MyFeed Personalized Content
5 - 6 miesięcy
Rodzinna akademia zdrowia
Add this post to favorites

Dlaczego niemowlę nie chce spać? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania o problemy ze snem

Czy Twoje dziecko ma problemy z układaniem się do snu? Wielokrotnie wybudza się w nocy? A może budzi się jeszcze przed świtem? Oto kilka pomysłów, które pomogą zapewnić maluszkowi sen niezbędny do zdrowego wzrostu, a rodzicom – więcej spokoju.

3min. czytania Sty 15, 2024

Pomocy! Mój dzidziuś zasypia całe wieki. Czemu niemowlę nie chce spać?

Spróbuj... pomóc mu stopniowo się wyciszać i stosuj ten sam schemat co wieczór.

Im bardziej Twój maluszek staje się aktywny i im więcej się rusza w ciągu dnia, tym więcej czasu może potrzebować na wyciszenie się do spania. Zmiana z angażujących go aktywności na ciche i spokojne da mu sygnał, że czas na spanie powoli się zbliża. Wybierz relaksujące czynności, które oboje lubicie, i próbuj je wykonywać w tej samej kolejności. Dzięki temu Twoje dziecko będzie wiedziało, czego się spodziewać oraz że zmierzacie do spania. Konsekwentna wieczorna rutyna wpływa na lepszy sen (wcześniejsze zasypianie, zmniejszoną liczbę nocnych wybudzeń oraz zwiększoną długość snu) u małych dzieci.

Pomocy! Moje dziecko budzi się w nocy z płaczem i nie wiem dlaczego.

Spróbuj... przejść przez poniższe pytania, by ustalić przyczynę pobudki. Pamiętaj, że nie zawsze chodzi o głód.

dlaczego-niemowle-nie-chce-spac-poznaj-odpowiedzi-na-najczestsze-pytania-o-problemy-ze-snem

Pomocy! Moje niemowlę zjadło godzinę temu, zasnęło i znowu się obudziło. Jak oduczyć dziecko budzenia się w nocy?

Spróbuj... nie podnosić go od razu z łóżeczka. Poczekaj, czy samo się uspokoi.

Daj sobie chwilę, żeby zidentyfikować przyczynę płaczu swojego dziecka. Jeśli potrzebuje zmiany pieluchy, zrób to, po czym odłóż dziecko do łóżeczka i daj mu szansę samodzielnego uśnięcia. Jeśli możesz, nie baw się z nim i nie włączaj świateł. Utrzymuj spokój, a gdy musisz się odezwać, mów łagodnym szeptem, by dać sygnał, że nadal jest czas na sen. To pomoże Twojemu maluszkowi wrócić do spania i dzięki temu Ty też więcej wypoczniesz. Trenowanie tych nawyków, kiedy Twój bobas jest mały, kładzie fundament pod zapobieganie problemom ze snem w późniejszym życiu. Jeśli dopiero zaczynasz, może trochę potrwać, zanim nauczysz się tej techniki, ale naprawdę warto, więc bądź cierpliwa i konsekwentna.

Pomocy! Mój maluszek zasypia, tylko jeśli go karmię lub przytulam. Dlaczego dziecko zasypia przy karmieniu piersią?

Spróbuj... odkładać je do łóżeczka, kiedy jest już senne, ale jeszcze nie śpi.

Jeśli Twoje dziecko ma nawyk zasypiania podczas karmienia lub przytulania, może mieć trudności w samodzielnym zasypianiu. Wytrwałość jest tutaj kluczowa. Trzymaj się stałego, wyciszającego schematu zasypiania, a potem połóż maleństwo w łóżeczku, kiedy jest zmęczone, ale jeszcze nie śpi. Przejrzyj w głowie wszystkie te punkty: czy pieluszka jest sucha, czy temperatura w pokoju jest komfortowa oraz czy dziecko pokazuje jakiekolwiek oznaki głodu. Cichutko wyjdź z pokoju i zobacz, czy niemowlę układa się do spania samodzielnie. Jeśli marudzi, poczekaj chwilę, zanim wejdziesz, żeby zobaczyć, czy czegoś potrzebuje. Być może będziesz musiała to powtórzyć kilka razy na początku, ale w efekcie oboje zaczniecie wysypiać się lepiej.

Pomocy! Nie wiem, ile powinien spać niemowlak.

Spróbuj... codziennie wydzielić swojemu dziecku dwie drzemki, mniej więcej o tej samej porze.

Dzieci pomiędzy 6. a 8. miesiącem życia zazwyczaj śpią do 15 godzin na dobę. Średnio oznacza to dwie maksymalnie dwugodzinne drzemki oraz między 9 a 12 godzin ciągłego snu w nocy. Jeśli Twój maluszek śpi mniej niż 12 godzin na dobę, zastanów się, co możesz dodać bądź zmienić w jego schemacie spania. Niemowlę lubi przewidywalność, więc postaraj się kłaść je do łóżeczka również na drzemki i, jeśli to możliwe, zaciemnij pomieszczenie.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.