Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X

Zapotrzebowanie na żelazo półrocznego dziecka

Zapotrzebowanie na żelazo półrocznego dziecka rośnie razem z nim! Kluczem do zaspokojenia potrzeb żywieniowych dziecka jest zapewnienie mu urozmaiconej diety.

środa, 17.01.2018

infografika

 

Potrzeby żywieniowe do 6. miesiąca

Do 6. miesiąca życia dziecka wszystkie składniki, których Twój maluszek potrzebuje do prawidłowego wzrostu i rozwoju, dostarczane są wraz z mlekiem matki. Pokarmy uzupełniające dietę wprowadza się po ukończeniu 6. miesiąca życia dziecka.

Jak zmieniają się potrzeby żywieniowe po 6 miesiącu?

Po pierwszym półroczu tempo wzrostu i rozwoju przyśpiesza, potrzeby żywieniowe rosną i kończą się zapasy żelaza zgromadzone jeszcze w okresie płodowym. W trakcie rozszerzania diety aż 96% zapotrzebowania na żelazo powinno być pokryte przy udziale produktów uzupełniających, zawierających żelazo o odpowiedniej biodostępności (tj. czerwone mięso, żółtko jaj, ciemnozielone warzywa, produkty zbożowe wzbogacane w żelazo). Żelazo w diecie dziecka ma ogromne znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju, dlatego tak ważne jest jego podawanie maluchom w odpowiednich ilościach poprzez właściwie dobrane składniki pokarmowe i produkty.

Produkty bogate w żelazo

Wiesz, że zapotrzebowanie niemowlaka na żelazo w przeliczeniu na kilogram masy ciała jest ok. 5 razy większe niż u osoby dorosłej? Planując jadłospis dla swojego dziecka pamiętaj, że mimo rosnących potrzeb żywieniowych pojemność brzuszka Twojego dziecka jest bardzo mała. Z tego względu serwowane mu posiłki powinny mieć wysoką gęstość odżywczą – czyli w niewielkiej porcji posiłku zawierać dużą ilość składników pokarmowych w stosunku do dostarczanej energii.

Kluczem do zaspokojenia potrzeb żywieniowych dziecka jest dbałość o różnorodność w jego diecie. Podawanie dziecku produktów z różnych grup żywności zwiększa szanse na to, że wraz z pożywieniem otrzyma ono wszystkie potrzebne mu do rozwoju składniki odżywcze, w tym żelazo.

Kaszki Nestlé w diecie półrocznego dziecka

Z myślą o zwiększających się potrzebach rosnącego dziecka kaszki Nestlé zostały wzbogacone w żelazo. 1 porcja kaszki Nestlé dostarcza aż ponad 50% dziennego zapotrzebowania dziecka na ten składnik, a witamina C obecna w kaszce wspiera jego wchłanianie. Co więcej, porcja kaszki Nestlé dostosowana jest do wielkości małego brzuszka.

Spora część rodziców martwi się, że nadmiar żelaza w diecie dziecka może doprowadzić do zaparć. Owszem, zaparcia są uciążliwą dolegliwością, ale może się ona pojawić w przypadku suplementacji specjalistycznymi preparatami zawierającymi żelazo w dużych dawkach, które są dostępne w aptece. Żelazo dostarczane wraz z dietą przy wykorzystaniu posiłków dla niemowląt pokryje potrzeby małego organizmu na ten składnik, nie powodując przy tym zaparć.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.