Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Szkoła żywienia dla mamy i dziecka - udostępnij
X
Twoje dziecko rośnie niesamowicie szybko
Działaj

Twoje dziecko rośnie niesamowicie szybko… obserwuj ten proces z miesiąca na miesiąc

Twoje dziecko rośnie szybko. W pierwszym roku życia, niemowlę potraja swoją wagę, a jego wzrost zwiększa się o 50%.

 

Każde dziecko rośnie w swoim tempie. Dlatego zaleca się, aby zapisywać jego wagę i wzrost co miesiąc, przez pierwsze 3 lata życia. Obserwuj ewolucję swojego dziecka przy użyciu naszego narzędzia do śledzenia wzrostu. To łatwe i wygodne!

Siatki centylowe dla chłopców i dziewczynek

SIATKI CENTYLOWE: DEFINICJA, INTERPRETACJA 

Z pewnością słyszałaś o pojęciu siatek centylowych. Z czym ono się wiąże? W pierwszym roku życia dziecko potraja swoją masę urodzeniową, a jego wzrost zwiększa się o połowę. Aby śledzić te zmiany, zaleca się mierzenie i ważenie dziecka co miesiąc przez pierwsze 3 lata jego życia. Pomogą Ci w tym siatki centylowe.

CZYM SĄ SIATKI CENTYLOWE?

Siatki centylowe ilustrują to, jak zmienia się m.in. masa ciała i wzrost dziecka. Siatki opracowano oddzielnie dla dziewczynek i chłopców. Dzięki regularnemu zaznaczaniu wzrostu i masy ciała dziecka na siatkach centylowych możesz stwierdzić, czy tempo rozwoju malca jest prawidłowe i harmonijne.

CZYM JEST CENTYL?

Centyl to linia ilustrująca rozwój fizyczny dziecka w stosunku do norm określonych dla jego grupy rówieśniczej.

JAK INTERPRETOWAĆ WYNIKI SIATEK CENTYLOWYCH?

Jeśli kolejne pomiary w siatkach centylowych będą znajdowały się w kanale centylowym między 3. a 97. punktem, oznacza to, że malec rozwija się prawidłowo. Nie martw się, jeśli pomiary znajdują się np. między 10. a 25. centylem, to wynik na stałym poziomie, który oznacza, że pociecha rozwija się harmonijnie, ma po prostu drobną budowę.

Niepokojące wyniki pomiarów skali centylowych są, jeśli np. dotychczas masa ciała dziecka plasowała się w pobliżu 50. centyla, a teraz obniżyła się i znajduje ok. 10. centyla lub znacząco zwiększyła i znajduje się powyżej 90. centyla. Nieharmonijny wzrost lub przyrost masy ciała zawsze wymaga konsultacji pediatry. Sytuacja taka nie musi oznaczać poważnej nieprawidłowości rozwojowej, ale może wskazywać, że potrzebna jest dokładniejsza obserwacja procesów wzrastania i stanu odżywiania. Jeśli wyniki pomiarów w siatkach centylowych znajdują się między 3. a 10. albo między 90. a 97. centylem, lekarz pediatra dokładnie zbada dziecko i udzieli szczegółowych wskazówek dotyczących żywienia malucha.