MyFeed Personalized Content
9 - 12 miesięcy
Rodzinna akademia zdrowia
Add this post to favorites

Jak kontynuować karmienie piersią?

Większość kobiet na świecie karmi swoje maluchy piersią w pierwszych miesiącach życia, jednak statystyki dotyczące karmienia piersią po 6 czy 12 miesiącu życia dziecka są już dużo bardziej zróżnicowane. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmić dzieci piersią przez pierwsze 24 miesiące życia. Jeśli więc Ty i Twój maluch czujecie się z tym komfortowo, możecie śmiało kontynuować mleczną przygodę.

3min. czytania Sty 15, 2024

W niektórych krajach ponad 90% kobiet karmi piersią 12-miesięczne niemowlaki, podczas gdy w innych odsetek ten wynosi zaledwie 25%. Jeśli karmisz piersią maluszka w wieku 10-12 miesięcy i dołączasz do pierwszej grupy mam, nie miej żadnych wątpliwości, że robiąc to, zapewniasz mu zdrowy start.

Wskazówki, jak... karmić piersią niemowlę w wieku 10-12 miesięcy

  • Jeśli twój maluch traci zainteresowanie…
    Nie rezygnuj! Twoje dziecko może wydawać się rozproszone, ale wynika to z faktu, że zauważa teraz więcej nowych elementów w swoim otoczeniu, które skutecznie przyciągają jego uwagę.
  • Jeśli dziecko gryzie...
    Gryzienie nie oznacza, że karmienie piersią należy zakończyć. Zamiast tego odbierz maluchowi na chwilę pierś. Spokojnie wytłumacz mu, że nie służy ona do gryzienia. Jeśli nie posłucha, ponownie odsuń go od piersi i zaproponuj inną aktywność lub podaj gryzak.
  • Jeśli mama wraca do pracy...
    Możesz nadal karmić piersią, odciągając pokarm i przechowując go odpowiednio. Dzięki temu maluch będzie mógł pić ściągnięte wcześniej mleko, kiedy Ty jesteś w pracy. Wkrótce dziecko przyzwyczai się do przystawiania do piersi tylko w określonych godzinach, np. rano czy wieczorem.

Wskazówki, jak… zaspokajać zapotrzebowanie kaloryczne maluszka

  • Mleko mamy to nadal ważne źródło pożywienia...
    W wieku 10-12 miesięcy pokarm kobiecy zaspakaja około połowę całkowitego zapotrzebowania energetycznego dziecka.
  • Mleko matki plus rozszerzanie diety to przepis na sukces...
    Oczywiście im więcej pokarmów stałych je maluch, tym mniej pokarmu naturalnego potrzebuje.

Wskazówki, jak… karmić piersią dziecko po 12. miesiącu życia

  • Karm na żądanie...
    Jeśli masz taką możliwość, daj maluchowi wybór i karm go na żądanie.
  • Lub o określonych porach...
    Dla niektórych mam pomocnym rozwiązaniem jest karmienie piersią z samego rana lub przed drzemką czy snem - czyli wówczas, gdy maluch jest zainteresowany piersią i mniej rzeczy rozprasza jego uwagę. Karmienie piersią to nie tylko źródło pokarmu, ale też idealny sposób na wasze przytulanki i budowanie bliskości.
  • Karm piersią tak, by było miejsce również na inne posiłki...
    Jeśli przystawiasz maluszka do piersi, kiedy jesteście razem, a przez pozostały czas odciągasz pokarm, po pierwszych urodzinach dziecka warto ograniczyć odciąganie. Gdy nie będzie Cię w pobliżu, dziecko może otrzymywać inne wartościowe pokarmy, wodę lub niewielkie ilości odciągniętego mleka.

Źródła

  • Breastfeeding handbook for physicians. 2nd ed. Elk Grove IL. 2014.

    Lawrence R, Lawrence R. (2016) Breastfeeding: A Guide for the Medical Professional. 8th ed: Elsevier.

    U.S. Department of Health and Human Services Office on Women’s Health. Your guide to breastfeeding (updated 2017)

    https://www.womenshealth.gov/files/documents/your-guide-to-breastfeeding.pdf (Accessed April 11 2018)
    World Health Organization. Infant and young child feeding: Model chapter for textbooks for medical students and allied health professionals. Genewa, Światowa Organizacja Zdrowia, 2009.

    Ostatnia aktualizacja: marzec 2018 r.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.