MyFeed Personalized Content
5 - 6 miesięcy
Rodzinna akademia zdrowia
Add this post to favorites

Zabawy dla niemowlaka – 5 pomysłów na spędzenie wspólnego czasu z maluszkiem

Okres między czwartym a szóstym miesiącem życia to wyjątkowy czas. Właśnie wtedy Twój maluszek zaczyna zauważać wiele rzeczy wokół siebie. Staje się też bardziej towarzyski, zaczyna komunikować się z osobami w swoim otoczeniu i jest niesamowicie słodki! Podpowiadamy, jakie zabawy z niemowlakiem możesz wykorzystać na co dzień, aby pobudzić wyobraźnię dziecka, a także wesprzeć jego rozwój!

4min. czytania Sty 15, 2024

Twój maluszek ma coraz mocniejsze mięśnie szyi i głowy. Lada chwila będzie mógł samodzielnie siedzieć. To doskonały czas, aby zacząć ćwiczyć z dzieckiem, aby nauczyć je lepszego kontrolowania ruchów głowy i szyi, które przydadzą się podczas pierwszych prób jedzenia stałych pokarmów. W tym okresie niemowlę zaczyna już chwytać przedmioty, dlatego możecie do wspólnych zabaw wykorzystać różne gadżety!

Jak wprowadzić do codziennej rutyny nowe zabawy z niemowlakiem?

W trakcie zabaw możesz pomóc swojemu dziecku szlifować różne umiejętności, których maluszek właśnie się nauczył. Wspólne spędzanie czasu i zabawy, które angażują Ciebie i dziecko, o wiele lepiej zachęcą szkraba do codziennej aktywności niż oglądanie bajek w telewizji, na tablecie czy smartfonie. Może wydaje Ci się, że czas spędzony przed ekranem nie ma większego wpływu na maluszka w tym wieku. Prawda jest jednak taka, że oglądanie bajek czy filmów może negatywnie odbijać się na rozwoju dziecka. Dlatego z myślą o niemowlaka przygotowaliśmy dla Was kilka zabaw, które warto wypróbować!

Zabawa 1: Lustereczko, powiedz przecie...

 

Mama z dzieckiem patrzą w lusterka – grafika wektorowa

 

Czego potrzebujesz?

Przygotuj lusterko, w którym Ty i Twoje dziecko będziecie mogli się przeglądać.

Jak się bawić?

Zachęć maluszka, żeby odszukał w lustrze siebie lub mamę i pomachał do Waszego odbicia. Możecie robić śmieszne miny, gestykulować i naśladować swoje ruchy. Dobra zabawa gwarantowana!

Czego uczy się maluszek?

Jeśli Twój maluszek jest jeszcze mały, może nie poznawać się jeszcze w lustrze, ale z pewnością zareaguje na uśmiech i będzie zafascynowany tym, co widzi w odbiciu!

Zabawa 2: Wodny bobas

 

Bobas leżący na brzuszku – grafika wektorowa

 

Czego potrzebujesz?

Przygotuj miękką, bezpieczną powierzchnię, na której można ułożyć niemowlę na brzuszku.

Jak się bawić?

Połóż dziecko na brzuszku lub na swoich kolanach, asekurując maleństwo, aby się z nich nie zsunęło. Kolejny krok to zachęcenie szkraba, aby zaczął ruszać nóżkami i rączkami w taki sposób, jakby pływał.  To doskonały trening dla mięśni dziecka i wyćwiczenia koordynacji –  i to bez potrzeby  wychodzenia na basen!

Czego uczy się maluszek?

Podczas takiej zabawy dziecko nabywa istotnych umiejętności motorycznych, z których już wkrótce skorzysta w trakcie nauki raczkowania.

Zabawa 3: A kuku!

 

Mama zakrywająca oczy

 

Czego potrzebujesz?

Do tej zabawy nie potrzebujesz żadnych dodatkowych akcesoriów.

Jak się bawić?

Zabawa „a kuku!” to absolutny klasyk. Wystarczy, że zakryjesz swoją twarz za dłońmi, a następnie odsłonisz buzię, mówiąc: „a kuku!”. Maluszki na tego typu aktywności zazwyczaj reagują ogromną ekscytacją, energicznie machają nóżkami i rączkami i głośno się śmieją.

Czego uczy się maluszek?

Dzięki tej zabawie Twoje dziecko może się nauczyć tego, że przedmioty nadal istnieją, choć ich chwilowo nie widać!

Zabawa 4: A kuku bis!

 

Mom mascot covered with a blanket

 

Czego potrzebujesz?

Do zabawy możesz wykorzystać kilka ulubionych zabawek maluszka i kocyk.

Jak się bawić?

Zasady zabawy są bardzo podobne do aktywności opisanej powyżej. Tym razem spróbuj ukryj zabawkę pod kocykiem, a następnie unieś go, odsłaniając np. misia czy grzechotkę, mówiąc „a kuku!” Po pewnym czasie pozwól, by dziecko samo zaczęło szukać schowanych zabawek.

Czego uczy się maluszek?

Tak jak powyżej, dziecko uczy się, że przedmioty nadal istnieją, choć ich nie widać. Dotykanie kocyka i zabawek wspiera również rozwój sensoryczny maluszka oraz pozwala na pierwsze, samodzielnie próby odnalezienia ukochanej zabawki.

Zabawa 5: Sięgnij i chwyć!

 

Dziecko bawiące się grzechotką

 

Czego potrzebujesz?

Do zabawy potrzebujecie kilku bezpiecznych przedmiotów, np. klocków, małych pluszaków lub plastikowych kubków.

Jak się bawić?

Spróbuj podać dziecku zabawki, aby mogło potrzymać je w rączce. Następnie połóż je poza zasięgiem maluszka, żeby niemowlę wyćwiczyło odruch sięgania po nie.

Czego uczy się maluszek? W trakcie Waszej zabawy maluszek może wyćwiczyć ruchy rączki i paluszków, które przydadzą się już wkrótce podczas samodzielnego jedzenia.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.