Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Szkoła żywienia dla mamy i dziecka - udostępnij
X
Poradnik wprowadzania pokarmów stałych
Naucz się

Poradnik wprowadzania pokarmów stałych

Gratulujemy osiągnięcia tego etapu i życzymy dobrej zabawy przy karmieniu dziecka jego pierwszymi pokarmami. Wprowadzanie pokarmów stałych jest nowym i ekscytującym krokiem w rozwoju żywieniowym Twojego dziecka, ale często prowokuje wiele pytań.

 

Zapewne zastanawiasz się, jakie pokarmy są rekomendowane jako pierwsze, jak rozpoznać kiedy dziecko będzie gotowe i jak zacząć wprowadzanie nowego pożywiena do diety Twojego dziecka. Poniższe wytyczne przeprowadzą Cię przez proces odkrywania przez Twoje dziecko świata pokarmów stałych.

 

Wartościowe pożywienie dla małych brzuszków

Po szóstym miesiącu życia dzieci potrzebują dodatkowego pokarmu oprócz mleka matki, aby wspomóc ich wzrost i rozwój. Ich żołądki są wciąż małe, więc pokarmy te muszą zawierać dużo wartości odżywczych. Żelazo jest jednym z ważnych składników potrzebnych dzieciom w tym wieku, a więc pierwsze wprowadzane pokarmy stałe powinny zawierać dużo żelaza. Mięso jest bardzo dobrym źródłem żelaza i zaleca się je jako jeden z pierwszych pokarmów dla Twojego dziecka.

 

Wzbogacone kleiki dla niemowlaków również zapewniają wartościowe pożywienie małym brzuszkom. Zostały stworzone z myślą o dostarczeniu kluczowych składników w małej porcji przeznaczonej dla małego żołądka, który nie jest w stanie pomieścić dużej ilości pokarmu. Kleiki są lekkostrawne i wzbogacone żelazem, co sprawia że stanowią dobry wybór jako pierwszy pokarm stały. Zacznij od rzadszych konsystencji i przechodź do gęstszych, w miarę jak Twoje dziecko przyzwyczajać się będzie do jedzenia łyżeczką. To pozwoli Ci dotrzymać tempa jego rosnącym umiejętnościom jedzenia. Wprowadzanie nowych tekstur i smaków we właściwym czasie jest ważną częścią budowania zdrowych nawyków żywieniowych na całe życie.

 

Skąd będę wiedzieć, że dziecko jest gotowe?

 

Małe dzieci muszą wykształcić umiejętności potrzebne aby przeżuwać i skutecznie połykać pokarmy stałe. Do 6 miesiąca życia Twoje dziecko powinno rozwinąć umiejętności motoryczne potrzebne do karmienia w pozycji siedzącej, zbierania pokarmu z łyżeczki oraz odwracania głowy po najedzeniu.

 

Wypatruj następujących oznak:

 

 • Dziecko siedzi bez pomocy, ponieważ kontroluje górną część ciała.

 • Obraca głowę w lewo lub prawo.

 • Płynnie porusza językiem do przodu i do tyłu, kiedy przykładasz łyżeczkę do jego warg. To pozwala mu na ściągnięcie pokarmu i połknięcie go. Przyzwyczajanie do jedzenia łyżeczką może zająć kilka dni, ale dzieci uczą się szybko!

WARTO WIEDZIEĆ

Zawsze dobrze jest porozmawiać z pediatrą podczas wizyty kontrolnej około 6 miesiąca życia, o tym jak wprowadzić pokarmy stałe.

 

Przyjmowanie wartościowego pokarmu

Małe dzieci rosną szybko i mają specyficzne potrzeby żywieniowe. Wzbogacane kleiki dla niemowlaków zapewniają mieszankę witamin z grupy B, cynku, wapnia, żelaza oraz witaminy E, które są kluczowe dla szybkiego wzrostu. Spożywanie bogatych w żelazo kleików może pozostać ważnym elementem diety dziecka do drugiego roku życia.

 

Przygotowanie do pierwszego posiłku

Oto kilka wskazówek jak przygotować dziecko do przyjęcia pierwszej łyżeczki pokarmu.

 

 • Nakarm dziecko piersią, tak aby nie marudziło i nie było zbyt głodne.

 • Nie śpiesz się. Wybierz porę dnia kiedy nie musisz się śpieszyć.

 • Wybierz odpowiednią łyżeczkę. Użyj małej powlekanej łyżeczki w rozmiarze dziecięcym, aby ochronić delikatne dziąsła dziecka.

 • Posadź dziecko w foteliku do karmienia lub na krześle, upewniając się, że głowa jest wyprostowana, a nie odchylona do tyłu.

 • Pozwól dziecku odkrywać. Umieść odrobinę pokarmu na tacy fotelika, tak aby dziecko mogło rozsmarować pokarm palcem i zapoznać się z jego teksturą. Pozwól mu odkryć dotyk i zapach jedzenia. To dobra zabawa i okazja żeby nabałaganić! Zachowaj dobry humor i miej pod ręka aparat fotograficzny.

 • Pierwszy kęs! Usiądź przodem do dziecka i trzymaj do połowy napełnioną łyżeczkę około 30cm od jego twarzy. Przyciągnij uwagę dziecka i zbliż łyżeczkę do jego ust. Najpierw spróbuj umieścić odrobinę jedzenia na wardze dziecka. Jeśli spodoba się mu smak, podaj mu kolejny kęs kiedy otworzy usta. Karm dziecko tak wolno lub tak szybko, jak tego wymaga i zawsze wypatruj oznak najedzenia. To kwestia doświadczenia!

 • Próbuj, próbuj. Nie dziw się, jeśli pierwszy kęs pożywienia zostanie błyskawicznie zwrócony. To naturalny odruch. Jeśli dziecko wygląda na niezadowolone, przestań i spróbuj później.

DOBRZE WIEDZIEĆ

Twoje mleko wciąż jest głównym źródłem pożywienia dziecka. To czas wprowadzania nowych smaków i tekstur, czas odkrywania.

 

Jak wprowadzać wzbogacone żelazem kleiki

 

 • Zacznij od kleików ryżowych lub owsianych. Poczekaj kilka dni i w razie braku negatywnych reakcji, spróbuj kleików jęczmiennych. Stosowanie kleików jednozbożowych pozwoli ci wychwycić wszelkie nadwrażliwości pokarmowe spowodowane nowym pożywieniem, takie jak wysypka, biegunka lub wymioty.

 • Nigdy nie podawaj preparowanych kleików z butelki, tylko łyżeczką, chyba że twój pediatra zaleci inaczej.

 • Podając kleik po raz pierwszy zaleca się wymieszanie go z mlekiem matki. Możesz przejść do gęstszej konsystencji jeśli czujesz, że dziecko opanowało jedzenie rzadszego pokarmu.

 • Przygotuj tylko tyle pożywienia, ile zje dziecko. Nie przechowuj przygotowanego kleiku, bardzo łatwo mogą wyhodować się w nim bakterie.

NAJWAŻNIEJSZA WSKAZÓWKA

Odczekaj trzy dni zanim wprowadzisz kolejny pokarm. Pozwoli Ci to zaobserwować wszelkie oznaki nietolerancji lub nadwrażliwości, takie jak wysypka, biegunka, katar lub wymioty. Jeśli podejrzewasz wystąpienie negatywnej reakcji, przestań podawać nowy pokarm i porozmawiaj z pediatrą.

 

Dieta w wieku 6-7 miesięcy

Poniższy przykładowy dzień żywienia dziecka został opracowany przez certyfikowanych dietetyków w oparciu o wymagania żywieniowe dziecka w wieku 6-7 miesięcy. Twoje dziecko może zjeść więcej lub mniej, więc zawsze obserwuj oznaki głodu lub najedzenia.

 

Poranne karmienie

Mleko matki (mleko krowie nie powinno być podawane dzieciom młodszym niż 1 rok)

 

Śniadanie

2 łyżki stołowe przecieru owocowego, na przykład z brzoskwiń lub gruszek

2 łyżki stołowe sproszkowanego wzbogaconego żelazem kleiku wymieszane z mlekiem matki

 

Drugie śniadanie

Mleko matki

 

Obiad

1/4 kubka lub 4 łyżki stołowe przecieru warzywnego, na przykład z marchewki

4 łyżki stołowe przecieru mięsnego

Mleko matki

 

Podwieczorek

Mleko matki

 

Kolacja

2 łyżki stołowe sproszkowanego wzbogaconego żelazem kleiku wymieszanego z mlekiem matki

2 łyżki stołowe przecieru owocowego

Mleko matki

 

Wieczorne karmienie

Mleko matki

Planer posiłków

Pokarm z którym lepiej poczekać

Podawanie dziecku większej ilości dorosłych pokarmów, takich jak słodzone napoje, chipsy lub ciasteczka, może wydawać się gratką dla Twojego malucha, ale pod względem wartości odżywczych nie oferują one zbyt wiele. Dzieci wymagają pokarmu bogatego w substancje odżywcze, który dostarcza ważne składniki w odpowiedniej proporcji do ilości kalorii właściwej dla wieku.

 

Poczekaj z cukrem i solą

Niektórym dzieciom wprowadza się słone przekąski, chipsy i napoje gazowane w wieku 7-8 miesięcy. Pokarmy te nie są odpowiednie w tak młodym wieku i powodują ryzyko nasycenia przed zjedzeniem większej ilości odżywczego pokarmu. Wytwarza to również złe nawyki żywieniowe w bardzo młodym wieku, które bardzo trudno będzie zmienić w miarę upływu czasu.

 

Nie podawaj słodzonych napojów

Słodzone napoje nie powinny być częścią diety niemowlaka. Według niektórych ekspertów od spraw żywienia i zdrowia, również soki owocowe, ze względu na ich wysoką naturalną zawartość cukru, nie powinny być wprowadzane w pierwszym roku życia. Jeśli zdecydujesz się podać dziecku sok, możesz spróbować po szóstym miesiącu używając kubeczka. Nigdy nie podawaj soku z butelki. Możesz zacząć od 30 do 60 ml dziennie, lecz nie przekraczaj 120 ml na dzień. Podawaj tylko 100% sok, a nie napoje owocowe lub mieszanki napojów przypominające sok, które zawierają substancje słodzące.

 

Poczekaj z mlekiem krowim

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie niemowlaków piersią przez pierwszy rok życia. Ma to na celu zapewnienie obecności w diecie dziecka ważnych składników odżywczych. Mleko krowie nie jest odpowiednim napojem dla Twojego dziecka przed ukończeniem pierwszego roku życia.

 

SKONSULTUJ SIĘ Z LEKARZEM

Porozmawiaj ze swoim pediatrą odnośnie wyboru odpowiedniego rodzaju mleka dla Twojego dziecka po jego pierwszych urodzinach.

 

Poczekaj z miodem

Miód może zawierać pałeczki jadu kiełbasianego i powodować poważne problemy zdrowotne. Nawet niewielkie ilości mogą być niebezpieczne dla dziecka poniżej 1 roku życia.

 

Zapobiegaj zadławieniu

 

Twoje dziecko zacznie od pokarmów przetartych, stopniowo zmieniając konsystencję na bardziej stałą, następnie przechodząc do miękkich kawałków jedzenia. Może Ci się wydawać, że jest gotowe na więcej, ale nie podawaj dziecku pokarmów powodujących ryzyko zadławienia, zanim skończy 4 lub więcej lat.

 

Niektóre pokarmy grożące zadławieniem:

 

 • Rodzynki i całe winogrona.

 • Popcorn, orzechy i nasiona.

 • Hot dogi, kawałki mięsa lub drobiu.

 • Łyżeczka masła orzechowego.

 • Twarde, surowe lub duże kawałki owoców lub warzyw, takich jak groszek, surowa marchewka, papryka, jabłka, niedojrzałe brzoskwinie, gruszki lub śliwki.

 • Gumy, miękkie i twarde cukierki.

 

 

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.