Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Szkoła żywienia dla mamy i dziecka - udostępnij
X
Spraw, aby każdy kęs jedzenia miał znaczenie
Naucz się

Spraw, aby każdy kęs jedzenia miał znaczenie dla zdrowego wzrostu i rozwoju Twojego dziecka.

Mały brzuszek

 

Wprowadzenie pokarmów stałych do diety niemowlęcia jest ważnym osiągnięciem! W wieku 6 miesięcy dziecko będzie w stanie przyjąć niewielkie ilości pokarmu, ze względu na niewielki rozmiar brzuszka oraz fakt, iż mleko matki jest jego głównym źródłem pokarmu. Nawet te pierwsze kęsy są ważne dla zdrowego wzrostu i rozwoju dziecka, jako że ma ono duże potrzeby żywieniowe i mały żołądek, który napełnia się bardzo szybko.

 

Niemowlęta mają inne potrzeby żywieniowe niż starsze dzieci i dorośli

Waga twojego bobasa sprawia, że w porównaniu do dzieci i dorosłych, ma on dużo większe zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze, w szczególności minerały i witaminy. W wieku około sześciu miesięcy, kiedy zapasy żelaza z którymi dziecko się urodziło zaczną się wyczerpywać, konieczne będzie dodatkowe źródło żelaza oprócz mleka matki. Wzbogacone żelazem kleiki lub mięso są często zalecane jako pierwszy pokarm dla dzieci, ponieważ są bogatym źródłem żelaza.

 

Mleko matki + pokarmy stałe

W miarę jak twoje dziecko poznaje nowe smaki i tekstury, mleko matki wciąż pozostaje głównym źródłem zaspokajającym jego potrzeby energetyczne. W wieku 6-8 miesięcy mleko matki dostarcza większość kalorii potrzebnych dziecku (około dwie trzecie). W wieku 9-12 miesięcy, kiedy w diecie obecnych jest więcej pokarmów stałych, mleko matki zaspokaja około połowy zapotrzebowania na energię.

 

Dziecko wypija tyle mleka, ile potrzebuje, a wieku 6-12 miesięcy zaobserwujesz, że w miarę coraz większego apetytu na pokarmy stałe, będzie piło go coraz mniej. Podawaj dziecku pokarmy bogate w składniki odżywcze, których jego rosnące ciało potrzebuje, a w szczególności wzbogacone żelazem kleiki i mięsa, oraz owoce i warzywa, które dostarczą pozostałych minerałów i witamin. Pamiętaj, aby respektować oznaki głodu oraz sytości i nie zmuszać dziecka do jedzenia, kiedy pokazuje, że nie jest już głodne. Wkrótce nadejdzie czas na kolejny posiłek i wtedy dziecko może być bardziej głodne.

 

Białko jest ważne dla wzrostu, zdrowia oraz wielu innych rzeczy

Do szóstego miesiąca życia Twoje dziecko prawdopodobnie podwoiło swoją masę urodzeniową, a do jego pierwszych urodzin zostanie ona potrojona, a wzrost zwiększy się o połowę. Najszybszy wzrost następuje w pierwszych dwunastu miesiącach życia. Jednym z kluczowych składników odżywczych dla Twojego dziecka jest białko, niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju mózgu. Białko może być jedną z najważniejszych substancji odżywczych, które spożywa Twoje dziecko.

 

Białko odgrywa także ważną rolę w zdrowym układzie pokarmowym oraz odpornościowym. Nie ma potrzeby, aby martwić się o spożycie białka – mleko matki dostarcza odpowiednią mieszankę wysokowartościowego białka w ilościach potrzebnych rosnącemu dziecku. Nowe badania naukowe wykazały, że poziom zawartości białka w mleku matki może również pomóc w osiągnięciu zdrowej wagi.

 

Potrzebne są pokarmy stałe

Wprowadzenie pokarmów stałych nie ma na celu zastąpienia mleka matki, lecz uzupełnienie jego wartości odżywczych. Dlatego pierwsze pokarmy często nazywa się uzupełniającymi.

 

Wprowadzenie bogatych w substancje odżywcze pokarmów stałych około 6 miesiąca życia jest ważne z następujących powodów:

 

  • Stanowi dodatkowe względem mleka matki źródło substancji odżywczych, których potrzebuje dziecko.

  • Uczy dziecko jeść łyżeczką.

  • Zapoznaje dziecko z nowymi smakami i teksturami, aby ułatwić mu akceptację tych nowych odżywczych pokarmów.

  • Opóźnione wprowadzenie pokarmów stałych może zwiększyć ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej lub egzemy; zapytaj przedstawiciela służby zdrowia kiedy można po raz pierwszy podać dziecku pokarmy uzupełniające o zwiększonym ryzyku występowania alergii.

Spraw żeby każdy kęs miał znaczenie

 

Wybierając pokarm dla dziecka pamiętaj, że jego żołądek jest mały. Ma bardzo niewiele miejsca na jedzenie, które nie dostarcza wymaganych substancji odżywczych. Jeśli podasz mu słodzone produkty lub napoje, jego brzuszek może napełnić się i zabraknie w nim miejsca na niezbędne produkty bogate w substancje odżywcze.

 

W miarę poznawania różnorodnych smaków i tekstur oraz zbliżania się pierwszych urodzin, dziecko przyjmować będzie coraz więcej pokarmów stałych. Oprócz mleka matki, jego codzienna dieta powinna zawierać owoce, warzywa, mięsa i ziarna.