
Jeżeli nie znalazłaś/eś odpowiedzi na swoje pytania - zachęcamy do kontaktu z naszymi Ekspertkami!

Magdalena Włodarczyk:
Częstotliwość występowania kolki niemowlęcej jest zbliżona zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Oznacza to więc, że nie ma potrzeby, aby profilaktycznie unikała Pani w swojej diecie produktów powszechnie uznawanych za wzdymające czy alergizujące. Pamiętaj, aby wszystkie niepokojące Cię objawy zawsze konsultować z lekarzem prowadzącym Twojego maluszka.

Magdalena Włodarczyk:
Wcześniejsze wprowadzanie potencjalnych alergenów do diety nie daje gwarancji, że u Twojego maluszka nie wystąpi alergia pokarmowa. Alergię pokarmową czasami można pomylić z łagodnym zatruciem pokarmowym, które może wystąpić jednorazowo. Alergia na białka mleka krowiego czy jajka u większości dzieci ma charakter przejściowy, a jej objawy mijają wraz z wiekiem

Magdalena Włodarczyk:
W pierwszej kolejności należy poprosić przedszkolanki, by nie zmuszały dziecka do jedzenia. Warto porozmawiać z personelem przedszkola i maluszkiem, by dowiedzieć się jak dziecko zachowuje się podczas posiłków i z czego wynika jego niechęć do jedzenia - może siedzi obok nielubianej koleżanki, posiłki w przedszkolu różnią się smakiem i konsystencją od domowego jedzenia albo jest zestresowane i czuje się niepewnie?

Magdalena Włodarczyk:
Mleko modyfikowane może nie pokrywać w pełni zapotrzebowania Twojego maluszka na witaminę D. Sposób suplementacji oraz odpowiednią dawkę powinien dobrać pediatra prowadzący Twojego maluszka.

Magdalena Włodarczyk:
W pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednią higienę snu - pokoik maluszka powinien być przewietrzony i odpowiednio zaciemniony, a temperatura w nim nie powinna przekraczać 21 st. Celsjusza. Na sen wpływ może mieć także wieczorne oglądanie bajek, ponieważ niebieskie światło, które emitują ekrany komputerów, telefonów czy telewizorów, zaburzają wydzielanie melatoniny. Uczucie głodu tuż przed snem może pojawiać się, gdy ilość spożywanych posiłków (a więc kalorii) w ciągu dnia jest niewystarczająca. Zadbaj, by ostatni posiłek przed snem był dobrze zbilansowany, czyli złożony z białka którego źródłem są np. jajka, ser żółty czy chude mięso, pełnoziarnistych produktów zbożowych i odrobiny zdrowych tłuszczów. Unikać należy podawania do picia przed snem czarnej i zielonej herbaty czy kakao, ponieważ działają rozbudzająco

Magdalena Włodarczyk:
Podczas biegunki warto ograniczyć spożycie produktów wzdymających, takich jak strączki, cebula, kapusta czy brokuł, tłustych i ciężkostrawnych oraz zawierających duże ilości błonnika - grubych kasz, ciemnego pieczywa oraz surowych warzyw. Aby zapobiec odwodnieniu należy podawać dziecku doustnie płyny w większej ilości niż zwykle. Soki owocowe, coca-cola oraz inne napoje gazowane ze względu na wysoką zawartość cukrów mogą nasilić biegunkę. W trakcie biegunki posiłki lepiej podawać w mniejszych porcjach, ale częściej, unikając długich przerw w jedzeniu. Pamiętaj, by wszystkie niepokojące Cię objawy konsultować z pediatrą prowadzącym Twojego maluszka.

Magdalena Włodarczyk:
Nadmierny apetyt może wynikać ze stosowania źle zbilansowanej diety. W takim wypadku warto przyjrzeć się temu, co maluszek zjada w ciągu dnia, czy w diecie córeczki nie ma za dużo cukrów prostych i przekąsek, a za mało warzyw, owoców i pełnoziarnistych produktów zbożowych, a także czy posiłki są regularne i o stałych porach. W niektórych przypadkach nadmierny apetyt może być także wywołany przez nadmierny stres i napięcie emocjonalne.

Magdalena Włodarczyk:
Nie ma potrzeby wprowadzania pokarmów uzupełniających w pierwszym półroczu życia dziecka, jeśli pediatra prowadzący Twojego maluszka uważa, że rozwija się on prawidłowo. Oprócz wieku należy zwrócić uwagę na oznaki gotowości do jedzenia - czy maluszek potrafi siedzieć stabilnie z podparciem lub bez, czy kontroluje ruchy głowy i szyi, wykazuje zainteresowanie jedzeniem rodziców, czy potrafi samodzielnie zgarniać jedzenie z łyżeczki.

Magdalena Włodarczyk:
W przypadku występowania wzdęć należy zadbać o spożywanie regularnych posiłków w małych porcjach. Ulgę może przynieść ograniczenie produktów o właściwościach wzdymających (np. czosnek, cebula, warzywa kapustne), ciężkostrawnych i bogatych w cukry proste. Napar z rumianku czy kopru włoskiego może złagodzić wzdęcia i poprawić trawienie. W przypadku braku poprawy można zastosować łagodny preparat apteczny zawierający symetykon.

Magdalena Włodarczyk:
Szczególnie zaleca się tłuste ryby morskie - łososia norweskiego czy makrelę atlantycką. Oprócz nich warto włączyć do diety maluszka dorsza, mintaja, solę czy pstrąga. Należy unikać spożywania ryb drapieżnych i długożyjących, ponieważ mogą kumulować więcej metali ciężkich. Kolejność wprowadzania poszczególnych gatunków mięs do diety maluszka jest dowolna. Ważne jest, by wybierać mięso dobrej jakości, pochodzące ze sprawdzonego źródła. Ziarna, orzechy i pestki najlepiej podawać jest w formie zmielonej, aby zmniejszyć ryzyko zadławienia. Aktualnie nie zaleca się opóźnionego wprowadzania do diety produktów potencjalnie alergizujących, ponieważ nie wpływa to na wystąpienie alergii w późniejszym okresie. Kolejność wprowadzania nowych produktów do diety jest zatem dowolna, dotyczy to także jajek, nabiału czy masła orzechowego (wybieraj takie, które nie zawiera dodatku soli i cukru).Początkowo możesz wprowadzać nowe produkty pojedynczo, podając niewielkie ilości, około 2-3 łyżeczki.