Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Szkoła żywienia dla mamy i dziecka - udostępnij
X
Twoje dziecko jedzące niezależnie
Działaj

Twoje dziecko jedzące niezależnie

Na obecnym etapie Twoje dziecko świetnie radzi sobie z własnoręcznym jedzeniem. A Ty prawdopodobnie przyzwyczaiłaś się do bałaganu podczas jedzenia!

Czego możesz oczekiwać: Teraz gdy dziecko rozwinęło umiejętności posługiwania się dłońmi i palcami, może ono nalegać na samodzielne jedzenie bez Twojej pomocy. Pozwól mu na to. Dzięki temu jego umiejętności na pewno będą stopniowo się rozwijać.

Twój maluch jest najprawdopodobniej gotowy na korzystanie z większej ilości elementów zastawy. Robi postępy pijąc z kubeczka i świetnie się bawi korzystając z łyżeczki, chociaż umiejętność ta nie została jeszcze w pełni opanowana. Pomagaj dziecku nabierać pokarm na łyżkę i kierować ją do buzi. Pamiętaj aby dopingować i chwalić kiedy dobrze mu idzie.

Co możesz zrobić aby pomóc?

Nie wszystkie dzieci są takie same, więc nie przejmuj się jeśli Twoje jeszcze nie opanowało tych umiejętności. Oto kilka rzeczy, których możesz spróbować, aby wspomóc rosnącego malucha:

  • Korzystaj z dwóch łyżeczek. Ty trzymaj jedną, a dziecko drugą. Zademonstruj w jaki sposób używasz swojej i obserwuj jak dziecko kopiuje Twoje ruchy. Jeśli próbuje chwycić twoją łyżeczkę, zamieńcie się aby mogło spróbować posłużyć się Twoją łyżeczką.
  • Miej pod ręką pokarm, z którym dziecko łatwo sobie poradzi. Podawaj dziecku kawałki jedzenia o wielkości i teksturze odpowiedniej dla łyżeczki. Aby ułatwić dziecku proces uczenia się, wybieraj pokarmy, które zostały przygotowane z myślą o maluchach uczących się jeść samodzielnie.
  • Przygotuj odpowiednią zastawę. Daj dziecku sztućce z dużymi, miękkimi uchwytami, które łatwo trzymać. Upewnij się także, że widelec ma delikatnie zakończone, nieostre zęby. Poszukaj talerzy o zaokrąglonych ściankach, co ułatwi nabieranie pokarmu oraz z przyssawkami na dnie, co utrzyma je na miejscu.
  • Nie korzystaj z jednorazowych plastikowych łyżek i widelców – łatwo się łamią i stwarzają ryzyko zadławienia. Mają również ostre krawędzie, które mogą zadrapać dziecko.

Praktyka czyni mistrza

Kiedy dziecko je, bądź cierpliwa i pozwól mu ćwiczyć umiejętności jedzenia, nie narzucaj się z pomocą. Pamiętaj aby chwalić i dopingować gdy dziecko dobrze sobie radzi.

Naśladowanie jest najlepszą formą pochlebstwa.

Twoje dziecko chce być takie jak Ty – zawsze cię obserwuje i uczy się tego co robisz. Dawaj dobry przykład podczas posiłków korzystając z poniższych wskazówek:

  • Włączaj dziecko do rozmów toczących się przy stole.
  • Jedz różnorodne zdrowe pokarmy przy dziecku.
  • Demonstruj odpowiednie zachowanie przy stole, mów „proszę” i „dziękuję”. Dziecko bardzo szybko zacznie Cię naśladować.

 

Wróć do strony głównej