiązkach – nadszedł czas na interakcję i cieszenie się cennym czasem ze swoim maleństwem. Każdy dzidziuś rozwija się w swój unikatowy sposób. Zawsze upewnij się, że Twój ma siłę i umiejętności, by wykonać aktywności, które dla niego wybierzesz. Na początek sprawdź te 5 zabaw dla półrocznego dziecka.

 1. Do mnie, do Ciebie...
  Co?
  Turlanie piłki tam i z powrotem.
  Jak? Jeśli Twój maluszek może siedzieć bez podparcia, usiądź naprzeciwko niego z nogami ułożonymi w literę „V”. Turlaj do niego miękką piłkę i zachęcaj go do złapania jej. Gdy już wpadnie na to, jak ją złapać, poproś, żeby odturlał ją do Ciebie.
  Czemu? Ćwiczycie siedzenie bez podparcia (umiejętność, którą dzieci przeważnie opanowują między 7. a 9. miesiącem życia). Rozwijacie również mięśnie odpowiadające za postawę oraz poprawiacie koordynację ręka-oko.

 2. Klaskanie do rytmu
  Co? Muzyczna zabawa z półrocznym dzieckiem w domu.
  Jak? Usiądź naprzeciwko dziecka (albo podtrzymuj je, jeśli nie ma siły, by siedzieć samodzielnie) i klaszcz w dłonie. Jeśli maluch nie kopiuje tego, co robisz, delikatnie weź jego rączki w swoje i pokaż mu, jak się klaszcze. Następnie weź jego rączkę i pokaż mu, jak klaskać o swoją, jednocześnie śpiewając piosenkę z wyraźnym rytmem. Nieważne, co śpiewasz – piosenkę z dzieciństwa, obecny radiowy hit czy improwizowane słowa – ważne, żeby był wyraźny rytm.
  Dlaczego? To ćwiczenie dla 6-miesięcznego niemowlaka rozwija koordynację, a dzieci to uwielbiają. Jedno z ostatnich badań wykazało, że niemowlęta od naprawdę bardzo wczesnego wieku reagują na muzykę i rytmiczne dźwięki.

 3. A kto tu tak stoi?
  Co? Potrząsanie dzieckiem w pozycji stojącej.
  Jak? Kiedy siedzisz na krześle lub na kanapie, złap dziecko mocno pod pachy i postaw je na swoich kolanach (podpierając jego główkę, jeśli to koniecznie). Potrząsaj nim delikatnie albo pozwól mu kucać i wstawać, żeby poczuło, jak to jest opierać ciężar ciała na swoich nogach.
  Czemu? Pomiędzy 7. a 9. miesiącem wiele dzieci jest w stanie utrzymać swoją wagę na stojąco, jeśli mają wsparcie. To pomaga budować im siłę mięśni, która przyda się, kiedy nauczą się już wstawać i przemieszczać.

 4. Traf do celu
  Co?
  Rzucanie / odkładanie zabawek do pudełka i następnie opróżnianie go na podłogę.
  Jak? Weź puste plastikowe pudełko lub wiadro i połóż je na ziemi. Usiądź ze swoim maluszkiem na delikatny dystans (podpierając dziecko, jeśli tego potrzebuje), z kupką pluszowych zabawek obok Was. Podnieś zabawkę i wrzuć ją do pudełka, zachęcając dziecko, by zrobiło tak samo. Kiedy zapełnicie pojemnik, wyjmijcie zabawki i zacznijcie od nowa.
  Dlaczego? Kopiowanie ruchów pomaga rozwijać zdolności motoryczne i sprawia, że niemowlak jest aktywny. Ta zabawa również poprawi jego zdolności do sięgania po zabawki z pozycji siedzącej.

 5. Małpka widzi, małpka robi
  Co? Kopiowanie czynności.
  Jak? Połóż dziecko na plecach i zachęć je, żeby robiło to co Ty: pomachaj rękami, zatrzęś głową czy zrób śmieszne miny. Nagródź maluszka, jeśli będzie Cię naśladować, i powtórz czynność w mocniej zarysowany sposób.
  Czemu? Pomaga wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za postawę i koordynację ruchową.

Przyjmij wyzwanie do zabawy (i podaj dalej)! Jesteś gotowa na wyzwanie?

Teraz, kiedy już wiesz o tym, jak istotne są aktywności i zabawy z dzieckiem, spróbuj wyłączyć wszelkie ekrany i powtarzać te 5 gier przez najbliższe 5 dni. Spędzaj aktywnie czas ze swoim dzieckiem każdego dnia. Jeśli dasz radę, rzuć to wyzwanie 5 przyjaciółkom, żeby do Ciebie dołączyły – a potem niech każda przekaże to kolejnym 5 rodzicom. Jeśli taki proces powtórzy się 10 razy, ze swoimi dziećmi będzie się bawić dwukrotnie więcej ludzi, niż liczy cała populacja Australii!

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.