Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Szkoła żywienia dla mamy i dziecka - udostępnij
X
 Rozpoczynanie karmienia odciągniętym mlekiem z butelki
Naucz się

Rozpoczynanie karmienia odciągniętym mlekiem z butelki

Karmienie butelką nie oznacza końca karmienia piersią. To jedynie kolejny sposób na dostarczenie Twojemu dziecku pełni wartości odżywczych w postaci odciągniętego mleka.

Oto kilka sugestii jak pomóc Twojemu dziecku przystosować się do karmienia butelką, jednocześnie kontynuując karmienie piersią:

1.Używaj smoczków na butelki, które imitują piersi matki.

Kształty niektórych smoczków oraz ich prędkość przepływu mleka pozwalają imitować ułożenie ust oraz przepływ mleka jak przy karmieniu piersią matki. Rozważ stosowanie smoczków wykonanych z miękkiego silikonu z szerszą podstawą i o wolnym przepływie.

2.Najpierw karm piersią.

Podaj dziecku około połowy typowego posiłku karmiąc piersią, a następnie od 30 do 60 ml odciągniętego lub modyfikowanego mleka z butelki. Sprawi to, że Twoje dziecko będzie bardziej cierpliwe przystosowując się do butelki. Jeśli dziecko wciąż będzie głodne, przystaw je ponownie do piersi aby dokończyło posiłek.

3.Zastępuj karmienia piersią pojedynczo.

Jeśli musisz zastąpić więcej niż jedno karmienie piersią, zastępuj tylko jeden posiłek butelką co 3 do 5 dni. To pomoże Ci zapobiec obrzękowi piersi w przypadku gdy nie będziesz w stanie odciągnąć pokarmu w godzinach karmienia. Nieodciąganie pokarmu w godzinach karmienia może spowodować ryzyko zmniejszenia produkcji mleka.

4.Podgrzej butelkę strumieniem ciepłej bieżącej wody.

Podgrzewanie odciągniętego mleka pomoże imitować temperaturę naturalnie ciepłego mleka podczas karmienia piersią. Nie podgrzewaj butelki do temperatury wyższej niż temperatura ciała. Tak jak robisz to zawsze, nie używaj kuchenki mikrofalowej do podgrzewania butelki. Zawsze sprawdzaj temperaturę podgrzanego mleka zanim zaczniesz karmić dziecko.

5.Dobierz tempo karmienia.

Trzymaj dziecko blisko siebie w pozycji pionowej, a butelkę bardziej poziomo. Przechyl butelkę w taki sposób, aby smoczek wypełnił się płynem co pozwoli dziecku zassać pokarm, a nie tylko powietrze. Następnie, delikatnie dotknij smoczkiem policzka dziecka, co może spowodować że instynktownie odwróci się w Twoją stronę z otwartą buzią.

6.Pozwól innej osobie spróbować nakarmić dziecko.

Niektóre dzieci przyjmują butelkę chętniej kiedy podaje ją ktoś inny niż mama. Osoba podająca butelkę powinna tulić dziecko, aby utrzymać bliski kontakt jak podczas karmienia piersią.

7.Przytrzymuj dziecku butelkę.

Nigdy nie podpieraj butelki przedmiotami ponieważ może to zaburzyć przełykanie dziecka oraz skrócić czas istotnej fizycznej interakcji w czasie karmienia. Zawsze trzymaj dziecko podczas karmienia.

8.Zrób przerwę na odbijanie.

Przerwij karmienie po każdych 35-45 ml lub kiedy dziecko odepchnie butelkę bądź odwróci głowę. Jeśli nadal będzie odpychać butelkę, może oznaczać to że dziecko jest najedzone i chce skończyć karmienie. Częste odbijanie pomaga zredukować ulewanie oraz grymaszenie spowodowane przez gazy w żołądku.

9.Pozycje odbijania.

  • Na siedząco: posadź dziecko na swoich kolanach i podtrzymuj dłonią jego głowę oraz klatkę piersiową. Lekko pochyl dziecko do przodu, delikatnie masując lub poklepując jego plecy.
  • Na ramieniu: oprzyj dziecko o siebie, tak aby jego broda opierała się o Twoje ramię; masuj lub delikatnie poklepuj plecy dziecka.
  • Na udach: połóż dziecko w poprzek, tak aby jego klatka piersiowa opierała się na Twoich udach, następnie delikatnie masuj lub poklepuj plecy dziecka.

Rozpoczynanie karmienia - porady

WAŻNA WSKAZÓWKA!

Usiądź wygodnie. Połóż dziecko na swoich kolanach i podłóż poduszkę pod łokieć, lub oprzyj go o ramię fotela.

Zmieniaj strony. Nawet najmniejsze dziecko stanie się ciężkie po pewnym czasie.

Mów i dotykaj. W trakcie karmienia mów do dziecko kojącym głosem, dotykaj i utrzymuj kontakt wzrokowy.

Bądź cierpliwa. Jeśli dziecko będzie się opierało przed karmieniem butelką, przystaw je ponownie do piersi zanim któreś z was zacznie odczuwać frustrację. Spróbuj podać dziecku butelkę w trakcie kolejnego karmienia. Ostatecznie dziecko powinno bezproblemowo jeść z butelki bądź piersi.

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.